Srbija neće potpisati međunarodni mirovni sporazum sa Kosovom, kategoričan je u izjavi za Danas Ivica Dačić, ministar spoljnih poslova i potpredsednik Vlade Srbije. S druge strane, odlazeći premijer Kosova Hašim Tači najavljuje skoro potpisivanje tog sporazuma, kao uvertiru za početak druge faze dijaloga.

Kako za Danas ocenjuju stručnjaci upućeni u dijalog Beograda i Prištine, posredstvom Evropske unije, do potpisivanja tog sporazuma će morati da dođe, uprkos negiranju u Srbiji, ali, ipak, ne u skorije vreme, kako tvrdi Hašim Tači.

„Hašim Tači tu misli na međusobno priznanje Srbije i Kosova. Srbija neće potpisati taj sporazum“, kaže za Danas Ivica Dačić.

Premijer Kosova je prošle nedelje u Briselu rekao nemačkoj kancelarki Angeli Merkel, ali i svima prisutnima na konferenciji o Zapadnom Balkanu da je „Kosovo spremno da nastavi drugi deo faze dijaloga“ koja bi, kako je rekao, trebalo da se okonča „međunarodnim sporazumom o miru između Kosova i Srbije“.

„O tome je govorio ministar spoljnih poslova Kosova pred SB UN, što je odraz njihovog slepila. Oni misle da je sve već rešeno što se tiče statusa i samo na nas treba izvršiti pritisak. Mi nismo promenili naš stav i svi dogovori koji su postignuti bili su statusno neutralni“, izričit je Dačić.

Enver Hodžaj je pred SB UN rekao da je Kosovo spremno za nastavak dijaloga sa Srbijom do pune normalizacije odnosa, ali da dijalog ne treba da bude beskonačan i da treba da bude okončan potpisivanjem međudržavnog mirovnog sporazuma.

Prema rečima političkog analitičara Dušana Janjića, potpisivanje međunarodnog mirovnog sporazuma između Srbije i Kosova predviđeno je dokumentom koji su napisale Velika Britanija i Nemačka, u oktobru prošle godine.

„U takozvanom ‘non-pejperu’ Velike Britanije i Nemačke koje su prihvatile i druge zemlje EU, i koji će ući u pregovarački okvir Srbije i EU, odnosno poglavlje 35, piše da će nakon postizanja pune normalizacija odnosa Srbije i Kosova biti potpisan jedan sveobuhvatni, pravno obavezujući sporazum. To je upravo taj sporazum – međunarodni mirovni sporazum, o kojem govore kosovski zvaničnici. Tači, dakle, nije govorio neistinu u Berlinu o nužnosti potpisivanja mirovnog međudržavnog sporazume, ali je govorio o nečemu što će se dogoditi za nekoliko godina. On je to učinio, pretpostavljam, zbog unutrašnje političkih potreba – kao da je reč o nečemu što bi trebalo da se dogodi sutra“, zaključuje Dušan Janjić u izjavi za Danas.

Seljimi: Sledi uspostavljanje odnosa

Petrit Seljimi, savetnik premijera Kosova, kaže za Danas da sledeća faza briselskog procesa mora da vodi prema dugoročnoj soluciji odnosa između Kosova i Srbije. „Dok je Briselski sporazum iz 2013. bio važan za ukidanje dvovlašća na severu i poštovanju teritorijalnog integriteta Kosova, sledeća faza vodi prema uspostavljanju dobrosusedskih odnosa i zatvaranju svih otvorenih pitanja između dve države u formi permanentnog međunarodnog sporazuma, koji će priznati realnost Kosova kao države priznate od ogromne većine evropskih država. Taj mirovni sporazum mora da bude implementiran pre nego obe države budu u finalnoj fazi integracija“, zaključuje Seljimi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari