Otvaranjem kazana sa ribljom čorbom, specijalitetom savske obale, u takozvanoj Španskoj kući, juče je tačno u podne simbolički započet projekat ‘’Urban Cooks’’ (urbanistički kuvari), u okviru Mikser festivala, koji se održava do 8. juna pod sloganom „Održiva utopija“. Urbanistički kuvari su deo programa „Pametniji gradovi“, a cilj je promovisanje uključivanja građana u proces projektovanja grada.


– Kuvanje ovde ima bukvalno ali i metaforičko značenje – navodi profesor sa Arhitektonskog fakulteta, Ivan Kucina. Pre svega, to je čin učestvovanja građana u javnom, incijativa i aktivizam građana, jer građani nisu eksterni već interni deo društva. Kuvanje riblje čorbe je istovremeno bila i jedna vrsta svečanosti uoči prikazivanja javnosti zidova Španske kuće, koju će za vreme Mikser festivala oslikati umetnički kolektiv iz Madrida „Boa Mištura“. Na ulazu u Špansku kuću stoji natpis: ‘’Ulazite na sopstvenu odgovornost’’, što govori u kakvom je stanju.

Prenamena neumetničkih prostora u umetničke na ovaj način, odnosno ovako alternativan i širok pristup umetnosti, nije nov u Evropi. Istočni London je upečatljiv primer kako se umetnošću oživljava zapušten, odnosno marginalizovan prostor.

Nakon završetka festivala na savskoj obali biće postavljena instalacija koja je rezultat rada ‘Škole ubanih praksi’’, Društva starosedelaca i ljubitelja Savamale, Instituta za sociološka, politička i pravna istraživanja iz Skoplja i španske umetničke grupe ‘’Basurama’’. Umetnici će je predati građanima na dalje čuvanje, negovanje i oplemenjivanje Savamale. Instalacija je zamišljena kao vrlo praktična i višenamenska. Zapravo, predmeti koji su izloženi a koji su rezultat rada mladih arhitekata, imaju realnu namenu. To su vrlo originalni eksponati koji menjaju namenu u zavisnosti od toga kako ih okrenete, pa nešto može biti stolica, radni sto, klupa.

Projekat „Urban Cooks“ na ovaj način želi da pokaže da pravo na grad ima svako, i da bi o gradskom okruženju trebalo da se brinu svi građani, organizacije i inicijative, podjednako pažljivo kao kada spremamo hranu jer je kuvanje radnja koju svi obavljaju svakodnevno i sa lakoćom i neophodna je za naše normalno funkcionisanje – isto kao i briga o javnom prostoru. Mikser festival, će tokom svog trajanja pokušati da dokaže u skladu sa svojim ovogodišnjim sloganom „Održiva utopija“ da je utopija zaista održiva jer „ako nešto želiš, onda to više nije san“.

Takozvana Španska kuća

– Španska kuća nema nikakve istorijske veze sa Špancima, već je u pitanju samo kodni naziv – objašnjava Bane Gajić iz Opštine Savski venac, kao i profesor Ivan Kucina. Ova kuća, sada sasvim ruinirana, u Braće Krsmanovića 2 pripadala je Rečnom brodarstvu, i imala kompletnu medicinsku službu namenjenu za posade brodova. Vremenom, kako se raspadala mornarica, 90-ih, i ova zgrada je došla na rub. Neki Španci su se zanimali za njenu restauraciju, ali ta ideja nije ostvarena. Ostao je samo naziv od svega toga, a sada će njene zidove oslikati umetnički kolektiv iz Madrida Boa Mištura.

Društvo starosedelaca Savamale

Društvo starosedelaca i ljubitelja Savamale je otvorenog tipa i svako može da postane član, ko je ljubitelj ovog kraja i ko želi da da idejni doprinos. Prvi čovek Društva je Tomica Spasić, koji je voljan da otkrije tajne ovog starog kraja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari