Japanci "otkrili" rakiju sa Gledićkih planina 1

Za Vaskršnje praznike, u zaseoku „Rakija“, u selu Gledić na istoimenoj planini, u domaćinstvu Veljović – Đusić, koje proizvodi čuvenu „Rakiju iz Rakije“ odzvanjalo je “kampai-kampai… Tako je na njihovom maternjem jeziku, iliti po naški „živeli“ uzvikivala, posle svake ispijene čašice rakije, grupa od 13 turista iz Japana.

Novinari, prevodioci, turistički radnici, gastronomi, koji su u Srbiju stigli u organizaciji Slow Food Presidium „Crvena Ranka plum rakija from Gledić“, Slow Food convivijum Gledić i Udruženje „Crvena ranka“ iz Kraljeva, nisu krili svoje oduševljenje našom rakijom. Za njih je to novootkriveni ukus, nešto potpuno drugačije od njihovog sakea. U Japanu je uobičajeno da se posle napornog posla i stresa osoba opusti uz koju čašicu i to njihove kompanije, na izvestan način, i podstiču. To je, najčešće, pivo koje su u Japan doneli nemački industrijalci u drugoj polovini XIX veka.

No, ako mlađi piju pivo stariji, a takva je upravo i bila grupa koja je, danas, boravila u Glediću – više preferiraju „žestinu“. Tim pre i nisu krili svoje oduševljenje kvalitetom rakije od sorte šljiva „crvena ranka“ a za grejanu, ili „šumadijski čaj“ tek! A kada im je serviran „šumadijski ručak“ – kupus iz zemljanog lonca i prase sa ražnja, nestale su sve barijere, posebno ona jezička i do izražaja je došlo i ono slično među tako dalekim narodima, a to je „ljubav“ prema dobroj kapljici i još boljem zalogaju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari