Izgradnja novog filterskog postrojenja bila je najveća ovogodišnja investicija u Novom Pazaru. Kapacitet ovog postrojenja je 275 litara u sekundi i u spoju sa starim filterskim postrojenjem prerađivaće oko 800 litara sirove vode. Na ovaj način u potpunosti je rešen višedecenijski problem vodosnabdevanja u ovom gradu.

Novo filtersko postrojenje u rad je pustio potpredsednik Vlade Srbije Rasim Ljajić i tom prilikom ocenio da je rešen problem vodosnabdevanja za narednih 50 godina i da sada u ovom gradu ima vode za duplo više stanovnika.

-Ovo je samo prva faza u rešavanju problema vodosnabdevanja. Predstoje nam još dve. U drugoj fazi ćemo izgraditi postrojenja za pripremu vode, a u trećoj ćemo promeniti stare i dotrajale cevi, naglasio je potpredsednik Vlade Srbije Ljajić i za sledeću godinu najavio realizaciju novih velikih investicija u ovom gradu. „Do avgusta naredne godine biće izgrađen najmoderniji atletski stadion u Srbiji, biće asfaltirane sve ulice i izgrađeni novi sportski tereni“, rekao je on.

Ova godina u Novom Pazaru bila je u znaku velikih investicija i radova na rešavanju problema vodosnabdevanja. U rad je puštena buster stanica, čiju izgradnju i opremanje je finansirala Vlada Kuvajta i zamenjene su pumpe koje su omogućile dotok vode za piće građanima u drugoj i trećoj visinskoj zoni. Završetak radova na novom filterskom postrojenju prolongiran je nekoliko puta. Prvo je najavljeno da će radovi biti završeni do kraja juna, ali su građevinare omele velike padavine kiše u aprili i maju. Zbog toga utvrđena dinamika nije mogla da se poštuje, pa je novi završetak bio najavljen za kraj avgusta. Izgradnju i opremanje ovog objekta finansirala je Vlada Luksemburga sa više od dva miliona evra. Ovaj donator više od deceniju u Novom Pazaru realizuje projekte poboljšanja vodosnabdevanja, a od 2008. godine do sada u rešavanje ovog problema uložio je skoro pet miliona evra.

Bez restrikcija

Puštanje u rad novog filterskog kapaciteta ukinuće, posle više od deceniju i po, restrikcije vode u perifernim naseljima, koja su bez vode za piće ostajala i po 12 sati dnevno. Nedostatak vode posebno je bio izražen u letnjim mesecima i tada su građane u višim gradskim zonama vodom za piće snabdevale cisterne. Zbog nedostatka vode za piće, prethodnih godina, bili su česti potesti građana i blokade saobraćajnica.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari