Društvo za zaštitu ptica Srbije pozdravilo je novu odluku ministarke poljoprivrede i zaštite životne sredine kojom se proglašava lovostaj na grlice. Naime, donošenjem pravilnika o izmenama i dopunama Pravilnika o proglašavanju zaštićenih vrsta, proglašena je zabrana lova na grlicu do 31. marta 2017. godine. Istovremeno se produžava lovostaj na jarebicu do 31. marta 2016. godine. U Društvu za zaštitu i proučavanje ptica Srbije pozdravljaju ove odluke.


– Zabrane su donete sa zakašnjenjem od gotovo 12 godina, od kada ornitolozi traže da se obustavi lov na grlicu kod nas. Nažalost, u međuvremenu je njena brojnost smanjena. Svetska unija za zaštitu prirode je u najnovijoj Evropskoj crvenoj listi ptica ovu vrstu zvanično svrstala u kontinentalno ugrožene i ranjive – navodi stručnjak Zavoda za zaštitu prirode u Novom Sadu Marko Tucakov.

Prema njegovom mišljenju, bilo je vreme da se uvaži realnost u prirodi i u svakom pojedinačnom lovištu, u koja svake godine stižu sve manja jata grlica. On podseća da je odluka dobra ali da nije potpuna jer nisu uvaženi zahtevi republičkog i pokrajinskog Zavoda za zaštitu prirode, koji su tražili trajnu zabranu lova grlica i da se ova ptica proglasi strogo zaštićenom vrstom.

Društvo za zaštitu ptica pozvalo je korisnike lovišta da se upoznaju sa ovom odlukom, i da u skaldu sa njom prilagode svoje godišnje planova gazdovanja lovištima.

– Potrebno je i da otkažu sve planirane lovno-turističke aranžmane i lovove na grlice, kojima ostvaruju velike prihode – poručuje Tucakov.

Ukupno 51 organizacija uključena u Koaliciju nevladinih organizacija „Zvuk ptica“ smatra da je ista odluka trebala da se donese i za prepelice, premda su to tražili i stručno obrazložili. Ta organizacije je još 2013. godine izašla u javnost sa zahtevom da se ove vrste selica, prepelice i grlice, trajno zaštite a lov na njih da se zabrani.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari