Kad se kod nas pomene zob (ili ovas) prva asocijacija nam je – ona u narodu poznata torbica koja se i zove „zobnica“, a iz koje se hrane konji. Retko se koja domaćica, čak i na selu, seti da napravi neko jelo od ovsa. Ali, kad biste znali koliko dobrobiti možemo dobiti od ovsa (a ne možemo ih dobiti ni od pšenice ni od raži ni od kukuruza, koje najčešće koristimo u ishrani), verovatno biste koristili ovas u ishrani svakodnevno.

Francuski lekar i dijetolog dr Pjer Dikan, autor nekoliko poznatih dijeta (među kojima je i proteinska dijeta), zainteresovao se za ovas, posebno ovsene mekinje, kada je pokušao da odredi dijetu za svoju ćerku, koja se očajnički trudila da smrša. Takoreći intuitivno posegao je za ovsenim mekinjama i – zapanjio se koliko su bile efikasne u skidanju kilograma! Naravno, stručno se zainteresovao za njihovo dejstvo, do detalja ga proučio i isprobao u praksi. Potom je napisao fascinantnu knjigu „Čudo ovsenih mekinja“ koja je uskoro postala jedan od dijetetskih bestelera na Zapadu. U prethodna dva nastavka govorili smo o tome kako ovas, odnosno ovsene pahuljice i mekinje usporavaju resorpciju hrane, i kako štite srce i krvne sudove, a u ovom o njihovom svojstvu da nas zaštite od nezdravog šećera.

* Spas od „brzih šećera“

Zašto je danas dijabetes toliko rasprostranjen? Tome u velikoj meri doprinosi ishrana bogata šećerima. Pogotovo savremeni slatkiši i zašećerena pića puna „brzih šećera“ izazivaju nagle skokove glukoze u krvi iscrpljujući pankreas.

Kako nam tu mogu pomoći ovsene mekinje? Ako smo u istom obroku konzumirali „brze šećere“ i ovsene mekinje, „brzi šećeri“ prvi završavaju proces varenja i dospevaju u tanko crevo, gde počinju da se resorbuju. Ali, tada iz želuca u tanko crevo dospeju i ovsene mekinje, koje ne mogu da se svare, i koje su većupile dosta tečnosti i stvorile lepljivu masu nalik mreži. Za nju se lepi i glukoza koja je dospela u tanko crevo. Glukoza će se ipak na kraju resorbovati u krv, mada ne u tolikoj količini i ne toliko brzo koliko bi to bilo da nema ovsenih mekinja. Tako konzumiranje ovsenih mekinja u okviru obroka sprečava da dođe do naglog skoka glukoze u krvi.

* Jeftino, svima dostupno

Ovu priču možemo da zaključimo jednom opaskom koju dr Pjer Dikan ističe u ovoj knjizi. Naime – zašto se ovsene mekinje ne koriste mnogo više i ne preporučuju mnogo više kada imaju tako neosporna korisna dejstva? Dr Dikan sa žaljenjem konstatuje – upravo zato što su suviše jeftine i dostupne. Industriji lekova je, naravno, mnogo isplativije i profitablinije da prodaje skupe farmaceutske preparate nego da upućuje ljude na ovako jeftina, svima dostupna a efikasna prirodna sredstva. (Kraj)

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari