U nastavku ofanzive „šarmiranja“ evropskih kolega za svoje ciljeve reforme EU kao pripreme terena za organizovanje referenduma o preispitivanju članstva u Uniji, britanski premijer Dejvid Kameron razgovarao je u Berlinu sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel.


Nemačka kancelarka je pomirljivijim tonom obećala Kameronu da će raditi „konstruktivno“ sa Britanijom u pokušaju preispitivanja njenog članstva u EU. „Jasno je da bi Britanija trebalo da ostane u Uniji“, kazala je nemačka kancelarka, koja je prihvatila pregovore o pitanjima poput socijalne zaštite.

U izjavi za novinare Merkelova je kazala da su Nemačka i druge zemlje EU imale „crvene linije“ – kao što je održavanje principa slobode kretanja – ali da se nada da će se, koliko je to moguće, prilagoditi zahtevima Britanije.

„Gde ima želje ima i načina“, navela je Merkelova i istakla da to treba da bude vodeći princip. Kameron je ponovo izrazio uverenje da promene mogu biti postignute jedino kroz promenu Ugovora EU, čemu se protive neke evropske zemlje, među njima i Francuska.

Jedan uticajni nemački biznismen koji deli mišljenje većine iz svoje branše kazao je da bi Evropa trebalo da odbije da razgovara sa Kameronom, prenosi Bi-Bi-Si. Folker Trejer, zamenik izvršnog direktora nemačke Privredne komore, kazao je da je nemački poslovni svet zapanjen idejom o održavanju referenduma u Britaniji. Na pitanje koliko Merkelova treba da ide daleko u udovoljavanju Kameronu, Trejer je kazao: „Naša preporuka je da se sa njim uopšte i ne pregovara o takvim okolnostima“.

Obezbeđivanje podrške Merkelove, koja vodi najveću ekonomiju u Evropi, biće od presudnog značaja za uspeh ideje Kamerona, prenosi Rojters. Nemačka kancelarka je i ranije govorila da želi Britaniju u „jakoj i uspešnoj Evropi“ uz naglasak na važnost principa slobode kretanja koji omogućava velikom broju migranata iz siromašnijih država EU da se sele u zemlje poput Britanije i Nemačke u potrazi za poslom.

Poljska je definitivno rekla „ne“ planovima Kamerona da se ograniče beneficije za migrante. „Kameron nije daleko dogurao u Poljskoj. On želi da ograniči prava migranata i definitivno će čuti ne, kao i u drugim evropskim prestonicama“, kaže Janus Levandovski, ekonomski savetnik poljske premijerke Eve Kopač, sa kojom je juče ujutru doručkovao britanski premijer prilikom posete Varšavi, pre nego što je otputovao u Berlin.

Kopačeva nije dala podršku za jedan od Kameronovih ključnih predloga reformi EU – ograničenje beneficija za migrante koji dolaze u Britaniju – koje britanski premijer smatra neophodnim pre održavanja referenduma. Kameron takođe želi da zaštiti grad London u slučaju bliže integracije evrozone i izuzme Britaniju iz koncepta „nikad bliže Unije“.

Dauning strit je priznao da se o pitanju migranata mora još razgovarati. „Postoji još mnogo toga o čemu se treba saglasiti: učiniti Evropu konkurentnijom jačanjem jedinstvenog tržišta, smanjiti birokratiju i poštovati suverenitet država članica“, kaže portparol Dauning strita, prenosi Gardijan.

Analitičari ocenjuju da je Kameronova turneja u četiri zemlje – od Holandije i Francuske do Poljske i Nemačke bila „pažljivo smišljena“. Holandija i Nemačka su viđene kao „otvorenije prema reformisanju jedinstvenog tržišta“, Francuska „komplikovanija“ a Poljska kao „zvezda u usponu“.

OLAND: Poštovati želju naroda

„Francuska želi da Britanija ostane u EU, kazao je prethodnog dana francuski predsednik Fransoa Oland u Parizu nakon razgovora sa Kameronom, koji je insistirao da status kvo u Evropi „nije dovoljno dobar“. „Mislim da je u interesu Evrope i Britanije da budu zajedno, ali da narod mora uvek biti poštovan“, kazao je Oland.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari