Politička šteta (i to ozbiljna) neopozivo je načinjena i nema se utisak da je Baraku Obami u proteklih par dana išta pomoglo njegovo objašnjenje da on – komentarišući dozvolu njujorških vlasti za izgradnju kontroverznog islamskog centra nadomak poprišta terorističkog udara Al Kaide, septembra 2001 – nije podržao tu odluku, već je samo govorio o „ustavnom pravu svih Amerikanaca da praktikuju svoju veru“.

Dobronamerni deo javnosti pita se šta je Obami uopšte trebalo da se javno upušta u tu gužvu iniciranu projektom da se na „svetom njujorškom tlu“ (u srcu Menhetna, gde su se nalazile dve srušene kule Svetskog trgovinskog centra) podiže velelepni islamski centar od 15 spratova, u kojem će se nalaziti i prostor za molitvu. Ta prilično osetljiva američka tema aktuelna je ovih letnjih meseci, da bi pred vikend prosto eksplodirala u javnosti – porukom šefa Bele kuće da on „i kao građanin i kao predsednik“, smatra da „muslimani, kao i svi ostali u ovoj državi, imaju isto pravo da praktikuju svoju religiju“.

Predsednikovo obrazloženje da je u petak, na prigodnoj večeri u Beloj kući povodom početka ramazanskog praznika govorio samo principijelno – odnosno da se nije izjašnjavao „koliko je mudra odluka“ o izboru lokacije za taj islamski objekat – dodatno je, međutim, dolilo ulje na vatru kojoj je Obamina Demokratska partija ionako već izložena pred novembarske izbore u Kongresu . „Odluka da se ta džamija gradi na dve ulice od „nulte tačke“ u Njujorku ozbiljno brine, kao i predsednikova spremnost da to podrži. To nije pitanje nekog zakona o verskim slobodama ili o dozvolama za lokalnu gradnju. To je pitanje elementarnog poštovanja jednog tragičnog trenutka u našoj istoriji“, rekao je kongresmen Džon Boiner, vođ republikanske manjine u Predstavničkom domu.

Sara Pejlen, bivša guvernerka Arizone (i potpredsednički kandidat republikanaca na izgubljenim izborima 2008) bila je mnogo oštrija u osudi Obaminog reagovanja. „Svi znamo da oni imaju pravo da na tom mestu grade taj svoj centar, ali da li bi trebalo da to učine? Obaveza je predsednika SAD da o tome iznese svoje mišljenje… Podizanje džamije na tom mestu bilo bi isto kao gradnja srpske crkve na poljima smrti u Srebrenici“, navodi se, pored ostalog, u izjavi Pejlenove prosleđenoj medijima tim povodom.

Premda demokrate iz Kongresa i njihov predvodnik iz Bele kuće od petka naovamo upozoravaju iz sve snage da su ekonomska ekspanzija i smanjenje nezaposlenosti „prioriteti zemlje na kraću i dužu stazu“, primetno se pojačavaju strahovanja njihovog tabora da će republikanska opozicija pretvoriti slučaj njujorškog islamskog centra u jedno od glavnih pitanja novembarskih izbora.

Prva istraživanja daju im za pravo: u anketi CNN 68 odsto učesnika izjasnilo se protiv te inicijative, pri čemu je među njima čak tri četvrtine onih „nezavisnog političkog opredeljenja“ – što znači da, generalno uzev, ne podržavaju nijednu od dveju vodećih partija. S tim što to, razume se, uopšte ne znači da će oni ostati nesvrstani i u tako delikatnim predizbornim situacijama kao što je ova koja se sad pojavila na horizontu.

„Planirana izgradnja džamije na mestu stradanja preko tri i po hiljada ljudi, u napadu muslimanskih terorista, nije samo principijelno pitanje. Predsednik je, što se toga tiče, u pravu. Ali, to je pre svega emotivno pitanje i ljudi koji su 9. septembra izgubili svoje najbliže na tom mestu – i svi mi koji s njima saosećamo – nećemo ni da čujemo za džamiju na tom mestu. Republikanci su oko toga jedinstveni, ali demokratski kandidati, svaki pojedinačno, moraće sad, do novembra, da se eksplicitno izjašnjavaju i o toj Obaminoj poziciji“, konstatovao je ovdašnji ugledni politički ekspert Ed Rolins na nedeljnoj tribini CBS televizije.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari