Delegacija Ambasade SAD u Moskvi, u okviru saradnje s ruskom vladom, otputovala je u Dagestan kako bi saslušala roditelje Tamerlana i Džohara Carnajeva, dvojice glavnih osumnjičenih za prošlonedeljni teroristički napad u Bostonu, prenose svetske agencije.


Prema rečima neimenovanog zvaničnika američke ambasade, Vlada Rusije sarađuje s Federalnim istražnim biroom (FBI) kako bi istraga dvostrukog bombaškog napada tokom Bostonskog maratona bila uspešno završena.

Anzor i Zubejdat Carnajev, roditelji osumnjičenih za napad, žive u Dagestanu. Njihov stariji sin Tamerlan umro je prošle sedmice od posledica ranjavanja tokom razmene vatre s policijom. Njegov brat, devetnaestogodišnji Džohar Carnajev je lakše povređen.

Optužen je za upotrebu oružja za masovno uništenje, a ako bude proglašen krivim, preti mu smrtna kazna. Džohar je izjavio da je njegov brat bio organizator napada, a negirao je umešanost međunarodnih terorističkih organizacija.

Nakon napada, Anzor Carnajev je izjavio da je njegovim sinovima namešteno, nazvavši Džohara „pravim anđelom“. Tetka braće Carnajev, Maret, koja živi u Torontu, takođe smatra da je njenim sinovcima namešteno, te da nisu izveli napad. Osim članova porodice, i mnogi Tviteraši veruju da su Tamerlan i Džahar nevini.

Inače, američki kongresmeni su ponovo postavili pitanje da li je odsustvo razmene bezbednosnih informacija doprinelo da dođe do bombaškog napada na učesnike Bostonskog maratona. Nijedan kongresmen nije izjavio da je bolja razmena informacija mogla sprečiti napad, ali su upitali koja je bezbednosna služba pratila Tamerlana Carnajeva prilikom prošlogodišnjeg putovanja u Rusiju, kada se za to saznalo i šta je učinjeno.

„Izgleda da i dalje postoje ozbiljni problemi u razmeni informacija, uključujući podatke važne za istragu, ne samo između službi, već i u okviru iste službe“, izjavila je senatorka iz Republikanske partije Suzan Kolins pošto je zamenik direktora FBI Šon Džojs članove senatskog Komiteta za obaveštajne delatnosti obavestio o istrazi napada u Bostonu.

Američka sekretarka za unutrašnju bezbednost Dženet Napolitano izjavila je u utorak da su postojali podaci o putovanju Carnajeva u Rusiju, ali da je njegovo ime pogrešno upisano i da zbog toga FBI nije registrovao njegovo putovanje. Istražitelji smatraju da je putovanje u Rusiju možda uticalo na rast radikalizma kod Carnajeva.

Na zahtev Rusije, FBI je skupljao podatke o Carnajevu, ali se nije došlo do informacije koja bi ga povezala sa terorizmom. U bombaškom napadu tokom maratona u Bostonu 15. aprila poginule su tri osobe, a povređeno je više od 180.

„Krivi“ ratovi u Iraku i Avganistanu

Prema Vašington postu, Džohar Carnajev je izjavio da su on i njegov stariji brat, Tamerlan, „samoradikalizovani“, odnosno da ne pripadaju nijednoj terorističkoj organizaciji, te da su napad izveli delom pod motivacijom zbog učešća SAD u ratovima u Iraku i Avganistanu. Džohar je iz bolničkog kreveta, gde se oporavlja od prostrelne rane na vratu, priznao da je imao ulogu u napadu tokom Bostonskog maratona. Osim rane grla, on je u pucnjavi sa policijom u Vatertaunu, zadobio prostrelne rane glave, nogu i ruke.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari