Severna Koreja uspešno je juče izvela podzemnu nuklearnu probu na lokaciji na severoistoku zemlje, javili su severnokorejski mediji, dok su američki seizmolozi registrovali potres snage 4,9 stepeni Rihtera u toj zemlji.

Test je obavljen u bezbednom okruženju, navode državni mediji, kao i to da Severna Koreja na taj način reaguje na „nečuveno“ neprijateljstvo SAD kojim se krši pravo Pjongjanga da lansira satelite.

Ministarstvo spoljnih poslova Severne Koreje saopštilo je da je nuklearna proba bila „prvi odgovor“ na američke pretnje i upozorilo da bi mogle da „uslede druge i treće mere većeg intenziteta“.

Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija održao je juče vanrednu sednicu zbog podzemne nuklearne probe. Osude su stigle iz celog sveta, pa su tako reagovale najveće sile, poput SAD, Kine, Rusije, ali i Velike Britanije, Nemačke, Francuske, Japana…

Miroslav Lazanski, vojnopolitički komentator, podseća da je ovo treća nuklearna proba Severne Koreje i ukazuje da to predstavlja upozorenje da Pjongjang želi direktne pregovore sa SAD, kako bi se ovoj zemlji ukinule sankcije. “Mislim da neće biti direktnih posledica ove nuklearne probe. Severna Koreja sigurno ne želi da uđe u rat, niti to žele druge zemlje”, ističe Lazanski za Danas.

Američki predsednik Barak Obama je u svom saopštenju obećao da će „nastaviti s preduzimanjem koraka neophodnih za “samoodbranu“ SAD i njenih saveznika. On je pozvao međunarodnu zajednicu da preduzme „brze i jasne korake“ i istakao da nuklearne probe „ne čine Severnu Koreju bezbednijom“.

Rusija je apelovala na Severnu Koreju da prekine „nezakonite aktivnosti“ i da poštuje odluke SB UN, saopštilo je juče rusko ministarstvo spoljnih poslova. Moskva insistira da Pjongjang treba u potpunosti da odustane od raketnog programa i da ponovo pristupi Sporazumu o zabrani širenja nuklearnog naoružanja, navodi se u saopštenju.

Britanski ministar spoljnih poslova Vilijam Hejg osudio je severnokorejsku nuklearnu probu i pozvao Savet bezbednosti da na nju „snažno reaguje“. “Velika Britanija će početi hitne konsultacije sa svojim partnerima u Savetu bezbednosti UN i pozvati ih na snažnu reakciju na poslednje događaje“, rekao je Hejg.

Francuski predsednik Fransoa Oland najoštrije je osudio nuklearnu probu i istakao da će „Francuska preduzeti odlučne korake u Savetu bezbednosti UN“. Vlasti u Berlinu založile su se za uvođenje novih sankcija UN Severnoj Koreji.

I Evropska unija je najoštrije osudila potez Pjongjanga, i pozvala severnokorejske vlasti da se uzdrže od daljih provokacija. U saopštenju visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton se navodi da takvo ponašanje ugrožava mir na Korejskom poluostrvu i da je u suprotnosti sa Rezolucijom 2087, koja je prošlog meseca jednoglasno usvojena u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija. Eštonova je sem toga pozvala Severnu Koreju da se vrati pregovaračkom procesu u cilju uspostavljanja regionalne stabilnosti.

Pošto je Severna Koreja 12. decembra 2012. lansirala raketu dugog dometa i poslala satelit u svemir, Savet bezbednosti UN, uključujući i Kinu, pod pritiskom SAD, Južne Koreje i Japana, usvojio je rezoluciju kojom su Pjongjangu uvedene nove sankcije. Severnokorejske vlasti navode da je testirana „lakša, minijaturna atomska bomba“ koja ima veću eksplozivnu moć nego naprave korišćene u ranijim testovima, prenose svetske agencije.

To je prvi nuklearni test u Severnoj Koreji od dolaska na vlast Kim Džong Una u decembru 2011, nakon smrti njegovog oca Kim Džong Ila. Eksperti navode da su redovni testovi neophodni kako bi Pjongjang ostvario cilj da napravi nuklearne bojeve glave dovoljno male za let na raketama dugog dometa.

Reagovao i NATO

NATO je najoštrije osudio najnoviju nuklearnu probu Severne Koreje kao neodgovoran čin koji je u suprotnosti sa odlukama i politikom Saveta bezbednosti UN i međunarodne zajednice. Predstavnici NATO pozvali su vlasti u Pjongjangu da smesta prekinu „ovakve provokativne akcije”, dodajući da Severnoatlantski savez napad na neku od svojih 28 članica smatra napadom na čitav savez.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari