Ovonedeljni pad Ramadija je više od gubitka najvećeg grada u najvećoj iračkoj provinciji Anbar, prenosi Vašington post. Takav razvoj situacije mogao bi da podrije sunitsku podršku širim naporima Iraka da povrate oblasti od Islamske države što veoma komplikuje ratne napore, piše list. Premijer Hajder al Abadi ponovio je juče obećanja vlade da će naoružati sunitske borce da bi „iskorenili ekstremizam“ iz većinski sunitske provincije.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

 Vlada je najavila vojnu kampanju čiji je cilj da povrati kontrolu nad provincijom Anbar u narednih nekoliko meseci, te da se potom preusmere na borbu sa ekstremistima u Mosulu, drugom po veličini gradu u Iraku.

Ali, plan da se formiraju efikasne sunitske snage podrivaju sumnje vlade da su neki suniti u dosluhu sa Islamskom državom. Pošto je Ramadi preplavljen borcima ID, mnoge sunitske vođe i borci koji su pomagali vladi u provinciji Anbar su ili ubijeni ili su otišli u druge delove zemlje, navode analitičari na koje se poziva Vašington post. „Sada kada vlada nepoverenje između sunitskih snaga i vlade biće još teže pridobiti ih da sarađuju sa političkim sistemom kojem ne veruju“, piše list.

Blok sunitskih partija u iračkom parlamentu izdao je saopštenje u koje „optužuje vladu“ jer je Ramadi „pao u ruke“ Islamske države. Blok, nazvan Unija nacionalnih snaga, zatražio je istragu i pozvao vladu da pošalje oružje i isplati naknade provladinim borcima u toj provinciji.

Militante Islamske države koji su prodrli u provinciju Anbar prošle godine pojedini lokalni stanovnici su pozdravili sa oduševljenjem što je odraz besa zbog diskriminacije koju primenjuje šiitski dominantna vlada.

Pre deceniju, kada je pobuna besnela u Anbaru, sunitska plemena su promenila stranu i priključila se američkim naporima protiv Al Kaide, preteče Islamske države. Ali današnje „probuđene“ sunitske snage žale se da nemaju nikakvu podršku centralne vlade.

Oslobađanje Ramadija je ogroman izazov za iračku vladu, koja je pomoć tražila i od šiitske vojske uprkos riziku od sukoba sa sunitima. Oko 3.000 šiitskih vojnika čeka u vojnom kampu Habanija, koji se nalazi 20 kilometara istočno od Ramadija, gde se obavljaju pripreme za oslobođenje grada. Prema pojedinim navodima, snage ID idu od vrata do vrata ubijajući simpatizere iračke vlade te njihova tela bacaju u reku Eufrat.

Poziv dobrovoljcima

Kako bi se popunile jedinice na zapadu provincije Anbar, vlada u Bagdadu pozvala je u pomoć dobrovoljce da se prijave za borbu protiv ID. U međuvremenu, američki Savet za nacionalnu bezbednost saopštio je da razmatra kako na najbolji način pomoći lokalnim snagama na tlu, pišu američki mediji. NJihov portparol Alister Baski u izjavi za AFP rekao je da neke od mera mogu uključivati ubrzanje obuke i opremanje lokalnih plemena, kao i podržavanje iračke operacije u oslobađanju Ramadija. Detaljniji izveštaj će biti objavljen u narednim danima. U međuvremenu, Savet bezbednosti je pozvao međunarodnu zajednicu da pomogne Iraku u ratu protiv terorizma.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari