Vaccine research

Getty Images

Dok Francuska i Nemačka predlažu osnivanje Evropskog fonda za oporavak vrednog 500 milijardi evra za članice bloka najteže pogođene virusom Kovid-19, američki predsednik Donald Tramp nastavlja napade na Svetsku zdravstvenu organizaciju optužujući je da je „kineska marioneta“.

U Srbiji je u poslednja 24 sata registrovano je još 34 zaraženih, čime se broj povećao na 10.733. Umrle su još tri osobe, pa je broj preminulih porastao na 234.

Jedna američka kompanija saopštila je da su rezultati istraživanja na vakcini koja može da „obuči“ imuni sistem da se bori protiv virusa korona pokazali stvaranje antitela u organizmu prvih osam pacijenata.

Istovremeno iz Švedske agencije za javno zdravlje stižu podaci da skoro polovinu preminulih od korona virusa u toj zemlji čine stanovnici staračkih domova.

U Beograd je u ponedeljak sleteo prvi komercijalni putnički let posle zatvaranja aerodroma za putnike 19. marta zbog pandemije koronavirusa.

U svetu je potvrđeno više od 4,8 miliona slučajeva korona virusa, pokazuju podaci Džons Hopkins univerziteta. Preminulo je najmanje 318.000, a procenjuje se da se oporavilo oko 1,8 miliona ljudi.

Imunitet: Koje su tajne imuniteta i kako nas štiti od bolesti
The British Broadcasting Corporation

Šta se još dešava u Srbiji?

Prema poslednjem izveštaju, u Srbiji su u poslednja 24 sata umrle još tri osobe osobe, a zabeleženo je 34 nova slučaja zaraze, čime je ukupan broj registrovanih slučajeva porastao na 10.733. Ukupan broj umrlih od korona virusa u Srbiji je 234. Do sada se opravilo ukupno 4.904 ljudi.

U nekim gradovima se očekuje početak testiranja za korona virus kod onih koji nemaju simptome Kovida-19, po ceni od 6.000 dinara i više.

Oni koji ne ispunjavaju uslove za testiranje o trošku države, putnici koji napuštaju Srbiju, državljani Srbije koji su ušli u zemlju i žele da skrate kućnu izolaciju, kao i zaposleni ili drugi zainteresovani, mogu da koriste ovu uslugu.

U Vranju je ponovo aktivirana Kovid bolnica, koja je zatvorena krajem aprila, a zbog situacije u gradu u utorak će zasedati Krizni štab, najavila je premijerka Ana Brnabić.

Epidemiološkinja Darija Kisić Tepavčević rekla je za RTS da je došlo do skoka broja obolelih poslednja dva dana, ali pre svega zbog širenja infekcije unutar zatvorenog kolektiva, što se, kako kaže, znatno razlikuje od širenja u opštoj populaciji.

„Do ovoga nije trebalo da dođe i moglo se sprečiti, ali je bolje i to nego da je takva situacija u čitavoj zemlji“, rekla je ona.

young people meeting up

Getty Images

Prema rečima direktorke Zavoda za javno zdravlje Svetlane Stojanović od subote je u Vranju na lečenje primljeno 70 zaraženih – 55 iz fabrike nameštaja Dodić koja je označena kao lokalno žarište.

Korona virus je ušao i u fabriku za proizvodnju obuće Geoks gde, kaže Stojanović, ima nekoliko potvrđenih slučajeva.

U Srbiji od srede traje prijava ljudi za 100 evra finansijske pomoći od države – pored prijave preko sajta Uprave trezora, od petka je otvoren i pozivni centar na broju 0800/101100.

Sto evra za punoletne građane: Mera o kojoj ne prestaje polemika
The British Broadcasting Corporation

Otvoren aerodrom u Beogradu

Izvršna direktorka aerodroma „Nikola Tesla“ Senka Jelenković izjavila je za N1 da su od ponedeljka obnovljene neke linije putničkog avio-saobraćaja.

Putnici moraju da nose zaštitne masku na aerodromu i obavezno je temeljno pranje ruku.

Državljani Srbije mogu da uđu u zemlju – i kreću se bez ograničenja – uz negativan PCR test na korona virus, ne stariji od 72 sata.

Oni koji nemaju takav test moraće u samoizolaciju od 14 dana.

Strani državljani mogu da uđu u Srbiju uz negativan PCR test na korona virus ne stariji od 72 sata i potvrdu iz ambasade ili konzulata Srbije u zemlji iz koje dolaze.

Očekuje se da Srbija od 1. juna mogla i da potpuno otvori granične prelaze sa četiri zemlje – Severnom Makedonijom, Albanijom, Bosnom i Hercegovinom i Crnom Gorom, preporučio je Krizni štab za borbu protiv Kovida-19.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je na sastanku Kvadrilaterale sa liderima Bugarske, Grčke i Rumunije rekao da je Srbija saglasna da se granice otvore 1. juna, uz primenu odgovarajućih epidemioloških mera, saopšteno je iz pres službe predsednika.

testovi

BBC

Ukratko iz sveta:

  • Francuska i Nemačka predlažu plan vredan 500 milijardi evra za oporavak privrede Evropske unije
  • U Velikoj Britaniji je u poslednjih mesec dana pomoć za nezaposlene tražilo 856.500, a više od dva miliona od početka pandemije
  • Japan ulazi u prvu recesiju od 2015. godine, uz pad BDP-a od 0,9 odsto u prvom kvartalu
  • Gradonačelnik najvećeg brazilskog grada Sao Paola upozorava da je „zdravstveni sistem blizu propasti“
  • Nošenje maski postalo je obavezno u Kataru, a one koji ne poštuju ovu meru čeka tri godine zatvora ili kazna u iznosu do 55.000 dolara.
  • Mere ograničavanja kretanja u Panami strogo se primenjuju – muškarcima je dozvoljen jednog, a ženama drugog dana da izlaze napolje.
  • Predsednik Donald Tramp izjavio je da se SAD otvaraju „sa ili bez vakcine“, a njegov prethodnik Barak Obama kritikovao je način borbe SAD sa pandemijom
  • Ruski premijer Mihail Mišustin ponovo obavlja funkcije predsednika vlade, posle tri nedelje hospitalizacije zbog koronavirusa, saopštio je Kremlj.

Kakva je situacija u regionu?

Preminulo je 133 ljudi, a oporavilo se 1.464.

  • Hrvatska – 2.228 potvrđenih slučajeva

Hrvatska u poslednja tri dana nije zabeležila nijedan smrtni slučaj. Do sada je preminulo 95, a oporavilo se 1.946 ljudi.

Od posledica korona virusa do sada je preminulo 104 osoba, a oporavilo se 1.301.

Do sada je preminulo 104 ljudi, a oporavilo se 1.338.

  • Kosovo – 985 potvrđenih slučajava

Od posledica korona virusa do sada je preminulo je 29, a oporavilo se 736 ljudi.

Oporavilo se 311 pacijenata, a preminulo devetoro.

Španski grip: Kako je svet izgledao posle pandemije 1918. godine
The British Broadcasting Corporation

Kako je u svetu?

U središtu pažnje ponovo su kritike predsednika SAD Donalda Trampa na račun Svetske zdravstvene organizacije.

Tramp je šefu SZO Tedrosu Adanomu Gebrejesusu dao roko do 30 dana za „velike promene“ – ili će SAD povući finansiranje organizacije.

Tramp je na Tviteru objavio pismo koje je uputio Gebrejesusu u kom kritikuje SZO što nije uradila dovoljno, dodajući da „je konstantno ignorisala kredibilne izvore o širenju viruse“ krajem prošle godine u Vuhanu.

On je dodao da će, ukoliko se SZO ne „obaveže na značajne suštinske promene, zamrznuti finansiranje te organizacije i da će razmotriti članstvo“.

S druge strane, upravo je borba protiv korona virusa predsednika SAD Donalda Trampa naišla je na brojne kritike pošto ova država ima najveći broj pozitivnih slučajeva – skoro 1,5 miliona – i smrtnih ishoda – oko 89.000.

Njegov prethodnik, Barak Obama, izjavio je tokom obraćanja diplomcima jednog univerziteta da je pandemija pokazala da se mnogi zvaničnici „čak ni ne prave da su odgovorni“.

Korona virus u Belgiji: Zdravstveni radnici okrenuli leđa premijerki
The British Broadcasting Corporation

SZO je saopštila da će uraditi globalni izveštaj postupanja u toku pandemije. Telo koje donosi odluke – Svetska skupština zdravlja – trenutno održava godišnji sastanak.

Evropska unija i Australija napravile su zajednički nacrt rezolucije kojom se traži pokretanje istrage o poreklu i širenju virusa.

Za usvajanje rezolucije je potrebna podrška dve trećine od 194 članova skupštine. Do sada ju je podržalo 116 zemalja.

Kinesko ministarstvo spoljnih poslova ponovilo je u ponedeljak da je prerano započeti istragu o izvoru epidemije.

vakcina protiv korona virusa

BBC

U Velikoj Britaniji u poslednjih mesec dana pomoć za nezaposlene tražilo je 856.500 ljudi.

Brojne zemlje za to vreme nastavljaju sa popuštanjem mera – Švajcarska, Nemačka i Austrija su otvorile granice ovog vikenda, a sredinom juna se planira potpuno otvaranje, što uključuje i Francusku.

U Italiji su od ponedeljka otvoreni restorani posle više o dva meseca – uz smanjen broj gostiju, razdvojene stolove i plastične prozirne pregrade kojima će posetioci biti odvojeni jedni od drugih.

U Poljskoj su u ponedeljak otvoreni restorani, kao i frizerski saloni, što su mnogi jedva dočekali.

Popuštanje mera znači i povratak fudbala – nemačka Bundesliga počela je ovog vikenda, dok će od utorka igračima Premijer lige biti dozvoljeno da treniraju u malim grupama.

Fudbala u Engleskoj nema od marta, a igračima je do sada samo bilo dozvoljeno da treniraju sami, pa se mnogi nadaju da bi i tamo uskoro moglo da bude utakmica.

Nastavka sezone u Škotskoj neće biti – Seltik je u ponedeljak proglašen za šampiona.

Iz Svetske fudbalske asocijacije (FIFA) za to vreme planiraju humanitarnu utakmicu, sa ciljem da prikupe novac za borbu protiv Kovida-19.

Međutim, o tome se još ništa ne zna – ni lokacija, ni datum, ni učesnici, ni format – jedino se zna da će biti održan kada zdravstveni uslovi to dozvole.

Automobilska industrija u Evropskoj uniji doživljava krah – pošto je prodaja u aprilu opala za 76 odsto u odnosu na isti mesec prošle godine.

korona virus

BBC
Banner

BBC

Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari