Dejvid Kameron, aktuelni britanski premijer, opovrgao je sva predviđanja o neizvesnosti izbora, te da se vodi „mrtva trka“ između njega i glavnog protivkandidata, lidera laburista Eda Milibanda. Rezultati pokazuju da će konzervativci imati 329 poslanika u parlamentu od 650 članova, a samim tim i komotnu većinu.

„Obećavam da ću vladati u ime svih Britanaca. Protekla noć je bila odlična za konzervativce. Očekujem da ću vladu moći da formiram u narednih nekoliko dana“, rekao je Kameron obraćajući se svojim pristalicama. Pred Kameronom je izbor, ocenjuju stručnjaci, da li će formirati koalicionu vladu sa sadašnjim partnerima, liberalnim demokratama, ili severnoirskim unionistima, ali bi mogao da pokuša da sastavi i čisto konzervativnu vladu. Kako tradicija nalaže, Kameron se juče nešto posle podneva sastao sa kraljicom Elizabetom Drugom,  koja ga je formalno pozvala da formira novu vladu.

Ostvareni rezultati nagoveštavaju da bi u Britaniji 2017. mogao biti održan referendum o njenom članstvu u EU, što je jedno od Kameronovih predizbornih obećanja. Pobeda torijevaca ukazuje i perspektivu smanjenja vladinih troškova za milijarde funti kako bi se umanjio budžetski deficit u petoj najjačoj svetskoj ekonomiji, pa bi pored ostalog, izdaci za socijalna davanja bili manji za 12 milijardi funti.

Ipak, apsolutni pobednik izbora je Škotska narodna partija (SNP), koja se bori za nezavisnost, sa osvojenih maksimalnih 59 mesta, čime je istisnula laburiste iz njihovih uporišta. Svoj prethodni najbolji rezultat SNP je ostvario 1974. kada je osvojio 11 mandata. Izborni trijumf SNP, ukazuju analitičari, predstavljaće izazov za Kamerona – kako ujediniti Britaniju.

Uprkos upozorenjima koje je tokom kampanje izrekao protiv pretnje škotskog nacionalizma u Vestminsteru, Kameron je istakao da je sada trenutak da se „smanje podele“ između Engleske i Škotske. Škotski poslanik od 1987. do 2010. i bivši lider SNP Aleks Salmond kazao je da „večeras škotski lav počinje da riče i to takvim glasom, koji nijedna vlada, bilo kog političkog sastava, neće moći da ignoriše“. On je dodao da misli da će to biti jasan i jak, ujedinjeni glas iz Škotske i da je to jako dobra stvar. Liderka pobedničke SNP-a Nikola Sterdžon izjavila je da su Škotlanđani dali jasan glas za kraj štednje, bolje javne usluge i naprednu politiku u Vestminsteru.

Najveći gubitnici izbora su Milibandovi laburisti (osvojenih 232 mesta) i liberalne-demokrate Nika Klega (osam mesta). Daleko iza SNP su Demokratska unionistička partija Severne Irske (DUP) sa osam, Partija Velsa sa tri, Stranka za nezavisnost Britanije (UKIP) sa dva i Zeleni sa jednim mandatom. I sam Miliband je priznao da je „ovo bila teška i razočaravajuća noć” za laburiste, te je zbog toga podneo ostavku na mesto lidera partije. Nešto ranije Gardijan je pisao da će Miliband ostati kao prelazni lider baš kao što je učinio Majkl Hauard posle poraza konzervativaca 2005, ali čini se da je odlučio da je bolje da „napravi političku pauzu“. Ljudi bliski njemu kažu da je Miliband uznemiren, razočaran te da su zahvaljujući istraživanjima javnog mnjenja bili „visoko uzleteli“ što im je dalo nadu u povratak u Dauning strit. Mogući favorit za naslednika Milibanda je Endi Burnem. Ostavke su, prenosi Gardijan, podneli i vođa evroskeptične partije UKIP Najdžel Faraž, koji je poražen u svom okrugu, kao i Nik Kleg, lider liberalnih demokrata, koji je priznao da je izborni rezultat „okrutan i kažnjavajući“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari