Zaposlene žene u Srbiji zarađuju manje od muškaracai to uprkos činjenici da su kvalifikovanije. Na to ukazuju rezultati redovne ankete o radnoj snazi prema kojima na 100 dinara zarade zaposlenog muškarca, dolazi 96,7 dinara koliko zaradi žena. Zanimljivi su , međutim, i podaci do kojih su došli autori projekta „Jaz u zaradama između žena i muškaraca“, koji su prošle sedmice predstavljeni javnosti.

Sonja Avlijaš i Marko Vladisavljević, analitičari Fondacije za razvoj ekonomske nauke (FREN) u Beogradu, ističu da je u Srbiji, a situacija je gotovo identična i u Makedoniji i Crnoj Gori gde je takođe rađena slična analiza, prisutan trend suprotan onom u razvijenim zemljama. To praktično znači da se, kada se uporede žene i muškarci sa istim kvalifikacijama, jaz u zaradama, koji u proseku iznosi 3,3 odsto, povećava na 11 odsto. Procenjuje se da je takav trend posledica diskriminacije žena kojima poslodavci manje, nego u slučaju muškaraca, vrednuju isti nivo obrazovanja ili stepen kvalifikacije. Činjenica je, takođe, da se manje vrednuju i neka zanimanja u kojima su žene više zastupljene.

S druge strane, rezultati istraživanja ukazuju i na to da se u Srbiji prisustvo korigovanog – stvarnog jaza u zaradama, ne može objasniti samo ovom vrstom diskriminacije, već pre svega razlikom u vrednovanju takozvanih „neopažljivih“ osobina. Konkretno, reč je o ponašanja žena i muškaraca na tržištu rada, koje poslodavci nagrađuju ili „kažnjavaju“. Oni polaze od pretpostavke da žene, zbog porodičnih obaveza, mogu biti manje fleksibilne u pogledu radnog vremena ili službenih putovanja. Zanimljivo je da je taj jaz prisutan i u javnom sektoru, gde se razlike u platama muškaraca i žena kreću do 7,5 odsto ali je, ipak, više izražen u privatnom sektoru, gde su zarade žena i do 14 odsto niže od zarada muškaraca. Ovaj projekat predstavlja prvu uporednu analizu rodnog jaza u zaradama zaposlenih u Srbiji, Makedoniji i Crnoj Gori, u periodu pre i posle svetske ekonomske krize. Rezultati istraživanja biće publikovani u zajedničkoj publikaciji koju će FREN objaviti u martu 2013. Izdavanje ove publikacije, kao i ceo istraživački projekat, podržala je Švajcarska agencija za razvoj i saradnju (SDC), preko Regionalnog programa podrške istraživanjima u oblasti društvenih nauka (RRPP), kojim koordiniše Univerzitet u Friburgu.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari