Finansijski kolaps tima sa Malog Kalemegdana zabrinuo je sve deklarisane zvezdaše, naročito one koji su stvarali ime, ugled i rejting crveno-belih. Jedan od njih svakako je i aktuelni predsednik Košarkaškog saveza Srbije Dragan Kapičić, koji je zajedno sa Mokom Slavnićem i Ducijem Simonovićem činio možda i najprepoznatljiviji „triling“ u istoriji Crvene zvezde.

– Zaprepašćen sam situacijom u kojoj se klub trenutno nalazi. Iako ne mogu detaljnije da pričam o poslednjim događajima, jer nisam bio u klubu, način na koji je vođena jedna velika sportska institucija jednostavno je nedopustiv – istakao je popularni „Kaponja“ na početku razgovora za Danas.

U vreme kada je prvi čovek srpske kuće košarke bio sportski direktor Zvezde način konstruisanja budžeta nije bio ništa drugačiji u odnosu na aktuelan period.

– Za razliku od ljudi koji su u poslednjih deset godina vodili klub, mi smo se domaćinski ophodili prema Zvezdi. Nismo potpisivali nerealne ugovore sa trenerima, niti smo se opterećivali trofejima. U klubu su radili ljudi izgrađenog sportskog autoriteta čije se mišljenje poštovalo, a reč bila presudna prilikom pregovora sa potencijalnim pojačanjima. Brinuli smo o našoj školi košarke, igrače dovodili prevashodno iz domaće lige, a prihode smo stvarali ne samo putem sponzora, određenih aranžmana, već i prodajom najperspektivnijih igrača, koji su svojom voljom želeli da se isprobaju u inostranstvu. Upravljali smo klubom za vreme sankcija, ogromne finansijske krize i nezaustavljive inflacije, ali smo ipak uspeli da oformimo kvalitetan tim koji se domogao titule šampiona – naveo je Kapičić.

Nekadašnji reprezentativac ogorčen je na način poslovanja, ulaganja novca i nerazumnog zaduživanja rukovodilaca koji pri tom nikada nisu odgovarali za svoje promašaje.

– Pojedincima je bilo potrebno sedam godina da bi priznali svoju krivicu i nesposobnost vođenja jednog kluba ogromne tradicije. Nažalost, oni nikada nisu odgovarali za svoje promašaje i neopisive dugove koje su napravili u klupskoj kasi. U pitanju su bili razni politički mešetari, bez ikakve vizije zasnovane na realnom konceptu. Želeli su uspeh preko noći, zbog čega su dovodili gomilu igrača i trenera trošeći novac koji nisu zaradili. Zvezdu su čitavu deceniju vodili nesportski ljudi, nedomaćinski se ophodeći prema crveno-beloj porodici – konstatovao je predsednik KSS.

Utisak je da su novi rukovodioci pristigli na Mali Kalemegdan u najgorem mogućem trenutku. Ipak, Kapičić smatra da Vladislav Lučić i njegovi saradnici imaju kapacitet da problem pokrenu sa „mrtve tačke“.

– Zvezda u budućnosti mora da konstruiše realan budžet i da na tim osnovama dovede nekoliko recimo juniorskih reprezentativaca. Neophodno je da se sa igračima, trenerima i klupskim osobljem potpišu pristojni ugovori, kao i da se deo novca uloži u infrastrukturu i da akcenat bude stavljen na mlađe kategorije. Verujem da gospodin Lučić razmišlja na sličan način i da će se napokon utvrditi koliko Zvezda duguje – zaključio je Kapičić.

Promeniti logiku sponzorstva

– Nikako ne mogu da razumem određene ljude koji su investirali novac u jedan projekat, a zatim traže da im se uložena sredstva vrate. Svako mora da bude svestan rizika kada ulazi u određeni posao. Šta bi, recimo, bilo da je Zvezda prošle godine osvojila titulu, nacionalni kup i NLB ligu, da li bi gospoda u takvim okolnostima promenila mišljenje – apostrofirao je predsednik KSS.

Svesti dug u realne okvire

– Iskreno govoreći, mislim da je dug, bez obzira na to da li će na kraju biti 12 ili 15 miliona evra, preuveličan i nerealan. Mora se definisati način zaduživanja, kao i pojam investiranja u neki projekat. Trebalo bi sve ugovore prostudirati, da bi se identifikovala odgovorna lica koja su zloupotrebila svoj položaj – istakao je Kapičić.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari