Swiss celebrate

Getty Images

Penal rulet pokazao je – Švajcarska. Prošli su Švajcarci protiv Francuske put od vrha do dna, pa opet do vrha i posle jedanaesteraca pobedili sa 5:4 u osmini finala Evropskog prvenstva.

Švajcarska je vodila sa 1:0, pa gubila sa 3:1, da bi golom Marija Gavranovića u 90. minutu izborila produžetke.

Heroj pobede bio je golman Jan Zomer koji je u petoj seriji odbranio penal Kilijanu Mbapeu.

U prvom današnjem meču takođe je viđena drama – Španije je u posle produžetaka u Kopenhagenu pobedila Hrvatsku sa 5:3.

Španija je vodila 3:1 do 85. minuta, ali je Hrvatska uspela da do kraja sudijske nadoknade izgubljenog vremena izjednači i izbori produžetke.

Upravo će se u četvrtfinalu sastati Švajcarska i Španija, a ta utakmica je na programu 2. jula u Sankt Peterburgu.

Preokreti kao na filmu

Nekoliko minuta delilo je Francuze da u regularnom toku reše meč – gubili su, pa stigli do dva gola prednosti, a onda je Švajcarska u 90. izjednačila na 3:3 zahvaljujući Mariju Gavranoviću.

Prethodno je za francuske igrače i navijače u 55. minutu delovalo kao da se čitav svet srušio, ali se u narednih 240 sekundi sve okrenulo naglavačke

Švajcarska je vodila sa 1:0, a Rikardo Rodrigez se spremao da izvede penal posle prekršaja u kaznenom prostoru.

Ali onda je golman Igo Loris poput superheroja navukao neki nevidljivi plašt i postao Kapetan Francuska.

Poput mačke se Loris bacio u desnu stranu i krajnjim naporom zaustavio Rodrigezov šut.

I, odjednom, sve se okrenulo.

Tamo gde je stao Loris, nastavio je Karim Benzema pred protivničkim golom.

Iskusni centarfor Reala je u razmaku od dva minuta, od 57. do 59. u dva navrata zatresao mrežu Švajcarske i doneo potpuni preokret.

Kao da to nije bilo dovoljno čarolije za Francuze večeras, pa je i Pol Pogba rešio da navijačima ulepša veče.

Posle njegovog udarca, kada je smestio loptu u rašlje gola Švajcarske u 75. minutu, pristalice Francuske su mogle samo da kažu „u-la-la“.

Švajcarska je bila potpuno nokautirana ali je, uprkos šoku, smanjila zaostatak u 81. minutu drugim golom Harisa Seferovića.

Ovaj igrač je bio najbolji fudbaler Švajcarske večeras i upravo je on u 15. minutu dao gol kojim je počela ova drama.

Unai Simon

Golman Španije Unaj Simon

Kada je španski golman Unaj Simon napravio svojevrsnu glupost i dozvolio da mu lopta prođe ispod noge, Hrvatska je povela i dobila vetar u leđa da eliminiše velikog rivala.

Veliki gaf golmana Atletik Bilbaa izludeo je španske navijače, selektora Luisa Enrikea i španske medije.

„Primili smo najgluplji gol na EURU! Simone, šta si uradio?“, glasio je naslov u španskoj Marki u onlajn izdanju.

Jedan od najbizarnijih golova, tačnije autogolova na turniru pripisan Pedriju koji je loptu malo jače vratio golmanu, nije međutim zaledio Špance i nije im vezao noge.

Posle 18 minuta, izjednačio je Pablo Sarabija. da bi u drugom delu, po notama 21-godišnjeg Ferana Toresa stigla do visoke prednosti od 3:1.

Najpre je Tores asistirao Aspilikueti koji je glavom doveo Špance u vođstvo od 2:1, a potom je Tores postigao gol u 77. minutu.

Činilo se da su Hrvati, vicešampioni sveta, nokautirani.

Spain celebrate Sarabia's goal

Ali, Hrvatska nije odustajala.

U pravom fliperu ispred gola Španaca, Hrvatska je nekako uspela da ugura loptu u gol u 85. minutu. Tačnije, lopta je prešla zamišljenu gol-liniju pošto je ćušnuo Mislav Oršić.

A u poslednjim trenucima sudijske nadoknade, na asistenciju Oršića, Mario Pašalić je postigao gol za veliko slavlje hrvatskog tima i navijača, ali i za nastavak drame.

Simon se obrukao u 20. minutu, ali se španski golman iskupio u petom minutu prvog propdužetka, kada je odbranio udarac Andreja Kramarića sa pet metara.

A pet minuta kasnije, u 100. minutu, Španija je ponovo povela.

Dani Olmo je asistirao a Alvaro Morata iskosa sa leve strane je zakucao loptu u mrežu.

Samo tri minuta kasnije novi gol Španije – strelac je bio Mikel Ojarzabal, na asistenciju Olma.