Đorđević: Nema novca za veće plate 1Foto: BCBP

„Sindikati traže povećanje plate od 30 posto, a ja zaista ne znam gde da pronađemo 8,6 milijardi dinara godišnje za tu namenu“.

Ovo je juče izjavio ministar odbrane Zoran Đorđević na konferenciji Finansiranje bezbednosti za 21. vek, koju je organizovao Beogradski centar za bezbednosnu politiku.

Đorđević objašnjava da čak i da je postojao zakonski osnov za preraspodelu sredstava u budžetu, toliki novac jednostavno ne postoji u sistemu. On se ne saglasio sa konstatacijom da naša vojska ima najmanje plate u regionu, kao i da polovina vojnika nije stambeno obezbeđena.

– U Bosni i Hercegovini, Albaniji i Crnoj Gori vojnici su mnogo manje plaćeni nego u Srbiji, što govori da situacija nije baš tako strašna. Problem je što se kao podatak uzima samo prosečna plata profesionalnih vojnika, koja može da prevari, jer ako uračunamo sve beneficije na kraju to i nije tako mala cifra – smatra Đorđević.

Ministar podseća da se boravak u Kopnenoj zoni bezbednosti, na granicama, kao i dežurstva na migrantskim rutama, posebno plaćaju, pa tako zarada profesionalnog vojnika za mesec dana sa 34.000 može da naraste i do 76.000 dinara.

– Mislim da to nije malo, jer na primer moja plata kao ministra odbrane iznosi 91.000 dinara. Kada na prosečnu platu našeg vojnika od 34.000 uračunate uvećane troškove stanovanja, dežurstva, mogućnost odlaska u mirovnu misiju i dnevnice za službeni put, videćete da konačna cifra nadmašuje mnoge zemlje u okruženju – tvrdi Đorđević. On se prisetio perioda od pre pet godina, kada je prema njegovim rečima, vojska nosila rasparene uniforme i pocepane čizme, istakavši da je situacija danas potpuno drugačija.

Govoreći o planu za opremanje vojske, Đorđević je najavio ulaganja u vazduhoplovstvo i protivazdušnu odbranu, nabavku artiljerijskog oružja domaće proizvodnje poput haubice „Nora“ i oklopnih vozila „Lazar“, a planira se i formiranje jedinice za brzo reagovanje, koju će činiti 1. 200 najsavremenije opremljenih vojnika.

On se osvrnuo i na nabavku migova iz Rusije, ocenivši da mu nisu jasne tolike polemike i nedoumice oko tog posla kada je sve urađeno najtransparentnije moguće.

– Opredelili smo 185 miliona evra za nabavku deset migova 29, a ta sredstva raspodeljena su u tri faze. Prva i druga faza tiču se predeksportne pripreme, što znači njihov dolazak ovde i njihov remont, koji će ih osposobiti za delovanje u narednih 14 godina. U tom periodu, u okviru para koje smo odvojili, na njima će biti remontovani motori i agregati. U trećoj fazi, od preostalog novca, ti avioni biće modernizovani – objašnjava Đorđević.

Ministar ne deli mišljenje pojedinih stručnjaka da je nabavka ruskih migova preskupa, jer ukoliko se ukupna cifra podeli na deset aviona uz ugovoreno održavanje u periodu od 14 godina, to je 18,5 miliona evra po avionu, što, kako je rekao, ne postoji nigde na svetu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari