Ratari na teritoriji Braničevskog upravnog okruga su, uglavnom, završili žetvu hlebnog žita a, po svoj prilici, ostvaren je solidan rod dok će mnogi proizvođači sačekati povoljniju otkupnu cenu pšenice.


Inače, kako prenose mediji, kombajni su tokom prošle nedelje radili punom parom pa je žetvena kampanja u požarevačkom kraju već u završnici. I ratari i otkupljivači zadovoljni su prinosima i kvalitetom, naročito povoljnim vremenskim uslovima koji su omogućili da radovi teku bez zastoja a padavine nisu umanjivale kvalitet zrna. Na području Braničevskog okruga, prema podacima Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Požarevac, ove proizvodne godine pod pšenicom je bilo oko 25.0010 hektara.

–Posmatrajući sva područja Braničevskog okruga, od najrodnijih do onih u brdsko-planinskim, prosečni prinosi kreću se od 3,5 do 8 tona po hektaru. Ovoliki raspon rezultat je, osim klimatskih uslova i kvaliteta zemljišta, šarolikosti u primeni agrotehničkih mera, prevashodno u korišćenju hraniva jer selekcionisane sorte imaju potencijal i za 10 tona po hektaru, uz maksimalno poštovanje normativa u proizvodnji. Naravno, tek ako se radi onako kako treba, dobijeni prinosi opravdavaju sva ulaganja i donose solidnu dobit. Inače, dobro je što od početka žetve sva količina pšenice ima vlagu ispod 13 odsto, mali procenat primesa i hektolitarska masa se u proseku kretala oko 77 do 78. Sveukupno, bila je ovo solidna proizvodna godina, na nivou ranijih, pa možda i bolja, izjavila je savetodavac za ratarstvo PSS Požarevac Jorgovanka Vlajkovac.

Proizvođači pšenice uglavnom su zadovoljni rezultatima, nema ni previše glasnog negodovanja oko tržišne cene hlebnog zrna, mada, u pola glasa, nekako više za sebe, dodaju da bez dvadesetak dinara po kilogramu, pravog ekonomskog motiva za proizvodnju pšenice baš i nema pa će mnogi sačekati sa predajom tržnih viškova očekujući povoljniju cenu. Međutim, što zbog plodosmene, što zbog činjenice da je oko pšenice potrebno nešto manje angažovanja poljomehanizacije, time i troškova, u odnosu na druge ratarske kulture, pšenica tradicionalno zauzima najmanje 30 odsto ukupnih obradivih površina na području Braničevskog okruga.

– Na 110 ari imao sam 6.000 kilograma pšenice. Nije loše. Bilo bi mnogo bolje da u vreme setve nije bilo suvo kao barut. Znači, u pripremi sam sve probao da primenim i njivu poravnam, da seme bude dobro uneto, valjak sam terao i pre i posle setve, nije bilo šanse na ovoj smolnici kod obilaznice. Evo, kombajn je išao kao po kaldrmi. Uz stalno ulaganje, samo za đubrivo smo dali 25.000 dinara, za hemijsku zaštitu i ne pamtim više koliko, žito se izvuklo i evo, plaćaju 17 dinara kilo, bez odbitaka, skoro sav rod odmah prodajem. Nešto malo sam ostavio za brašno, nešto da zamenim za semensku robu. Sve u svemu, nije loše, videćemo za dalje, kaže jedan od proizvođača iz Požarevca.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari