Otkrivene tajne veze Napreda u borbi za Energoprojekt 1

„Namera o preuzimanju dva zavisna preduzeća, Energoprojekt Entel i Energoprojekt Garant, koju je objavio Dobrosav Bojić ispred kompanije Napred razvoj i povezanih firmi Jopag AG i Montinvest propertis, nije u skladu sa rešenjem Komisije za hartije od vrednosti od 18. juna.

Međutim, oni i dalje manipulišu javnošću, a s obzirom na to kako je Komisija obrazložila svoju odluku i na činjenice koje je utvrdila, mene ti pokušaji manipulacije ne čude“, izjavio je za Danas generalni direktor Energoprojekta Vladimir Milovanović. Kako ističe, ta kompanija će koristiti sve pravne i zakonske mogućnosti da dođe do istine o tome ko su ljudi koji žele da preuzmu kompaniju i odakle im novac za to. On veruje da Bojić neće imati priliku da realizuje nameru o preuzimanju srpskog građevinskog giganta, i da će državne institucije reagovati u skladu sa zakonima.

Deo tog procesa započet je proteklog petka, kada je neposredno pred održavanje Skupštine akcionara Energoprojekta stiglo rešenje Komisije za HoV, kojim je utvrđeno da su Bojović i njegova firma Napred povezani sa Jopagom i Montinvestom, i da su akcijama koje su kupili na berzi u dva dana trgovanja, 31. januara i 2. februara ove godine, premašili udeo od 25 odsto u kapitalu Energoprojekta. Time su stekli obavezu da u roku od dva radna dana objave nameru o preuzimanju, ali to nisu učinile i sve vreme u javnim izjavama negiraju da su te firme delovale zajedno. Komisija za HoV je utvrdila suprotno i oduzela Bojoviću i predstavnicima njegovih firmi pravo glasa na Skupštini. Oni se na sednici u petak nisu ni pojavili, tako da je predlog za smenu aktuelnog menadžmenta i članova Nadzornog odbora, što su dali kao dopunu dnevnog reda, odbačen. Da je to uspelo, preuzimanje Energoprojekta, koje je menadžment ocenio kao neprijateljsko, svakako bi bilo olakšano.

U obrazloženju rešenja Komisije, na 19 gusto kucanih strana navodi se da su pripreme za kupovinu akcija Energoprojekta počele krajem decembra prošle godine, kada je, očigledno za te namene, osnovana firma Montinvest. Od tada, preko preduzeća desetak, na različite načine povezanih privrednika, kružili su višemilionski iznosi koji su se kao pozajmice, krediti ili povraćaji slivali na dva računa – Montinvesta i Jopag. U transakcijama su osim te dve firme, Napred razvoj i Napred, bile su uključene i matična firma Jopaga iz Švajcarske, zatim preduzeća Domicil, Unoprojekt, Pravo zrno, a u jednom delu se pominje i Viktoriaoil. Svi privrednici od kojih je Komisija uzimala iskaz istražujući „slučaj Energoprojekta“, tvrdili su da nisu znali namenu novca koji je preko njihovih firmi, po nekoliko puta menjajući odredište, stizao do Jopaga ili Montinvesta, ali su spremnost da ga pozajme objašnjavali višegodišnjom međusobnom saradnjom. Epilog je bio da su akcije Energoprojekta koje su bile u posedu Dunav osiguranja, iznete na berzu i „planule“ za svega nekoliko minuta, a da pri tom ni njihova cena nije bila promenjena. Bojić je sa povezanim firmama time stekao udeo veći od 25 odsto, ali nameru o preuzimanju nije objavio. To je učinio posle rešenja Komisije, uz objašnjenje da se sa tim firmama tek sada dogovorio. On za Danas nije želeo da komentariše nalaz Komisije, rekao je da će nastaviti proceduru propisanu za postupak preuzimanja a nagovestio je i da će „njegov pravni tim detaljno proučiti situaciju i reagovati u skladu sa njom, jer je rešenjem Komisije predmet okončan u upravnom, ali ne i u sudskom postupku“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari