Uprkos činjenici da je novi Zakon o planiranju i izgradnji kojim je vlasnicima bespravno podignutih objekata data mogućnost da legalizuju kuće, garaže, pomoćne zgrade…republički parlament doneo još u maju 2003. godine, i da je opštinskoj komisiji za legalizaciju podneto 11.177 molbi, na području čačanske opštine za nepune četiri godine legalizovano je svega 900 objekata.

Uprkos činjenici da je novi Zakon o planiranju i izgradnji kojim je vlasnicima bespravno podignutih objekata data mogućnost da legalizuju kuće, garaže, pomoćne zgrade…republički parlament doneo još u maju 2003. godine, i da je opštinskoj komisiji za legalizaciju podneto 11.177 molbi, na području čačanske opštine za nepune četiri godine legalizovano je svega 900 objekata. Razlog za ovako mali učinak u procesu legalizacije, u Opštinskoj upravi za urbanizam objašnjavaju pre svega činjenicom da je više od 95 odsto zahteva za legalizaciju bilo nekompletno, ali i da je obaveza urbanističkog snimanja objekta u mnogome usporila proces legalizacije. Na drugoj strani, izmene Zakona o planiranju i gradnji donete u apriliu prošle godine uticale su da se veliki broj vlasnika bespravno izgrađenih objekata i investitora, kojima je pružena mogućnost naknadnog pribavljanja odobrenja za gradnju opredeli za ovaj zaobilazni put koji je i jeftiniji i jednostavniji nego kada je reč o redovnoj proceduri koja podrazumeva pribavljanje svih potrebnih dokumenata za dobijanje građevinske dozvole. Prema tvrdnjama nadležnih u komisiji za urbanizam, na usporavanje procesa legalizacije bitno je uticala i mogućnost dobijanja privremenog rešenja za infrastrukturne priključke, za čije pribavljanje je potrebno priložiti samo zahtev za legalizaciju.
Usvajanjem dopuna i izmena Zakona o planiranju i gradnji mnogim vlasnicima bespravno podignutih objekata koji nisu ispunjavali zakonske uslove koje je predviđao zakon iz 2003. godine omogućeno je da podnesu zahtev za legalizaciju. Na ovaj način komisiji je ukupno podneto 13.200 zahteva za legalizaciju. Osim kopije plana i snimanja objekta investitorima i vlasnicima najveću prepreku predstavljaju potvrde kojima treba da dokažu pravo korišćenja zemljišta, odnosno kojim će dokazati vlasništvo nad zemljištem na kome je objekat izgrađen ili da je zemljište u zakupu. Kada je reč o ovim potvrdama, treba imati u vidu da većina vlasnika nije blagovremeno rešila imovinsko pravne odnose, zbog čega većina nije uknjižena kao vlasnik zemljišta. Izmenama i dopunama zakona vlasnicima bespravno podignutih objekata ostavljena je mogućnost da na osnovu zahteva za legalizaciju dobiju dozvolu za privremeno priključenje na vodovodnu, kanalizacionu, elektro, telefonsku mrežu, što direktno utiče na intreresovanje da se proces dovede do kraja i uknjiži vlasništvo, tvrde u Opštinskoj komisiji za urbanizam u Čačku.
Prema podacima sa kojim raspolažu čačanski urbanisti do sada je izvršeno urbanističko snimanje oko 6.000 objekata. Istovremeno komisija za legalizaciju je uradila oko 2.000 obaveštenja kojima se vlasnici kojima je još preostalo pribavljanje projektne dokumentacije, obaveštavaju o mogućnosti legalizacije i dobijanja upotrebne dozvole.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari