Italijanski premijer Silvio Berluskoni, čija se vlast bliži kraju, uspeo je uprkos čestim gafovima i skandalima da ostvari tri izborne pobede i postane političar sa najdužim premijerskim stažom od završetka Drugog svetskog rata. U proteklih 17 godina Berluskoni je bio dominantna figura na italijanskoj političkoj sceni, a protiv njega su se vodile najmanje 24 istrage, uglavnom za korupciju.


Berluskoni je postao poznat po neumesnim komentarima izrečenim na međunarodnim sastancima, što je umnogome ugrozilo njegovu reputaciju i na međunarodnom i na domaćem terenu. Buran temperament došao je do izražaja i u proteklih nekoliko meseci, kada je ekonomska kriza pogodila Italiju, budući da je sve češće ulazio u konflikte sa članovima vlade, što je na kraju podstaklo i neke od njegovih prijatelja da mu javno poruče da je potrebno da se povuče. Ipak, Berluskoni je sve do utorka, kada je izgubio apsolutnu većinu u parlamentu odbacivao takve pozive, naglašavajući da će ukoliko podnese ostavku učiniti nažao onima koji su glasali za njega i njegovu stranku Narod slobode.

Nedavno sprovedena istraživanja javnog mnjenja ne idu u prilog italijanskom premijeru, jer pokazuju da ga podržava samo 20 odsto sunarodnika, ali poznavaoci prilika ocenjuju da Berluskoni ima razloga za zadovoljstvo s obzirom na to da je i dalje najbogatiji čovek u svojoj državi i 118. na svetu. Takođe, mnogi smatraju da nijedan političar ne može da mu parira kada je reč o retoričkim sposobnostima i nazivaju ga vulgarnijom verzijom Ronalda Regana. Politikolog Vitorio Feltri je nedavno ocenio da je Berluskoni postao obeležje Italije, kao što je kraljica Elizabeta simbol Velike Britanije, a premijerove najvatrenije pristalice tvrde da se on razlikuje od svih dosadašnjih predsednika vlade jer je „nalik kralju“.

Imajući u vidu bogatu karijeru tog političara, postavlja se pitanje kako je čoveku koji ne krije da se u više navrata podvrgao plastičnim operacijama, koji je presađivao kosu i nosi cipele sa visokim potpeticama da bi „porastao“, pošlo za rukom da postane najbogatiji i najmoćniji Italijan. Prema mišljenju Dejvida Vilija, komentatora Bi-Bi-Sija, tajna Berluskonijevog uspeha krije se u njegovoj energičnosti, zbog čega se može uporediti sa Vilijem Lomanom, glavnim junakom tragedije Artura Milera „Smrt trgovačkog putnika“, koji smatra da se mnogo toga može postići „osmehom i izglancanim cipelama“. Ali, za razliku od Lomana, kome sudbina nije naklonjena, Berluskoni se ubraja u red najuspešnijih političkih trgovaca modernog doba.

Italijanski premijer je njuh za biznis pokazao krajem sedamdesetih godina 20. veka, kada je njegova država doživela ekonomski procvat. Ilustracije radi, vrednost bruto domaćeg proizvoda (BDP) Italije je 1987. uvećana za 18 odsto, zahvaljujući čemu je ta zemlja postala peta ekonomska sila sveta, a Berluskonijev Milano prerastao u finansijski centar, što je išlo na ruku vlasniku medijske grupe Fininvest i fudbalskog kluba Milan, koji je bogatstvo stekao izgradnjom nekretnina. Istovremeno, Berluskoni je uspostavio tesne veze sa Socijalističkom partijom i njenim tadašnjim vođom Betinom Kraksijem, što mu je omogućilo da postane jedan od najimućnijih Italijana. Oni koji su upoznali Berluskonija u tom periodu pamte da je uvek bio besprekorno obučen i da je nosio blejzere sa mesinganim dugmadima. Smisao za eleganciju pokazao je i kada se početkom devedesetih zainteresovao za politiku i neretko učestvovao u debatama organizovanim na televizijskim stanicama u sopstvenom vlasništvu.

– Berluskonijev primer pokazuje u kolikoj je meri politika podređena medijima – smatra italijanski sociolog Đanpjetro Macoleni. Godine 1994. Berluskoni je osnovao stranku Forca Italija i tokom sedam meseci bio premijer. Na istu funkciju je stupio 2001, a njegova druga vlada bila je najdugotrajnija u istoriji italijanske republike. Na parlamentarnim izborima održanim u aprilu 2006. Berluskonijevu koaliciju su pobedili levičari Romana Prodija.

– Berluskoni je počeo od nule. Pokazao je da ima izrazit politički instinkt kada je reč o rešavanju problema i uspeo je da iz svega izvuče najveću moguću korist – ocenio je politikolog Đovani Sartori.

Monti favorit za šefa prelazne vlade

Berluskoni je juče podržao bivšeg evropskog komesara Marija Montija za budućeg premijera. „Čestitam vam u svoje ime i u ime vlade na imenovanju za doživotnog senatora što svedoči o vašim veoma velikim naučnim i društvenim zaslugama i želim vam plodan rad u interesu zemlje“, napisao je Berluskoni u poruci Montiju. Italijanski predsednik Đorđo Napolitano imenovao je Montija za doživotnog senatora što se tumači kao uvod za njegovo postavljanje na čelo prelazne vlade. Monti je bio evropski komesar deset godina, od 1994 od 2004. On bi već ovog vikenda mogao da dobije mandat za formiranje nove vlade. Italijanski mediji prenose da bi sutra moglo da bude održano glasanje o ekonomskim merama koje traži EU radi obuzdavanja ekonomske krize u Italiji nakon čega Berluskoni namerava da podnese ostavku. Monti je profesor političke ekonomije i predsednik Univerziteta Bokoni u Milanu. Beta

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari