Danas će se u gradskom parlamentu pred odbornicima naći i predlog odluke o postavljanju replike spomen-ploče posvećene oslobodiocima u Prvom svetskom ratu na Beogradsku kapiju u Petrovaradinu. Savet za kulturu Skupštine grada Novog Sada je podržao predlog odluke o postavljanju replike ove spomen-ploče, a Milanka Brkić, članica Gradskog veća Novog Sada zadužena za kulturu, juče je izjavila da se nada da će je Skupština grada jednoglasno usvojiti.

– Moj lični stav, kao i stav Treće Srbije, jeste da u Vojvodini treba poštovati nesporne tradicije, a takve su upravo oslobođenje ovih krajeva u Prvom svetskom ratu i dolazak Srpske vojske, jer su potvrđene istorijskom naukom kao i mnogim međunarodnim ugovorima i sporazumima kojima je završen taj svetski sukob. Antifašističke tekovine takođe predstavljaju tradiciju na koju smo svi ponosni, ali je nedopustivo da se, pod plaštom antifašizma, briše više stotina godina prethodne srpske istorije na prostorima severno od Save i Dunava, što pojedine političke stranke pokušavaju da urade. Na kraju krajeva i same ustaške okupacione snage NDH, lomljenjem table na Beogradskoj kapiji, pokušale su da izbrišu srpski suverenitet i nasleđe na području Vojvodine, a slično su postupale i tadašnja fašistička Mađarska i nacistička Nemačka. Zato je važan konsenzus oko ove simbolične obnove, koja poručuje da je Novi Sad pobedio takve ideje, izjavila je Milanka Brkić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari