Donald Trump

EPA
Tramp najavio dodatne sankcije Iranu

Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da „deluje da se Iran povlači“ posle raketnog napada na američke baze u Iranu.

U obraćanju iz Bele kuće Tramp je poručio da u napadima u sredu ujutro nije bilo ni američkih ni iračkih žrtava, a da je posedima pričinjena samo minimalna šteta.

U noći između utorka i srede pogođene su baze u Irbilu i Al Asadu.

Iran je saopštio da je to znak odmazde zbog ubistva generala Kasima Sulejamnija, koga su američke snage ubile prošle nedelje.

Iranski vrhovni vođa Ali Hamenei opisao je raketne napade na baze kao „šamar u lice Americi“ i zatražio da se američke trupe povuku sa Bliskog istoka.

Šta je rekao Tramp?

Iako je prethodno najavio da će Amerika gađati 52 cilja u Iranu, ako Teheran napadne američke baze ili osoblje, on nije najavio nove vojne akcije, tvrdeći da ovaj napad Irana nema ozbiljne posledice.

„Nijedan Amerikanac nije povređen u napadu iranskog režima prethodne noći“, istakao je.

„Deluje da se Iran povlači, što je dobro za sve strane. Američka snaga, kako vojna tako i ekonomska, najbolja je odbrana. Činjenica da imamo ovako snažnu vojsku i opremu, ipak, ne znači da ćemo je upotrebiti“.

Amerika će, dodao je, pojačati privredne i finansijske sankcije Iranu. Sankcije će ostati na snazi „dok oni ne promene ponašanje“.

„Iran mora odustati od nuklearnih ambicija i prestati da podržava terorizam“, rekao je Tramp.

„Civilizovani svet mora poslati jasnu i jedinstvenu poruku iranskom režimu. Vaša kampanja terora, ubistava i razaranja neće se više tolerisati. Nećemo dozvoliti da se to nastavi“.

Iran military

Getty Images

Analiza Džonatana Markusa,

BBC dopisnika za diplomatiju i bezbednost

Govor predsednika Trampa je zanimljiv amalgam pretnji i hvalisanja uz nagoveštaj deeskalacije.

Ipak je pooštrio sankcije prema Teheranu. Trijumfovao je ubistvom gerenala Sulejmanija, koga je označio kao „svetskog teroristu broj jedan“.

Suštinski, poslao je tri poruke. Prvo – deeskalacija. Amerika nije pretrpela posledice iranskih raketnih napada. Rekao je i da se Iran „povlači“, pretpostavljajući da su se avioni vratili u bazu.

Nije zapretio momentalnim američkim odgovorom.

Drugo – nuklearni sporazum. Pozvao je ostale potpisnike dogovora iz 2015. da odustanu od tog lošeg posla, kao što je Amerika ranije uradila.

Treće, ističući energetsku nezavisnost Amerike, pozvao je NATO članice da se „više uključe u procese na Bliskom istoku“.

To će se neizbežno tumačiti kao američki pokušaj da ojača poziciju u regionu i neće biti dočekano sa dobrodošlicom kod ostalih saveznika.

Ovaj Trampov govor obiluje kontradiktornostima, ali sadrži i nekoliko pokazatelja svetlije budućnosti za iranski narod koji bi mogao da dobije i malo opipljive nade da će doći do neke diplomatske inicijative.

Deluje da se posle američkog napada iz drona i raketnih iranskih napada vraćaju uobičajenom poslu.

Ukoliko pogledamo koliko je značajan general Sulejmani i do kakvih tenzija je dovelo njegovo ubistvo – iranski vojni udar na američke baze u Iraku bio je skroman odgovor.

Jasno je da je napad planiran tako da dovede do što je moguće manje žrtava. I SAD i Iran – uz svu retoriku koju koriste – ne žele širi sukob. Tako da, za sada, možda može da se podvuče crta ispod ove stvari.


Šta se dogodilo u sredu rano ujutro?

Iran je gađao balističkim raketama dve baze u Iraku u kojima su smešteni vojnici Sjedinjenih Američkih Država u znak odmazde za ubistvo generala Kasema Sulejmanija.

Više desetina raketa lansiranih iz Irana pogodilo je baze u Irbilu i Al Asadu, zapadno od Bagdada

Komanda iračke vojske je objavila da nema žrtava među iračkim trupama.

Predsednik Sjedinjenih Država Donald Tramp je na Tviteru napisao da je „sve u redu“ i da se procenjuje da li ima stradalih i kolika je šteta.

Mete napada su dve iračke baze u kojima su smešteni vojnici iz SAD-a i savezničkih zemalja. Rakete su ispaljene oko 02:00 po lokalnom vremenu, samo nekoliko sati posle Sulejmanijeve sahrane.

Kako je izgledao napad Irana na američke baze
The British Broadcasting Corporation

Avionsku bazu Al Asad u provinciji Anbar u zapadnom Iraku je pogodilo najmanje šest projektila.

Vrhovni vođa Irana Ajatolah Hamnej izjavio je da su napadi „šamar u lice“ SAD.

Iranski predsednik Hasan Rohani objavio je da će Sjedinjene države biti proterane sa Bliskog istoka nakon ubistva Sulejmanija.

„Razneli ste Sulejmanijevo telo, bićete proterani iz ovog regiona“, preneli su iranski mediji šta je Rohani izjavio tokom sednice vlade.


Kakva je baza u Al Asadu?

Vazdušna baza Al Asad toliko je velika da je posle američke invazije imala bioskope, bazene, restorane brze hrane i – ne jednu – već dve unutrašnje autobuske linije.

Sagrađena je 1980-ih za iračku vojsku, u pustinji oko 100 milja zapadno od Bagdada.

Dolaskom američkih trupa 2003. godine, postala je jedna od najvećih američkih baza – i brzo je transformisana.

„Usred je pustinje, a sa svih strana je okružena grmljem, peskom i stenama“, izjavio je Oliver Pule za BBC 2006. godine.

„Čim dođete do američkog dela, nailazite na mnogo bolje puteve … na mnogo načina pokušali su da od toga naprave moderno američko prigradsko naselje“.

To je bilo toliko impresivno, da su ih neke američke trupe čak nazivale „Baza kolačić„.


Da li je ovo kraj zaoštravanja sukoba Irana i SAD-a?

Ovo je najdirektniji napad na SAD od zauzimanja američke ambasade u Teheranu 1979. godine.

Iranska revolucionarna garda je saopštila da je napad izveden u znak odmazde za smrt Sulejmanija, iranskog generala koji je ubijen u raketnom udaru u Bagdadu, po nalogu predsednika Trampa.

„Upozoravamo sve američke saveznike koji su dali baze njihovoj terorističkoj vojsci, da će bilo koja teritorija sa koje dolaze agresivni akti protiv Irana, biti legitimni cilj“, navodi se u saopštenju.

Šef štaba iranske redovne vojske, general-major Mohamed Bageri, rekao je da je tokom raketnog napada pokazan samo „mali deo“ sposobnosti iranskih oružanih snaga.

Ipak, iranski ministar spoljnih poslova Mohamed Džavad Zarif je napisao na Tviteru da je napad izveden u samoodbrani i negirao da Iran želi da situacija eskalira u rat.

https://twitter.com/JZarif/status/1214736614217469953

BBC urednik za Bliski istok Džeremi Boven kaže da ove izjave ukazuju da Iran želi da podvuče crtu na osvetu za Sulejmanijevo ubistvo.

U Iraku je oko 5.000 američkih vojnika. Tramp je u utorak rekao da bi povlačenje trupa iz Iraka bilo najgora stvar za tu zemlju.

Trupe SAD na Bliskom istoku i Avganistanu

BBC

„Hitno radimo na utvrđivanju činjenica na terenu. Naš prvi prioritet je bezbednost britanskog osoblja“, kažu iz britanskog ministarstva spoljnih poslova za BBC.

Novinar BBC Frenk Gardner, koji se bavi pitanjima bezbednosti, smatra da je cilj Irana da protera američke snage sa Bliskog istoka, što znači da jučerašnji napad nije poslednji

https://twitter.com/FrankRGardner/status/1214833032672239616

Kako smo došli dovde?

Sulejmani je ubijen 3. januara u Iraku, po naređenju američkog predsednika Donalda Trampa. Ubistvo je probudilo strahove da bi višegodišnje tenzije između Amerike i Irana mogle da prerastu u otvoreni sukob.

Ubijeni general je bio vođa Kuds snaga, čiji je zadatak bio da šire islamsku revoluciju Irana u inostranstvu. U Iranu ga smatraju nacionalnim herojem, a u Vašingtonu teroristom.

Sulejmanija su mnogi smatrali drugim najmoćnijim čovekom u Iranu – odmah iza vrhovnog lidera. Teheran je najavio „žestoku osvetu“.

Tramp je rekao da će odgovor Sjedinjenih Država „možda biti neproporcionalan“.

„On je bio monstrum. I sada više nije monstrum. Mrtav je.“

„Planirao je veliki napad, gadan napad na nas. Mislim da niko ne može da se žali“, rekao je predsednik SAD-a.

Posle njegove smrti, na ulice Teherana je izašlo više miliona ljudi, a mnogi su uzvikivali „Smrt Americi!“ i „Smrt Trampu!“.

People mourn next to the coffins of slain Abu Mahdi al-Muhandis and Qassem Soleimani during a funeral procession in Najaf, Iraq, 04 January 2020

EPA

Pedeset ljudi je stradalo u stampedu kada su građani Irana preplavili grad Kerman kako bi prisustvovali sahrani ubijenog generala, a povređeno je više od 200 ljudi.

„Mučenik Kasem Sulejmani je moćniji sada kada je mrtav“, rekao je komandant Revolucionarne garde Husein Salami okupljenima.

Kakav je stav zvaničnika Iraka?

Iran podržava razne šiitske grupe u susednom Iraku. Sulejmani je ubijen sa njihovim predstavnicima koji su bili sa njim u konvoju na putu ka aerodromu u Bagdadu.

Zvaničnici Iraka su se sada našli u teškoj poziciji jer su saveznici i Irana i SAD-a. Hiljade američkih vojnika ostaju u zemlji kako bi pomogle Iračanima da se suprotstave borcima sunitske Islamske države, ali iračka vlada insistira na tome da su Sjedinjene Države prekoračile sporazum.

Premijer Adil Abdul Mahdi je rekao da je raketni udar na Sulejmanijev konvoj „grubo kršenje iračkog suvereniteta i oštar napad na dostojanstvo nacije“.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari