"Zeleno svetlo" Brisela zavisi i od Davenporta 1Foto: Bojan Cvejić

„Packe“ koje su ovih dana pojedini predstavnici SNS podelili šefu Delegacije Evropske unije u Srbiji Majklu Davenportu neće biti od koristi Srbiji u nastavku puta ka članstvu u EU.

Naročito ako se ima u vidu da Beograd očekuje da Brisel ovog meseca da „zeleno svetlo“ za otvaranje najmanje tri poglavlja u pregovorima sa Unijom, komentarišu za Danas stručnjaci za evropske integracije. Podsetimo, potpredsednica naprednjaka Marija Obradović izjavila je da „Davenport izlazi iz svojih okvira“, a premijer Aleksandar Vučić ranije je poručio da ga „ne zanimaju politički stavovi o unutrašnjim stvarima Srbije, ni stavovi Davenporta“.

Pojedini poznavaoci briselskih prilika za Danas nezvanično komentarišu da je „primetno da srpske vlasti pooštravaju retoriku prema Davenportu u trenucima kada se čeka na odluke EU, poput otvaranja novih poglavlja“, kao i u „trenucima kada se Srbija sprema za izborne kampanje“.

Naim Leo Beširi, izvršni direktor Instituta za evropske poslove, ocenjuje za Danas da za „razliku od ličnog mišljenja predstavnice vladajuće stranke, koje služi za dnevnopolitičke prilike, izjave ambasadora Davenporta su zvaničan stav Evropske unije“.

– Ambasador je glasnogovornik EU i ukoliko Vučić kaže da ga njegovo mišljenje ne interesuje, onda šalje jasnu poruku Briselu. Ovakvo neodgovorno ponašanje naših političara nije svojstveno samo za trenutnu vladajuću konstelaciju. Često se vodi spoljna politika po principu jedna retorika za domaće tržište druga za spolja. Takav način komunikacije sa najvišim predstavnikom EU u Srbiji je neprihvatljiv. Ukoliko postoje neslaganja i nesporazumi, to se rešava diplomatskim putem, ne ispred kamera, smatra naš sagovornik.

Beširi ističe da kako će se poruka upućena Davenportu razumeti „videćemo u narednim nedeljama ukoliko se otvore nova poglavlja“, kao i da je „za sada jasno da Srbija nije spremna da otvori nijedno suštinski važno poglavlje“.

– Pitanje je i da li će se otvoriti poglavlja 5, 25 i 26, koja se bave javnim nabavkama, obrazovanjem, naukom u kulturom. U ovim poglavljima Evropska unija nema mnogo kompetencija, tako da možemo očekivati i brzo zatvaranje ovih poglavlja, ukoliko se i otvore, a to svakako zavisi i od mišljenja ambasadora Davenporta, ukazuje sagovornik Danasa.

Podsetimo, premijer Aleksandar Vučić je u ponedeljak, u obraćanju novinarima sa komesarom Johanesom Hanom, rekao da ga Davenportovo mišljenje o unutrašnjim stvarima Srbije ne interesuje. Dan kasnije on je korigovao taj stav izjavivši da ga zanimaju stavovi šefa misije EU o sprovođenju reformi u Srbiji, „što je naš zajednički posao“.

Ambasador Davenport je juče izjavio da je Srbija dosta učinila u domenu javnih nabavki, koje su u okviru poglavlja 5, te da je navedeno poglavlje „veoma važno u borbi protiv korupcije“. „U okviru poglavlja 5 srpsko zakonodavstvo se usaglašava sa zakonodavstvom EU. Takođe, Evropska komisija dala je preporuku i za otvaranje poglavlja 25 i 26“, izjavio je Majkl Davenport novinarima u Vladi Srbije nakon potpisivanja Ugovora u okviru programa EK.

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je da će u utorak, 13. decembra, sa EU biti otvoreno pregovaračko poglavlje 5 vezano za javne nabavke, a možda i poglavlja 25 i 26, vezana za nauku i obrazovanje, prenosi FoNet. Podršku za otvaranje poglavlja 25 je do sada dalo 20 članica EU, a 19 je podržalo otvaranje poglavlja 26, rekao je Dačić novinarima posle sastanka sa nemačkim ambasadorom Akselom Ditmanom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari