Fudbal i pridev istorijski nikada nisu bili povezaniji sa Novim Pazarom nego što je to slučaj u ovoj 2015. godini. S razlogom, jer ne postoji bolji, precizniji i jednostavniji način da se objasni bum novopazarskog fudbala nego kroz rečenice tipa istorijski rezultat, podvig istorijskih razmera i tome slično. Dok su se neki od rezultata donekle i mogli očekivati ulazak pionira Pazar juniorsa na završni turnir na kome pada odluka o prvaku Srbije u konkurenciji četrnaestogodišnjaka i petnaestogodišnjaka je istinsko iznenađenje.

Po prvi put je šampionat države u pionirskoj konkurenciji igran po izmenjenom, modernijem i potpuno regularnom sistemu takmičenja. Do „kuće“ našeg fudbala u Staroj Pazovi moglo se doći samo ako se savladaju najbolji klubovi u regionalnim ligama, plej-ofu i polufinalnim i finalnim baraž duelima. I dok se dolazak Partizana, Vojvodine i Jagodine u vojvođansku ravnicu mogao i očekivati prisustvo Pazar juniorsa je pravo čudo. Nikako drugačije ne može se objasniti rana eliminacija od strane plavo-žutih klubova koji su veličine u svim fudbalskim kategorijama, poput Radničkog iz Kragujevca, Sloge iz Kraljeva, Slobode iz Užica ili FK Novi Pazar.

Dakle, čudo se dogodilo kada je to bilo najpotrebnije pa ga u Staroj Pazovi nije ni moglo biti. Ono što je moglo da se dogodi je više od čuda, a to nije bilo realno. Pazar juniorsi su bili jedini tim na završnom turniru koji se predstavio sa domaćim snagama, sa izuzetkom Sjeničanina Dajlana Baždarevića. Svi ostali pokupili su najbolje fudbalere iz centara koji im gravitiraju, pa i šire. Tim Partizana činili su najbolji pojedinci iz čitave Srbije, ,,novosadske lale“ okupile su u svom sastavu sve ono što vredi na teritoriji Vojvodine, a Jagodina najtalentovaniju decu iz skoro svih pomoravskih gradova. Pa i pored svega raduje da najbolji petnaestogodišnji fudbaler u Srbiji Armin Đerlek (15 godina napuniće 15. jula) dolazi iz Novog Pazara, iz kluba Pazar juniors. Samo oni koji su bili na licu mesta (potpisnik ovih redova bio je jedan od tih srećnika) mogli su da se uvere s kakvim poštovanjem mu prilazi fudbalski svet i o kakvoj zvezdi ovog uzrasta se radi.

U prvom polufinalu apsolutni favorit beogradski Partizan samo je spletom srećnih okolnosti izborio mesto u finalu. Crno-beli su u dobrom delu utakmice imali podređenu ulogu u odnosu na iznenađujuće kvalitetnog rivala Jagodinu, koja je do prednosti došla lepim golom Terzića u 18. minutu, da bi Partizan do izjednačenja stigao u dubokoj nadoknadi meča golom Novića. Do konačne pobede Beograđani dolaze posle boljeg izvođenja jedanaesteraca tako što je kapiten i najbolji akter meča Jagodinac Maljković u poslednjoj seriji pogodio stativu (5:4 za Partizan).

Prvih deset minuta drugog polufinala između Pazar juniorsa i Vojvodine proteklo je u laganoj dominaciji Novosađana, da bi Pazar juniors u periodu između 10. i 15. minuta ispustio šanse da meč učini mnogo zanimljivijim. Hadžibulićev sjajan pokušaj sa razdaljine veće od 20 metara, odličan šut Baždarevića sa ivice šesnaesterca koji je završio tik iznad prečke i prodor Đerleka posle kojeg mu je u odsutnom trenutku ponestalo snage bile su najbolje prilike i poluprilike Pazar juniorsa u tom delu utakmice. Kako to u fudbalu često biva ubrzo po neiskorišćenim šansama stiže kazna. Jakovljević je u 21. minutu postigao gol kakav teško da može više ikada ponoviti, da bi prednost Vojvodine na 3:0 uvećali Tegeltija u 26. i ponovo Jakovljević u 33. minutu. Tračak nade za Pazar juniorse pojavio se u poslednjem minutu prvog poluvremena kada je Đerlek posle solo prodora oboren u šesnaestercu Vojvodine i sam smireno izveo kazneni udarac za rezultat poluvremena 3:1. Da je Baždarević sredinom drugog poluvremena bolje zahvatio volej mogli su Pazar juniorsi u potpunosti da se vrate u meč. Posle te prilike uglavnom se igralo na sredini terena i jedini važan detalj dogodio se u 78. minutu kada je fudbaler Vojvodine Tedić postavio konačan rezultat utakmice 4:1 za Novosađane.

Trenerski trio Pazar juniorsa, Mensur Ljajić, Miladin Nedeljković i Staniša Sretenović, po završetku utakmice nije imao razloga za nezadovoljstvo. ,,Ne može se uvek pobeđivati. Ovoga puta radovao se bolji. Žalim za prilikama iz prvog poluvremena i vrlo je verovatno da smo jednu od njih iskoristili da bi utakmica otišla u smeru mnogo povoljnijem po nas. Ovako, čestitamo rivalu, a nama ostaje da pamtimo da smo na dostojanstven i najbolji mogući način reprezentovali region zapadne Srbije i Grad Novi Pazar“, rekao je Mensur Ljajić.

Bio je ovo poslednji meč koji su pioniri Pazar juniorsa kao tim odigrali zajedno. Vreme koje dolazi tek će pokazati težinu njihovog uspeha. Veliko je pitanje da li će još neka generacija pazarskih petnaestogodišnjaka, kako u bližoj tako i u daljoj budućnosti, uspeti da ponovi ovaj u svakom pogledu vanserijski rezultat.

Tim za sva vremena

Za Pazar juniors u meču sa Vojvodinom nastupili su: Belovođanin (Simić), Gudžević (Selmanović), Bihorac, Cikotić, Nailović (Dautović), Sulejmanović, Stojanović (Ajdinović), Đerlek (Sretenović), Baždarević, Ramović (Camić), Hadžibulić (Fetić).

Đerlek u centru pažnje

Fudbaleri Pazar juniora s pravom su poneli najviše ocene za ponašanje, kako u hotelu, tako i za vreme utakmice i posle nje. U Staroj Pazovi podršku su im pružali roditelji i veliki broj prijatelja kluba. I ovoga puta u centru pažnje bio je Armin Đerlek. Tim Pazar juniorsa sa tribina drugog po kvalitetu terena u Staroj Pazovi, nazvanog po predsedniku UEFA Mišelu Platiniju ( svečano ga je otvorio u maju 2011. godine ), ispratio je uvodnih desetak minuta prvog polufinala između Partizana i Jagodine. Više nego interesantno bilo je za videti kako rivali i viđeniji fudbalski svet prilazi Arminu Đerleku da se rukuje ili da ga zagrli. Između ostalih tu se našli i direktni rivali, trener Vojvodine Zoran Šaraba i kapiten Novosađana i Đerlekov reprezentativni drug Tadić. Utakmica sa Vojvodinom bila je i poslednja za Armina Đerleka u dresu Pazar juniorsa, gde će kao kadet nastaviti karijeru u FK Novi Pazar, OFK Beogradu ili nekom trećem klubu biće poznato za nekoliko dana. Đerlek ma gde igrao ostaje simbol Pazar juniorsa.

Partizan šampion

Prvak Srbije u konkurenciji pionira postao je Partizan pobedom nad Vojvodinom posle boljeg izvođenja jedanaesteraca 5:4 (u regularnom toku bilo je 1:1). Na završnom turniru plasirali su se Partizan, Vojvodina, Jagodina i Novi Pazar.