Pre dvadesetak godina počeli smo da učimo kako jednostavnim klikom na link možemo da otvorimo novi svet informacija, proširimo svoja znanja, pronađemo video igru ili muziku. Ericsson u svojim istraživanjima Umreženog društva ide korak dalje – otvara mogućnost surfovanja u realnom svetu koristeći dodir i naše telo kao medium za prenos. Time se otvaraju nove mogućnost mobilnog interneta i clouda u svetu u kojem će sve imati konekciju, deo je izlaganja kompanije Ericsson koja je predstavila protekle sedmice novinarima u Beogradu svoje najnovije tehnologije.

      Connected print je Ericssonov koncept koji pokazuje kako sa različitih predmeta, putem odštampanih senzora, možemo dobiti informacije i koristeći ljudsko telo, kao provodnik, prebaciti ih na pametne telefone ili tablete. Koristeći ovu tehnologiju, ljudsko telo postaje deo komunikacione mreže. Signali koji prolaze kroz telo nose informacije do uređaja, poput štampača, zvučnika ili ekrana prenoseći muziku, slike i drugi sadržaj. U ovom slučaju, Connected print koncept omogućava da samo dodirom dobijemo informacije sa papira ili neke druge površine koja na sebi poseduje odštampanu elektroniku.

      Štampana elektronika na pakovanjima prehrambenih proizvoda omogućava korisniku da sazna informacije poput sadržaja hrane, koliko je sveža i na koji način je napravljena. Takođe, ovaj koncept primenljiv je i u štampanim medijima ili u knjigama. Samo jednim dodirom moguće je dobiti dodatni sadržaj poput videa, koji prati novinski članak, ili videti komentare drugih čitatelja na određenu vest koju ste pročitali u dnevnim novinama. Isto tako, Connected print primenljiv je i u drugim industrijama, poput transportne, gde je moguće pratiti stanje pošiljke i saznati kako je vaš paket stigao do vas, odnosno kako je sa njim postupano.

      Na radnom doručku je bilo reči i o 5G tehnologiji koju kompanija Ericsson razvija sa svojim partnerima. Od te tehnologije se očekuje da omogući povezivanje na desetine milijardi uređaja, da omogući prenos 1000 puta veće količine podataka, i to 10-100 puta većim brzinama i nekoliko puta manjim kašnjenjem. 5G će osim viših brzina pružiti bežično povezivanje za nove aplikacije, uređaje i sisteme, uključujući pametne kuće, kontrolu i sigurnost u saobraćaju, industrijske aplikacije. Prva komercijalna primena 5G tehnologije očekuje se tokom 2020. godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari