Kako se približava 22. novembar i pet decenija od atentata na 35. predsednika SAD DŽona Kenedija, ponovo su aktuelizovane razne teorije zavere o tome ko je počinio odnosno naručio njegovo ubistvo.

Iako je komisija za istraživanje ubistva Kenedija, koja je osnovana godinu dana nakon njegove smrti, utvrdila da je okidač povukao bivši američki marinac Li Harvi Osvald, koji je delovao sam, jedna druga Vladina komisija, koja se takođe bavila atentatima, obelodanila je četrnaest godina kasnije da je Kenedi tog 22. novembra 1963. bio na meti još jednog napadača.

U istraživanju javnog mnjenja koje je 2003, na 40 godišnjicu atentata, sproveo Ej-Bi-Si Njuz pokazalo se da čak sedamdeset odsto Amerikanaca smatra da je ubistvo Kenedija „bilo rezultat zavere, a ne delovanja jednog napadača“. Pedeset jedan odsto ispitanika tvrdilo je da Osvald nije bio sam, dok je sedam odsto verovalo da on uopšte nije bio umešan u ubistvo.

Uoči pedesete godišnjice smrti 35. predsednika SAD, EJ-Bi-Si Njuz podseća na pet teorija zavera o ubistvu Kenedija. Prema jednoj od njih, iza ubistva stoji Sovjetski Savez koji je u to vreme vodio hladni rat sa Sjedinjenim Državama. Zagovornici ove teorije ukazuju na dva dokaza. Prvo, vođa SSSR-a Nikita Hruščov je navodno toliko bio osramoćen zato što je morao da odstupi nakon kubanske raketne krize da je naredio Kenedijevo ubistvo. Drugi dokaz je navodna povezanost Osvalda sa SSSR-om, pošto je dva puta posetio Sovjetski Savez sa suprugom Marinom, koja je imala rusko poreklo.

Druga teorija je zasnovana na verovanju da je Centralna obaveštajna agencija (CIA) imala veze s mafijaškim porodicama s kojima je razmatrala atentat na predsednika Kube Fidela Kastra. Kriminalna grupa je investirala u kockarnice i druge unosne poslove na Kubi pre Kastrove komunističke revolucije, tvrdi se u jednoj od teorija. Kenedi se takođe krivi da je traljavo organizovao invaziju u Zalivu svinja, zbog koje su raspršene nade mafije o povratku američkog organizovanog kriminala na Kubu. Prema ovoj teoriji, zavereničkoj grupi se nije dopadao Kenedijev mlađi brat, glavni državni tužilac Robert Kenedi, te se nadala da će on izgubiti uticaj ako predsednik bude ubijen.

Prema jednoj verziji, CIA, koja je kontaktirala kriminalnu grupu u vezi sa ubistvom Kastra, tražila je od mafije da ubije i Kenedija. Jedna druga teorija, pak, kaže da su kriminalnoj grupi ubistvo Kenedija naručili Kubanci, koji su bili protiv Kastra. Mnogi zagovornici ove teorije tvrde da je Džek Rabi, vlasnik noćnog kluba u Dalasu koji je imao veze s mafijom i koji je ubio Osvalda dva dana pošto je uhapšen, zapravo krivac i za Kenedijevu smrt.

S obzirom na to da su američki agenti više puta pokušavali da ubiju Kastra, prema jednoj od teorija, lider Kube je odlučio da izravna račune, pa je pokušao da ubije Kenedija. Predsednik SAD Lindon Džonson, koji je nasledio Kenedija na predsedničkoj funkciji, bio je najvatreniji zagovornik ove teorije. „Kenedi je pokušavao da sredi Kastra, ali je Kastro prvi sredio njega“, izjavio je Džonson 1968. Kastro je, međutim, 1977. rekao da je to „potpuna glupost“.

Pojedini pak veruju da iza Kenedijevog ubistva stoji Lindon Džonson, budući da je on od atentata imao najviše koristi. Prema ovoj teoriji, Džonsona je navodno vodila ambicija, a pomoć u zaveri su mu pružali agenti CIA i bogati tajkuni koji su smatrali da će ostvariti veći profit ako on dođe na vlast. Prema jednoj drugoj verziji iste teorije, Džonsonu je pomagao još jedan budući predsednik SAD Džordž Buš, koji se slučajno zadesio u Dalasu na dan ubistva.

Pošto se u gotovo svakoj teoriji pominje CIA, neki tvrde da je Osvald zapravo bio njen operativac i da su agenti pre i posle istrage ubistva petljali s njegovim dosijeom da bi ga predstavili kao komunistu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari