Udruženje „U ime porodice“ juče je Hrvatskom saboru predalo potpise 380.469 građana Hrvatske koji traže da se organizuje referendum na kome će se odlučiti da li su građani za to da se poslanici ubuduće biraju imenom i prezimenom, a ne preko (dve) političke stranke.


Istovremeno je, izjavila je za hrvatske medije Željka Markić, predvodnica toga Udruženja, predat zahtev Ustavnom sudu da se utvrdi tačan broj potpisa koji je potreban za organizovanje referenduma. U Hrvatskoj upravo traje skupljanje potpisa za još jednu referendumsku inicijativu. Mijat Savić, šef Nezavisnog sindikata putara, ima sve šanse da stekne slavu Željke Markić svojom inicijativom da se referendumom spreči namera hrvatske vlade da u koncesiju da već izgrađene autoputeve.

Posle uspešnog referenduma o braku, koji je takođe organizovalo udruženje „U ime porodice“, ovim i onim nezadovoljni građani Hrvatske izgleda da su se končano opredelili za referendum kao način suprotstavljanja neefikasnoj i otuđenoj vlasti. I time ponovo na sto vratili raspravu o delikatnosti referenduma kao, istina, najdirektnijeg oblika narodnog izjašnjavanja kojom se devedesetih godina bavio ceo region.

Opravdanost zahteva za uvođenje preferencijalnog glasanja na parlamentarnim izborima priznala je, u međuvremenu, brže-bolje većina hrvatskih parlamentarnih stranaka, sa izuzetkom HDZ-a, koji se tome protivi, a predsednik Hrvatske Ivo Josipović je pismom pozvao predsednika Sabora Josipa Leku da preduzme sve što je u njegovoj moći kako bi na sledećim parlamentarnim izborima bilo uvedeno preferencijalno glasanje.

Udruženje „U ime porodice“ smatra da je ovo manevar etabliranih političkih stranaka da se narodna volja izigra i održavanje referenduma izbegne.

Šta bi za etablirane političke stranke, koje su po mišljenju Markićeve monopolisale politički prostor, značilo preferencijalno glasanje svedoči i reakcija javnosti na hapšenje gradonačelnika Zagreba. Prvo istraživanje javnog mnjenja obavljeno posle hapšenja Milana Bandića, kome je određen jednomesečni pritvor, pokazalo je da 74 odsto anketiranih građana Hrvatske veruje da je to hapšenje politički motivisano.

USKOK Hrvatske je objavio četiri inkriminisana dela zbog kojih je uhapšen Milan Bandić i razočarao čak i njegove najžešće protivnike. Tako komentator Večernjeg lista Gojko Drljača navodi nekoliko poslovnih poduhvata Bandića koji će po mišljenju Drljače već 2017. dovesti Zagreb u ozbiljnu finansijsku situaciju, a o kojima u obrazloženju hapšenja nema ni reči, i piše:

„Ponovimo: ostavljamo mogućnost da istražitelji imaju nešto kad je u pitanju financiranje Bandićeve kampanje, ali je sadržaj objavljenih ‘opravdanih sumnji’ otužno površan“. Mediji su juče nastavili da se bave i optužbom da je Bandić dao službeni automobil i vozača da odvezu na lečenje u Beč od raka obolelu voditeljku HRT Milu Horvat, a Večernji list dodaje: „Sumnje u zloupotrebu položaja zbog zapošljavanja nekoliko ljudi u, primjerice, Plinari, ispod razine je ozbiljne kritike“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari