Apple announces iPhone 14 delays due to China's Covid Lockdown policy.

Getty Images
Serija ajfon 14 puštena je u prodaju na kineskom tržištu 7. oktobra

Planirate da kupite novi ajfon 14 ili model Pro maks? Iz kompanije Epl kažu da možete očekivati duži period isporuke novih proizvoda.

Fabrika u Kini, u kojoj se proizvode delovi za ove uređaje, sada radi sa znatno smanjenim kapacitetom, saopštili su iz tehnološke firme.

Kineski zvaničnici uveli su sedmodnevni karantin 2. novembra u četvrti u kojoj se nalazi fabrika kompanije Fokskon, što je najveće postrojenje na svetu u kojem se proizvode delovi za Eplove uređaje.

U Kini su ponovili da ostaju posvećeni politici nulte tolerancije na korona virus, a mere su podržali i iz američke firme.

„Pošto smo prošli kroz pandemiju kovida, zdravlje i bezbednost radnika u našem lancu snabdevanja smatramo prioritetom“, naveli su iz Epla, koji je prethodno u septembru predstavio novi model ajfona u septembru.

„I dalje je potražnja za ajfonom 14 i ajfonom 14 pro maks velika.

„Međutim, sada očekujemo sporije isporuke ova dva modela nego što smo ranije projektovali i korisnici će imati duže periode za isporuke njihovih novih uređaja“, dodali su.

Objava će verovatno razočarati deoničare, koji su se nadali da će Kina u bliskoj budućnosti ukinuti mere protiv širenja korona virusa.

Akcije na kineskim berzama naglo su dobile na vrednosti u petak zbog glasina o ukidanju mera zatvaranja.

Pristup Pekinga suzbijanju širenja virusa ima veliku ekonomsku cenu.

Međutim, kineski predsednik Si Đinping, koji je lično promovisao ovu politiku, nije nagovestio da će uskoro doći do popuštanja.

Nedavno objavljeni statistički podaci ukazuju da druga privreda sveta ne uspeva da se nosi sa izazovima koji su i dalje prisutni zbog stalnih mera protiv širenja korona virusa, smanjenih cena nekretnina i globalnog rizika od recesije.

Brojke, koje su objavljene u ponedeljak, pokazale su da su uvoz i izvoz ove zemlje neočekivano opali u oktobru, što je prvi pad od maja 2020.

Izvoz je u tom mesecu bio za 0,3 odsto manji u poređenju sa istim mesecom prošle godine, što je najlošiji rezultat od maja 2020, dok je u septembru zabeležen rast od 5,7 odsto.

U Kini je zabeleženo 5.643 novih slučajeva zaraze korona virusom u nedelju, a to je najveći broj u prethodnih šest meseci.

U Džengdžou, glavnom gradu centralne provincije Henan u kojem se nalazi fabrika Fokskon, živi oko 10 miliona ljudi.

Zabeleženo je 3.683 novh slučajeva zaraze u ponedeljak, a 22 ljudi je umrlo.

Zaraženih je bilo i među radnicima fabrike, zbog čega je ona iznenadno zatvorena i radnici su napustili postrojenja.

Iz kompanije su u ponedeljak objavili ponudu radnicima fabrike u Džengdžou.

Onima koji odu sa posla između 10. oktobra i 5. novembra nude jednokratni bonus od 500 juana (oko 69 dolara) ukoliko se vrate na posao.

Ponudili su i povišicu od 30 juana na sat, navodi se u saopštenju na ViČet nalogu koji firma koristi za zapošljavanje.

Fokskon je revidirao finansijska očekivanja za četvrto tromesečje ove godine zbog mera u Kini.

Za tehnološke kompanije taj period je uglavnom uspešan zbog povećane potražnje za električnim uređajima usled praznične sezone na Zapadu.

Iz tajvanske firme kažu da sarađuju sa vladom provincije Henan na „suzbijanju pandemije i povratku punoj proizvodnji u najkraćem roku“.

Fokskon, koji je poznat i pod nazivom Hon Hai Presižn Industri, ispručuje 70 odsto ajfona na globalnom nivou.


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari