Srbija na 47. mestu Duing biznis liste 1

Srbija je napredovala za 12 pozicija na najnovijoj Duing biznis listi, čije će rezultate danas objaviti predstavnici Svetske banke i NALED-a u prisustvu ministara Vlade Srbije.

Time se Srbija plasirala na 47. poziciju na rang listi 190 zemalja sveta obuhvaćenih ovim istraživanjem, pokazuje Duing biznis izveštaj u koji je Danas imao uvid.

U pitanju je značajan korak ispred u konkurentnosti države. Srbija je ipak napredovala manje nego prošle godine, iako se tada popela za devet pozicija, a sada za 12. Kako objašnjavaju sagovornici Danasa upoznati sa izradom ove liste, to je zbog toga što je ove godine promenjena metodologija obračuna. Da se ista metodologija primenjivala i prošle godine, Srbija bi još tada bila bolje plasirana, pa bi ovogodišnji napredak bio manji od 12 mesta, ali bismo i dalje bili 47. na listi.

Srbija je prošle godine napredovala za 3,16 takozvanih DTF poena kojima Svetska banka meri za koliko je neka zemlja olakšala poslovanje investitorima, dok je ove godine napredak nešto slabiji – 2,59 poena.

Uprkos tome, Srbija je šesta zemlja u svetu po ostvarenom napretku. Ispred nas su samo Brunej, Kazahstan, Kenija, Belorusija i Indonezija, dok iza nas, listu top 10 reformatora kompletiraju Gruzija, Pakistan, Ujedinjeni Arapski Emirati i Bahrein.

Srbija je ostvarila napredak u tri kategorije od njih 10, koje je ovog puta merila Duing biznis lista. To su lakoća započinjanja poslovanja, lakoća dobijanja građevinskih dozvola i lakoća uknjižbe imovine. Iz ovog se vidi da je ubedljivo najzaslužnija za napredak Srbije na ovoj listi Zorana Mihajlović, odnosno njeno Ministarstvo građevine.

U lakoći dobijanja građevinskih dozvola, Srbija je napredovala za neverovatne 103 pozicije. Prošle godine je zauzimala 139. mesto po ovom kriterijumu, a na novoj listi je skočila na 36. poziciju. To je druga godina zaredom da Ministarstvo građevine ostvaruje veliki pomak, pošto je prošle godine u dobijanju dozvola napredak bio 39 pozicija. Kako se navodi u objašnjenju Svetske banke, ovogodišnji kvantni skok je posledica pojednostavljivanja procedura za dobijanje građevinskih dozvola.

„Iskoristivši napredak u modernim tehnologijama, Srbija je uvela obavezu da se zahtevi za dobijanje građevinskih dozvola podnose onlajn, kroz sistem e-dozvola… što je ubrzalo izdavanje dozvola i pojednostavilo papirologiju“, navode u Svetskoj banci i dodaju da je uz Srbiju samo još Singapur ostvario napredak u ovom domenu, unapredivši svoj već razvijeni „one-stop shop“ sistem.

Dodatno, Srbija je, kako se navodi, skratila vreme potrebno da se sprovede prenos imovine tako što je uspostavila efektivne rokove za upis vlasničkih prava u katastar nepokretnosti. Još jedan poen za Mihajlovićevu, koja je u ovom segmentu zauzela 56. mesto na svetu, skočivši za 17 pozicija.

Poslednja oblast u kojoj smo ostvarili napredak je lakoća započinjanja posla, gde smo zabeležili skok od 18 pozicija, pa sada zauzimamo 47. umesto 65. mesta. Kao razloge, Svetska banka navodi „ukinute ili pojednostavljene postregistracione procedure – prijavu poreza, socijalnog osiguranja i licenciranja“.

Verovatno zato, Srbija je postigla i ogroman napredak u lakoći plaćanja poreza, pa smo po tome sada 78. na svetu, a bili smo 143. Ove oblasti su prevashodno u domenu rada Ministarstva finansija Dušana Vujovića, a svoj udeo u svim ovim birokratskim rezovima svakako je imalo i Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave koje je u relevantnom periodu vodila Kori Udovički, a danas Ana Brnabić.

 

 

Gde smo nazadovali

Srbija je najgori rezultat postigla u lakoći uvođenja struje u objekte, gde zauzimamo 92. mesto na svetu. To je veliki pad u odnosu na prošlu godinu kada smo po ovom kriterijumu bili rangirani na 63 mestu. U izveštaju Svetske banke ne navodi se zašto je toliko otežano dobijanje struje u Srbiji. Štaviše, izvešaj navodi da je trošak uvođenja struje skoro prepolovljen, da je broj dana potrebnih za dobijanje struje pao sa 131 na 125 (što je još uvek ekstremno dug period za čekanje na struju).

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari