Univerzitet umetnosti u Beogradu već dve decenije organizuje Letnju umetničku školu, sa ciljem da istraži i promoviše kulturno blago Srbije. Ove godine Letnja umetnička škola, koja je okupila šezdesetak studenata, pod nazivom „Kroz vrtloge Lima“ održava se od 20. do 28. jula u Prijepolju, gradu bogatog kulturno-istorijskog nasleđa i izuzetnog prirodnog okruženja. Kao izvor inspiracije Prijepolje se, pre svega, nameće svojom kulturnom raznolikošću, prepoznatljivim identitetom zasnovanim na suživotu i prožimanju kultura Srba i Bošnjaka. Autentični multikulturalni ambijent ovog grada biće veoma podsticajan za umetničko istraživanje polaznika škole, istakli su organizatoru prilikom zvaničnog otvaranja.


I ove godine radionice vode profesori Univerziteta umetnosti, renomirani stručnjaci u svojim oblastima, koji će svoje iskustvo i znanje podeliti sa učesnicima. Organizator nastoji da podstakne kreativni razvoj mladih umetnika, da ostvari interakciju sa lokalnom sredinom, a kao trajni legat ostavi gradu više umetničkih dela u javnom prostoru.

Nešto ranije, u skladu sa svojom umetnošću, u Prijepolje su stigli budući vajari, da bi u prostoru parka prijepoljskog Doma kulture realizovali svoje delo. Ovu radionicu vodi profesor na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu Goran Čpajak, jedan od najznačajnijih svetskih vajara današnjice koji stvaraju u klasičnim materijalima, inače rođeni Prijepoljac.

-Stvaranje na otvorenom, pred publikom je značajno iskustvo za studente, jer je to većini prvo takvo iskustvo, posebno što je ovde reč o velikim formatima ali je to i prilika da se ova umetnosti i nastajanje umetničkog dela iz kamena, odnosno mermera, predstavi kroz sve faze zainteresovanim. I neka jedan mladi čovek iz publike poželi da to bude njegovo životno opredeljenje, mi smo postigli cilj, kaže profesor Čpajak.

Pored vajarske, tokom narednih dana u Prijepolju, pod rukovodstvom profesorice Vesne Knežević, stvaraju i studenti slikarstva koji će, u dogovoru sa prijepoljskom lokalnom vlašću, naslikati mural na inače jednoličnoj i konzervativnoj zgradi Doma kulture, koja će svakako dobiti jednu potpuno novu dimenziju, kroz simbolično predstavljanje upravo multikulturalnosti ovoga grada. Glumci fakulteta dramskih umetnosti kroz novo čitanje tragaće za novim izazovima koje svakako krije intrigantno delo Ežena Joneska, a svoje viđenje jednog od najznačajnijih autora prošlog veka, tvorca teatra apsurda, prikazaće na otvorenom, ispred Doma kulture na ušću Mileševke u Lim.

S obzirom da je industrijska tradicija tokom nešto više od pola veka u Prijepolju vezana pre svega za tekstil, da još uvek jedna prijepoljska srednja škola obrazuje ove kadrove, studenti tekstilnog dizajna, predvođeni profesoricom Ivanom Veljović omogućiće svima koji se bave tekstilom da upoznaju umetničku dimenziju dizajna kako bi se dobile nove. Studenti etnomuzikologije su na terenu i beleže tradicionalno pevanje i sviranje na drevnim instrumentima ovoga kraja, koje obiluje interesantnim folklorom, a posebno su planinska sela sačuvala tu autentičnost.

Letnja umetnička škola je međunarodnog karaktera, a cilj je povezivanje studenata umetničkih univerziteta sa prostora Balkana i Evrope ali i šire, te tako uz studente iz Beograda, rade i studenti iz Bosne i Hercegovine i Crne Gore, Grčke, Rusije i SAD.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari