Dok se šestoro novosadskih aktivista više od dva meseca nalazi u pritvoru pod optužbom za pokušaj rušenja ustavnog poretka, građani i studenti blokiraju sudove u više gradova u Srbiji u znak solidarnosti.

Okupljeni traže oslobađanje šestoro aktivista kojima je Viši sud u Novom Sadu 13. maja produžio pritvor za još 30 dana.

Aktivistkinja i profesorka sociologije Marija Vasić otpočela je štrajk glađu i žeđu, odbijajući terapiju i infuziju i zahtevajući oslobađanje iz „nezakonitog pritvora“.

„Ja ću svojim životom da protestujem protiv toga, jer milost ne tražim niti bih vam je dala“, poručila je ona.

Marija Vasić je prema rečima njenog sina prebačena u bolnicu u Beogradu, prenose mediji.

U Novom Sadu, drugom najvećem gradu u Srbiji, okupljeni su rano ujutru blokirali zgradu suda i tužilaštva oko koje su postavljene metalne ograde, uz prisustvo jakih policijskih snaga.

„Studenti su ovde da bismo pokazali solidarnost sa našim sugrađanima, kolegama, profesorima koji su neosnovano u pritvoru duže od 60 dana“, govori Boris Dojčinović, student Filozofskog fakulteta u Novom Sadu.

„Ovde smo da bude istrajni i da kažemo da ovako nešto zaista ne može da prođe“, dodao je.

U jednom trenutku je na zadnjem ulazu došlo do guranja građana i policije koja je pokušala da omogući zaposlenima da uđu u zgradu.

Pomoć im je potom pružila žandarmerija koja je intervenisala upotrebom biber spreja.

„Pustite ih sve“, vikali su okupljeni pošto su se tenzije smirile, javlja BBC reporterka Svetlana Paramentić.

Građani pred zadnjim ulazom u zgradu novosadskom suda i tužilaštva

Svetlana Paramentić/BBC
Građani pred zadnjim ulazom u zgradu novosadskom suda i tužilaštva

Niški studenti su sinoć blokirali zgradu Osnovnog suda u trećem najvećeg gradu u Srbiji koju je jutros prekinula policija.

Studenti su se potom uputili ka zgradi policije u Nišu kako bi pružili podršku ratnom veteranu koji je prethodno priveden, a zatim pušten na slobodu prenosi N1.

Blokada Palate pravde počela je i u Beogradu, a najavljena je i u Kragujevcu.

Gostujući na televiziji Hepi, predsednica skupštine Ana Brnabić rekla je da su novosadski aktivisti pritvoreni jer su planirali „terorističke akcije, pokretanje građanskog rata i ugrožavanje života“ predsednika Srbije Aleksandra Vučića.

Rekla je i da su snimak sastanka aktivista u protorijama novosadskog Pokreta slobodnih građana, emitovan na više televizija 14. marta, na osnovu koga su privedeni, napravio jedan od prisutnih i „predao državnim organima“, dok advokati optuženih tvrde da je to protizakonito učinila Bezbedonosno-informativna agencija (BIA).

Majka privedene aktivistkinje Marije Vasić, Ljiljana, kaže da je podržava u njenoj borbi, ali se nije nadala da će da je „zatvore i optuže“, kao ni da će njena ćerka stupiti u štrajk glađu i žeđu.

„Poručila bih joj da stane, ja bih da ona bude živa“, govori Ljiljana Vasić, za BBC na srpskom.

„Jako sam loše i jako mi je teško, imam samo nju jednu, jedno dobro dete i evo šta je dočekala“, dodaje.

Ćerku nije čula, niti videla od kada je pritvorena, već je o njenom stanju obaveštavaju unuci koji je posećuju.

Student Boris Dojčinović smatra da je posredi „čista represija režima nad aktivistima i svim ljudima koji su spremni da se pobune“.

„To nije samo poruka za njih, već za sve nas da treba da se utišamo i ne talasamo, a mi smo rešili da tako nešto ne može da prođe u ovom sistemu“, dodaje.

Jake snage žandarmerije pred ulazom u sud u Novom Sadu

Svetlana Paramentić/BBC
Jake snage žandarmerije pred ulazom u sud u Novom Sadu

Aktivisti Pokreta slobodnih građana i neformalne studentske organizacije Stav Lazar Dinić, Davor Stefanović, Mladen Cvijetić, Marija Vasić, Lado Jovović i Srđan Đurić uhapšeni su 14. marta, dan pre velikog protesta u Beogradu.

Uhapšeni su pošto je na nekoliko kanala sa nacionalnom pokrivenošću emitovan snimak njihovog razgovora u prostorijama Pokreta slobodnih građana u Novom Sadu.

Na snimku se čuje da je na sastanku, između ostalog, navodno bilo reči o planovima da se na protestu 15. marta u Beogradu nametne ideja prelazne vlade, kao i u upadu u zgradu Radio-televizije Srbije.

Aktivisti se sumnjiče za pripremanje dela protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Republike Srbije u saizvršilaštvu, u vezi sa krivičnim delom napad na ustavno uređenje i krivičnog dela pozivanje na nasilnu promenu ustavnog uređenja.

Oni se više od dva meseca nalaze u zatvoru na Klisi, novosadskom naselju, na čije uslove su se žalili iz Pokreta slobodnih građana.

Građani pred zgradom suda u Novom Sadu na blokadi podrške pritvorenim aktivistima

Svetlana Paramentić/BBC
Građani pred zgradom suda u Novom Sadu na blokadi podrške pritvorenim aktivistima

Viši sud u Novom Sadu je 13. maja, doneo odluku da se za šestoro aktivista produži pritvor za 30 dana, posle podnošenja optužnog predloga novosadskog Višeg javnog tužilaštva.

U obrazloženju ove odluke piše da budući da su aktivisti „osumnjičeni za krivična dela u vezi sa aktuelnim protestima studenata i građana“, postoji bojazan da bi „okrivljeni ukoliko bi se našli na slobodi u kratkom vremenskom periodu mogli ponoviti krivično delo“.

„Te je produženje pritvora po ovom osnovu nužno i opravdano, a u cilju obezbeđenja nesmetanog vođenja ovog krivičnog postupka“, piše u saopštenju Višeg suda u Novom Sadu.

Dan ranije je Više javno tužilaštvo u Novom Sadu podnelo optužni predlog protiv dvanaestoro okrivljenih za krivična dela pripremanje dela protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Srbije u saizvršilaštvu u vezi sa krivičnim delom napad na ustavno uređenje i pozivanje na nasilnu promenu ustavnog uređenja.

Tužilaštvo je takođe tražilo da se za ostalih šestoro okrivljenih koji se nalaze van zemlje odredi suđenje u odsustvu.

Advokati članova PSG i aktivista organizacije STAV dobili su obaveštenje da se ne može odlučivati o njihovoj žalbi na meru produžetka pritvora zbog blokade suda.

Studenti su se okupili i ispred Palate pravde u Beogradu

Fonet
Studenti su se okupili i ispred Palate pravde u Beogradu

Šta se dešava u Nišu?

Studenti u Nišu od sinoć blokiraju zgradu Osnovnog suda, zahtevajući oslobađanje aktivista iz Novog Sada, koji su u pritvoru već dva meseca.

Odred policije i žandarmerije došao je u 6.30 sati ispred suda u Nišu i dok su pravili „obruč“ oko ulaza, sudente koji nisu hteli da se sklone sa ulaza su šutirali i gurali štitovima, javlja dopisnik Bete.

Ratni vojni veteran je uhvatio štit policajca koji ga je gurao i odmah je uhapšen.

Ubrzo je pušten na slobodu, a protest ispred policijske uprave je završen i okupljeni građani su se razišli.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Blokade sudova kao podrška za šestoro aktivista u pritvoru: Marija Vasić, koja štrakuje glađu, prebačena u bolnicu 1

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari