Wearing protective face masks, shoppers wait for their turn to enter the Cadillac market near the French city of Bordeaux on April 25, 2020

AFP/Getty Images
U Francuskoj će se otvoriti prodavnice od 11. maja – ali će se od kupaca možda tražiti da nose maske

Poslanici Skupštine Srbije zasedaju prvi put od početka krize, Francuska i Austrija najavljuju dalje korake u popuštanju mera, dok je broj zaraženih u Americi prešao milion – skoro trećina ukupnog broja potvrđenih slučajeva u celom svetu.

Prema najnovijim podacima od utorka, u Srbiji je zaraženo još 222 ljudi, preminulo je još šest osoba, pa je ukupan broj umrlih porastao na 168, a najavljeno je postepeno popuštanje mera.

Dok članice Evropske unije najavljuju uvođenje korona-pasoša, Novi Zeland slavi pobedu nad korona virusom, a američki predsednik Donald Tramp nastavlja sa optužbama protiv Kine.

Najveći broj potvrđenih slučajeva je u Americi – 1.002.498. U Britaniji je u 11 sati po lokalnom vremenu održan minut ćutanja za zdravstvene radnike koji su izgubili život tokom borbe protiv virusa, dok Rusija sada ima više slučajeva nego Kina i Iran – broj obolelih je prešao 93.000.

U svetu je od korona virusa do sada umrlo više od 213.000 ljudi, a broj zaraženih prešao je tri miliona, pokazuju podaci američkog univerziteta Džons Hopkins.

Helikopter iznad Beograda

Fonet
Helikopteri često kruže iznad Beograda tokom policijskog časa

Kakva je situacija u Srbiji?

Od početka epidemije u Srbiji je preminulo 168 ljudi. U poslednja 24 sata zaraženo je još 222 ljudi, ukupno 8.497.

Na respiratorima je 79 ljudi, a u bolnicama je 2.517 osoba. Oporavilo se 1.260 ljudi.

Prisustvo korona virusa je potvrđeno kod 567 korisnika i 130 zaposlenih u ustanovama socijalne zaštite i domovima za smeštaj odraslih i starih u Srbiji, zaključno s ponedeljkom, 28. aprilom, objavilo je Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.

Iz Vlade Srbije saopšteno je da će zabrana kretanja tokom prvomajskih praznika trajati od četvrtka u 18 časova do ponedeljka u pet sati, dok stručnjaci dodaju da će to biti poslednji vikend-karantin.

Dok mediji pominju da se ta odluka o preispituja, Darija Tepavčević Kisić iz Instituta Batut kaže da se o tome još ništa ne zna, ali da je preporuka za još malo strpljenja.

„Kakva će odluka državnog vrha biti mi to ne znamo. Apelujemo na sve da se ponašaju odgovorno prema sebi i prema porodici. Da se strpimo još malo i da ispratimo virus što pre“, rekla je Tepavčević Kisić.

Od 28. aprila otvoreni su parkovi i šetališta, a dozvoljeni su i treninzi na otvorenom, saopštili su zvaničnici.

„Od 4. maja počeće da radi gradski saobraćaj u Novom Sadu i Kragujevcu, a od 8. maja u Nišu i Beogradu, uz zabranu korišćenja klimatizacije“, rekao je epidemiolog Branislav Tiodorović.

Od 4. maja radiće i međugradski železnički i drumski saobraćaj, a od 18. maja avio-prevoz.

„Restorani i kafići moći će da rade od 4. maja, a tržni centri od 8. maja“, rekao je Tiodorović.

Vrtići i produženi boravci u školama biće otvoreni od 11. maja.

Tiodorović je upozorio da se mere mogu vratiti na staro ukoliko se uoči da je ublažavanje mera dovelo do pogoršanja situacije.

Doktorka Darija Tepavčević Kisić rekla je da bez obzira na to što imamo pozitivne pokazatelje, virus i dalje postoji među stanovništvom.

„Na našoj ličnoj odgovornosti je da vodimo računa o tome da virus ne dospe do osetljivih grupa“, rekla je Tepavčević Kisić.

Ministar prosvete Mladen Šarčević rekao je za Tanjug da će studenti od polovine maja moći da se vrate u studentske domove i dodao da su objekti dezinfikovani i spremni za prijem.

Italija, Milano

EPA
Italija, jedna od najgore pogođenih zemalja sveta, popušta mere – otvara parkove, dozvoljeno je prisustvo na sahranama, a sportisti mogu ponovo da treniraju

Studenti neće biti uskraćeni za rokove i ispite neće polagati onlajn, već uživo, rekao je ministar za RTS.

Postoje svi izgledi da redovna onlajn nastava bude gotova do kraja maja, a proslave mature nisu otpisane, dodao je.

Stariji od 65 mogu svakog dana da izlaze u šetnju u trajanju od sat vremena u periodu od 18 časova do jedan posle ponoći, najviše 600 metara od mesta stanovanja, dok će prodavnice za njih biti otvorene u četvrtak od četiri do sedam ujutru.

Grad Novi Sad odlučio je da po 100.000 dinara bude isplaćeno porodicama svih žitelja Novog Sada koji su umrli od korona virusa. Gradska pres-služba je saopštila da je razlog za to što su se pojedini rođaci umrlih žalili na enormno visoke troškove sahranjivanja.


Ukratko iz sveta:

  • Broj zaraženih u svetu premašio je tri miliona
  • Broj potvrđenih slučajeva u SAD je prešao milion
  • Evropska unija najavljuje turistički korona-pasoš – novi dokument za putovanje za sve zemlje članice
  • U kineskom gradu Vuhanu – gde je virus otkriven – više nema hospitalizovanih pacijenata sa korona virusom, ali ni novih slučajeva zaraženih, saopštili su zvaničnici
  • Deca u Španiji izašla su napolje prvi put posle šest nedelja izolacije
  • U Velikoj Britaniji – gde je broj smrtnih slučajeva u bolnicama prešao 21.000 – u dnevnim izveštajima će biti obuhvaćeni podaci iz domova za stare
  • Italija najavljuje postepeno ublažavanje mera izolacije od 4. maja
  • U Izraelu ublažene restrikcije, ali mnoge radnje ostale zatvorene u znak protesta zbog nedostatka finansijske pomoći države
  • Francuska predstavila plan ublažavanja mera – od 11. maja će se postepeno otvarati vrtići i škole, ali ne i barovi i restorani
  • Rusija sada ima više slučjeava nego Kina i Iran – broj obolelih je prešao 93.000.

Politika u doba korone

Poslanici Skupštine Srbije su, uz jake mere zaštite od širenja korona virusa, započeli prvu sednicu od kako je proglašeno vanredno stanje.

Na samom početku poslanici su minutom ćutanja odali poštu svim građanima koji su preminuli od posledica virusa Kovid-19.

Na dnevnom redu je potvrđivanje Odluke o proglašenju vanrednog stanja i Predlog zakona o potvrđivanju uredaba koje je Vlada uz supotpis predsednika Republike donela za vreme vanrednog stanja.

sednica skupštine

FONET

Sednicu bojkotuje deo opozicije, čiji su se lideri to najavili okupljanjem ispred Skupštine Srbije dan ranije.

Iz opozicije najavljuju da će u četvrtak u 18 časova održati protest povodom najavljenog karantina od četiri dana tokom prvomajskih praznika, ali na koji ne zovu građane da se ne bi izlagali opasnosti.

Takođe su najavili da će podneti zahtev Ustavnom sudu za ispitivanje ustavnosti odluke o vanrednom stanju.

Kakva je situacija u regionu?

  • Hrvatska – 2.047 potvrđenih slučajeva

Do sada je preminulo 63 ljudi.

Oporavilo se 695 ljudi, dok je život izgubilo 63 ljudi.

Do sada su preminule 86 osobe.

Slovenija je zabeležila šest novih slučajeva, a uz postepeno ublažavanje mera počela su da rade i veća preduzeća.

Od posledica korona virusa do sada je preminulo 71, a do sada se oporavilo se 589 ljudi.

  • Kosovo – 780 potvrđenih slučajeva

Od posledica korona virusa do sada je preminulo je 22, a oporavila se 201 osoba.

Broj zaraženih u srpskim sredinama porastao je za pet, a ukupno je obolelo 94 ljudi, rečeno je na konferenciji za novinare u Kosovskoj Mitrovici.

Do sada je umrlo sedmoro ljudi, a oporavilo se 199.

A customer wearing a face mask sits under a dryer at an empty salon in Marietta, Georgia

Reuters
Frizerski saloni od ponedeljka mogu ponovo da rade, ali uz mere opreza

Kako je u svetu?

Ministri turizma zemalja članica Evropske unije dogovorili su u ponedeljak izradu zajedničkog dokumenta za putovanja koji bi važio za sve zemlje članice, prenosi Fonet.

Taj dokument, nazvan korona-pasoš, odnosi se na zdravstveni, odnosno bezbednosni deo protokola za putovanja, izjavio je hrvatski ministar turizma Gari Kapeli i dodao da je dogovoreno da mora postojati zajednički plan izlaska iz krize.

„Turizam čini 10 do 11 odsto BDP Evropske unije i zapošljava 12 odsto ukupno zaposlenih. On je ključan za jačanje i za spasavanje nacionalnih ekonomija“, naglasio je Kapeli, navodeći primere Hrvatske, Italije, Španije i Grčke.

Premijer Francuske Eduard Filip najavio je plan popuštanja uvedenih mera, koji će se drugačije sprovoditi u različitim delovima zemlje, ali stroga pravila ostaju na snazi u oblastima najpogođenijim epidemijom.

Od 11. maja se postepeno otvaraju vrtići i škole, prodavnice, ali ne i barovi i restorani. Kupci u prodavnicama će morati da nose maske, a one će biti obavezne i u javnom prevozu i svim školama, osim vrtića.

Dodao je i da mere neće biti popuštene ako broj novih slučajeva ne smanji na 3.000 dnevno do 11. maja. U Francuskoj je potvrđeno više od 166 hiljada slučajeva, preminulo je više od 23 hiljade ljudi, a oporavilo se oko 47 hiljada.

U Rusiji je u utorak zabeležen rekordni broj novih slučajeva – 6.411, pa je ukupan broj obolelih sada 93.558. U Moskvi je zabeležen najveći broj, u odnosu na druge oblasti u zemlji.

Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je danas da je situacija sa epidemijom u Rusiji „relativno stabilizovana“ i širenje „usporeno“, ali da je situacija „i dalje veoma složena“.

Do sada je umrlo 867 ljudi.

Austrija je najavila dalje korake za ublažavanje karantina, pa će od 1. maja biće dozvoljena okupljanja do 10 ljudi, uz održavanje distance od jednog metra.

Male prodavnice su već otvorene, a sve prodavnice počeće da rade od 1. maja. Restorani i kafići trebalo bi da budu otvoreni 15. maja, a hoteli 29. maja, ako sve bude dobro.

beč

Getty Images

Novi Zeland u utorak je slavio pobedu nad korona virusom, ali premijerka Jasinda Arden upozorava da građani i dalje nisu potpuno bezbedni, uprkos popuštanju mera.

Zbog toga je apelovala na ljude da ostanu kod kuće, jer „niko ne želi drugi talas“ pandemije.

Španija beleži ponovo pad broja smrtnih slučajeva, pošto je u poslednja 24 sata umrlo 301 ljudi. Od početka pandemije u toj zemlji je umrlo 23.822 ljudi, dok je potvrđeno ukupno više od 210.000 slučajeva.

U Velikoj Britaniji je broj smrtnih slučajeva u bolnicama blizu je broju od 22.000 – 586 više nego prethodnog dana, a među umrlima je i oko 2.000 korisnika staračkih domova u Engleskoj i Velsu.

Od srede će u dnevnim izveštajima biti obuhvaćeni i podaci iz domova za stare u kojima je od 17. aprila bilo je 3.096 smrtnih slučajeva povezanih sa korona virusom.

Premijer Boris Džonson vratio na posao posle odsustva od tri nedelje i u prvom obraćanju medijima zahvalio se građanima i svima koji se bore protiv virusa. Rekao je i da ne zna kada će bezbednosne mere biti ukinute, kao i da je epidemija Kovida-19 u Britaniji trenutno na vrhuncu.

U Sjedinjenim Američkim Državama registrovano je gotovo milion zaraženih. Umrlo je više od 56.000 ljudi, a među preminulima je i doktorka Lorna Brin iz Njujorka koja je bila na prvoj liniji borbe protiv korona virusa u SAD.

Guverner Njujorka, koja je najteže pogođen virusom u SAD, kaže da se u nekim oblastima te države mogu očekivati popuštanje mera počev od 15. maja, pod uslovom da se steknu adekvatni uslovi, uključujući 14-dnevno uzastopno smanjenje broja novih slučajeva.

Indija je otkazala porudžbinu od oko pola miliona kompleta za brzo testiranje na korona virus iz Kine, pošto je utvrđeno da su „neispravni“.

Povučeni su i kompleti koji su već korišćeni u nekoliko indijskih država, a reč je o testovima kojima je potrebno oko 30 minuta da daju rezultate i trebalo bi da otkriju antitela u krvi ljudi koji su možda imali infekciju.

Nemačka je za to vreme uvela meru obaveznog nošenja maski u javnom prostoru – to znači da građani bez zaštite ne mogu da uđu u javni prevoz, a u nekim delovima zemlje ni u prodavnice.

Zvaničnici ipak preporučuju građanima da lice prekriju bilo kakvom tkaninom, a da zaštitne maske ostave zdravstvenim radnicima.

Nemačka je izdvojila 300 miliona evra za humanitarnu pomoć širom sveta za borbu protiv korona virusa, saopštilo je kasnije nemačko ministarstvo spoljnih poslova.

Korona virus: Kako očistiti telefon sapunom i vodom
The British Broadcasting Corporation

Broj slučajeva u Rusiji pemašio je broj zaraženih u Kini i Iranu. Sa novih 6.411 registrovanih u utorak, ukupan broj zaraženih u Rusiji dostigao je 93.558, a do sada je umrlo 867 ljudi.

U Italiji je u protekla 24 sata prijavljeno još 1.739 slučajeva korona virusa, najmanje u jednom danu od 10. marta, kada su na snagu stupile stroge mere karantina. Zaraženo je ukupno 199.414 osoba, a preminulo je više od 26.900 ljudi

korona virus

BBC
Banner

BBC

Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari