Bivši evropski komesar, ekonomista Mario Monti (68), prihvatio je sinoć mandat za formiranje nove italijanske vlade od predsednika države Đorđa Napolitana, što je bio sled događaja koji su italijanski mediji i najavljivali kao najverovatniju opciju posle ostavke premijera Silvija Berluskonija. Italijanski predsednik Napolitano juče je imao ukupno 17 sastanaka sa liderima stranaka i važnijim političarima o formiranju vlade.


Po dobijanju mandata, Monti je izjavio da će odmah početi da radi na formiranju novog kabineta. On je naglasio da želi da vrati ponos Italijanima i da obezbedi ponovo privredni rast. Novi mandatar je rekao da „sa velikom odgovornošću i poniznošću prema narodu prihvata dužnost“ i naglasio da je dužnost sadašnje generacije italijanskih političara da vrate Italiju na ranije staze privrednog razvoja.

Sada već bivši premijer Silvio Berluskoni uputio je pismo lideru vanparlamentarne partije Desnica Frančesku Storačeu u kojem je ocenio da je ponosan na svoj rad tokom ekonomske krize i poručio tom političaru da deli njegova uverenja. „Delim vaša uverenja i nadam se da ćemo zajedno ponovo biti na vladinom putu“, naveo je Berluskoni. To je njegova prva reakcija nakon odlaska s funkcije premijera na kojoj je proveo 17 godina. Berluskoni je podneo ostavku u subotu, čim je parlament odobrio hitne antikrizne mere.

On tvrdi da je izgubio apsolutnu većinu u parlamentu zato što je „na kraju prevladala logika malih ucena i otpadnika, što su stare mane italijanske politike“, navodi Beta. Berluskoni je na taj način napao predsednika Predstavničkog doma Đanfranka Finija, bivšeg saveznika koji se prošle godine priklonio opoziciji. Bivši premijer je takođe ocenio da je Italija već učinila dosta, kada je reč o ekonomskoj disciplini te da je sa velikim osećanjem odgovornosti „prihvatila žrtve nametnute planovima štednje koji su usvojeni u julu i avgustu“.

Pojedini italijanski mediji su reagujući na ostavku Berluskonija ocenili da je reč o istorijskom danu i kraju jedne epohe, podsećajući da je nekoliko hiljada građana pištaljkama i uvredama propratilo povlačenje dosadašnjeg premijera. Dnevnik Mesađero piše da će dan kada je Berluskoni podneo ostavku ostati kao istorijski u sećanju Italijana, jer se „završava period od 20 godina tokom kojih je Berluskoni predstavljao, u dobru i zlu, osovinu politike“.

Većina Grka podržava Papadimosa

Atina – Većina Grka podržava novog premijera Lukasa Papadimosa koji predvodi vladu nacionalnog jedinstva, pokazuju rezultati najnovijih anketa. Prema istraživanju grčkog instituta Kapa riserč, pozitivno mišljenje o Papadimosu, koji je na funkciji zamenio Jorgosa Papandreua. ima oko 73 odsto ispitanika, dok 20 odsto smatra da je njegovo imenovanje bilo greška.

Slovenija na putu da zatraži pomoć EU

Ljubljana – Slovenačke dugoročne državne obveznice su prešle granicu od sedam odsto, prvi put od preuzimanja evra i izbijanja finansijske krize 2008. Prelazak te granice je Irsku, Grčku i Portugal prisilio da prihvate finansijsku pomoć EU. Poznati slovenački ekonomista i ministar za razvoj Mitja Gaspari je nedavno poručio poslanicima da je potrebno da usvoje interventne zakone i ocenio da prelazak granice od sedam odsto predstavlja ocenu međunarodnih finansijskih tržišta da Slovenija nije u stanju da reaguje na nove okolnosti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari