SNS ohrabruje lov na borce za demokratiju 1Foto: Inicijativa mladih za ljudska prava

Izjava Stefanovića da su predstavnici Inicijative mladih za ljudska prava „namerno želeli da insceniraju“ napad naprednjaka u Beškoj, kao i komentar SNS da je nenasilni protest Inicijative „fašistički“, daje legitimitet za batinanje boraca za ljudska prava u Srbiji.

Ovo smatraju brojne nevladine organizacije i sagovornici Danasa.

Kako ističu, ovo je još jedan u nizu dokaza da vlast ohrabruje lov na borce za demokratizaciju Srbije, uspostavljanje vladavine prava i suočavanje s prošlošću, kao i da će ovaj napad završiti u fiokama policije i tužilaštva.

Inicijativa je preksinoć u Domu kulture u Beški nakratko prekinula tribinu na kojoj je, u organizaciji lokalnog odbora SNS, govorio osuđeni za ratne zločine Veselin Šljivančanin tako što su razvile transparent „Ratni zločinci da ućute da bi se progovorilo o žrtvama“. Momentalno je započeo fizički linč, a povređeno je devet aktivista Inicijative od kojih je dvoje potražilo lekarsku pomoć.

Anita Mitić, direktorka Inicijative, i jedna od povređenih u napadu pristalica SNS, kaže za Danas da im se niko iz policije nije juče obratio, te da je izjava ministra Stefanovića „crtanje mete na čelu“ aktivista te nevladine organizacije.

– Pošto vlast nije osudila napad na nas, to daje legitimitet batinanja onih koji ne misle kao oni – ističe Mitić i naglašava da je reakcija SNS „skandalozna“, kao i da je borba Inicijative „počela“. Ona dodaje da je ministar policije, umesto da osudi napad na aktiviste Inicijative, rekao da je „očigledno da su želeli da izazovu incident“, kao i da je njihovo ponašanje bilo „neprihvatljivo“.

Dragan Popović iz Kuće ljudskih prava i demokratije, smatra da je ovo jedan od najtežih incidenata u poslednjih nekoliko godina koji uključuje borce za ljudska prava.

– Ovde je u pitanju ogoljeno nasilje predstavnika vladajuće stranke i to, što je još značajnije, nad aktivistkinjama i aktivistima koji se zalažu za ljudska prava. Drugi deo koji nije ništa manje skandalozan je samo prisustvo čoveka osuđenog za ratne zločine na tribini vladajuće stranke, što znači da kada iskombinujete nasilje, ratne zločine i stranku na vlasti dobijete vrlo sumornu ali, nažalost, jasnu situaciju u kojoj se Srbija danas nalazi – istakao je Popović.

Komentarišući saopštenje i izjavu ministra Stefanovića, Popović kaže da bi ona mogla da se protumači kao „sami su to tražili“, što je sramno. Prema njegovim rečima, sramno je i saopštenje SNS kojim su opravdali nasilje.

– Bojim se da je ovo tek početak, i da nas u budućnosti očekuju još gore stvari – zabrinut je Popović. On dodaje da se svakodnevno suočavamo sa dokazima da u Srbiji nema pravde i da nismo svi jednaki pred zakonom. Kao primer naveo je nedavni slučaj tužbe ministra Stefanovića protiv NIN-a, kada je u rekordnom roku presuđeno u korist ministra policije.

– Postoje ljudi koji ekspresno dolaze do pravde, to jest do onoga za šta oni kažu da je pravda i oni koji je u Srbiji nikada neće dostići. Još niko nije osuđen za brojne napade na aktiviste koji promovišu demokratiju i ljudska prava, pa se postavlja pitanje: ako pred sudom nismo svi jednaki, možemo li govoriti da imamo državu – ističe Popović.

Brojne nevladine organizacije podržale su Inicijativu mladih za ljudska prava, ukazujući da stav vlasti jasno odslikava njihovo licemerje. Ove organizacije oštro osuđuju brutalni napad na aktiviste Inicijative, retoriku vladajuće partije koja, umesto nasilnike, za nasilje okrivljuje žrtve, kao i politiku koja istrajno ohrabruje lov na predstavnike onih NVO koje se zalažu za uspostavljanje vladavine prava, demokratizaciju Srbije i suočavanje s prošlošću.

„Napad na aktiviste Inicijative posledica je zvanične politike negiranja učešća Srbije u ratovima 1990-ih i odbacivanja odgovornosti za zločine koji su tokom ratova počinjeni širom bivše Jugoslavije. On je usledio nakon što se SNS oglušio o zahtev NVO da otkaže gostoprimstvo haškom osuđeniku i odrekne se ratne propagande tokom predizborne kampanje, nakon što je predsednik Srbije javno agitovao za novi oružani sukob sa Kosovom i nakon niza nesmetanih javnih prokazivanja boraca za ljudska prava“, piše u saopštenju Fonda za humanitarno pravo, Helsinškog odbora za ljudska prava, Građanskih inicijativa, Žena u crnom i drugih NVO.

Upitan da li će i ovaj napad završiti u nekoj od fioka u policiji, Goran Miletić iz Civil Rights Defenders-a, odgovara da očigledno hoće.

– Nemoguće je da ministar Stefanović daje takve izjave, a da napadači i svedoci nisu saslušani u policiji – objašnjava Miletić na naše pitanje da prokomentariše izjavu Stefanovića da je ponašanje Inicijative neprihvatljivo. Kako dodaje, tužilaštvo treba da vodi postupak prema zakonu, a ne izvršna vlast.

– Konačna odgovornost se utvrđuje pred sudom, a ministar Stefanović očigledno više postupa kao potpredsednik stranke čiji su članovi napali aktiviste Inicijative – zaključuje Miletić.

Inače, u beogradskom Medija centru, danas će u 14 časova biti održana konferencija za novinare Inicijative mladih za ljudska prava.

Ivošević: To što su deca uradila je problematično

– Šljivančanin je osuđen, izdržao je svoju kaznu i sada je slobodan čovek, što znači da može da javno nastupa i piše, kaže za Danas profesor Pravnog fakulteta Union Zoran Ivošević. On smatra da je i presuda zbog koje je Šljivančanin izdržao kaznu zatvora sporna, jer je Haški tribunal „problematičan i pred njim odgovaraju samo Srbi“. „I to što su ta deca uradila je problematično“, zaključuje Ivošević.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari