Filip David: Priča se o dobrim odnosima, a čini se suprotno 1Foto: Fonet

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić putuje sutra u zvaničnu posetu Bosni i Hercegovini, u Sarajevo, gde će sa članovima Predsedništva BiH, prema najavama ovdašnjih zvaničnika, pretežno razgovarati o infrastrukturnim projektima i jačem ekonomskom povezivanju dve države, kao i o pitanjima granica.

Međutim, teško je prenebregnuti situaciju u regionu koja je nastala kao posledica najave o pisanju deklaracije o opstanku nacije i Srba, čiji će koautori biti predstavnici Srbije i Republike Srpske, i zaključiti da će ekonomija zaista biti jedina tema na stolu sa zvaničnicima BiH.

Susret predsednika i premijerki Srbije i Republike Srpske, koji se odvijao svega nekoliko dana pre putovanja Aleksandra Vučića u Sarajevo u zvaničnu posetu, obeležen je preciznijim navodima o budućoj deklaraciji, kao i saopštavanjem odluke Vlade Srbije da uloži oko 5,5 miliona evra u opštine u BiH, preciznije u njenom entitetu u RS, u kojima pretežno žive Srbi.

Upitan kako tumači Vučićevu posetu Sarajevu i navedene, neposredne okolnosti koje taj događaja prate, pisac Filip David kaže za Danas da je već sama najava nekakve deklaracije o opstanku nacije i Srba uznemirilo region.

– Ni sadržaj ni njeni sastavljači se još ne znaju ali je izazvala uznemirenje u susedstvu. Deklaracija neko dobro sigurno doneti neće – ističe Filip David za naš list.

On ističe da ga priča u vezi tom temom podseća na nekoliko skorašnjih događaja u regionu, čiji je inicijator Srbija.

– Sve me to podseća na onaj išarani voz za Kosovo ili besmisleni diplomatski incident sa Makedonijom. Još jedan ozbiljan promašaj naše spoljne i unutrašnje politike sa mogućim ozbiljnim posledicama – napominje David za Danas.

U kontekstu Vučićevih tvrdnji da Srbija poštuje teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine, iako podržava i zvaničnu politiku njenog entiteta Republike Srpske i Milorada Dodika, sagovornik Danasa kaže da nema razumevanja za takav stav.

– Ne razumem tu politiku kojoj su puna usta priča o dobrosusedskim odnosima a sve u praksi čini na zaoštravanju tih odnosa. Možete to nazvati političkim licemerjem, ali je sigurno da ne donosi ništa dobro – zaključuje Filip David za Danas.

Zvanična poseta vlastima u Sarajevu biće prva poseta predsednika Srbije nakon šest godina. Poslednji put je glavni grad BiH, u svojstvu šefa države, posetio Boris Tadić, 2011. godine, svega mesec dana nakon što je u Srbiji uhapšen Ratko Mladić i isporučen Haškom tribunalu. Bivši predsednik Tomislav Nikolić nije uspeo nijednom da otputuje u Sarajevo, tokom petogodišnjeg mandata, a Vučiću će ovo, od početka preuzimanja najviših državnih funkcija, 2012. godine, biti treća poseta vlastima u Sarajevu. Podsetimo, 2014. godine, nakon preuzimanja funkcije premijera države, prvu posetu u tom svojstvu je ostvario upravo u Sarajevu. Svaki put kada bi najviši državni predstavnici zvanično posetili glavni grad BiH to bi bilo vrlo jasno pozdravljeno, i u svim relevantnim izveštajima Evropske unije o evropskim integracijama Srbije visoko kotirano.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari