
Slike naizgled lebdećeg broda na obali Engleske rezultat su retke optičke varke.
Dejvid Moris je fotografisao brod u blizini Falmouta u Kornvolu.
Meteorolog BBC-a Dejvid Brejn rekao je da se „vrhunska fatamorgana“ dogodila zbog „posebnih atmosferskih uslova koji razlamaju svetlost“.
Rekao je da je ta iluzija uobičajena na Arktiku, ali da se tokom zime može pojaviti u Velikoj Britaniji.
- Čovek koji je posedovao 3.000 foto-aparata
- Da li vas oči varaju: Crno-bela ili fotografija u boji
- Retrogradni Merkur: Šta to stvarno znači i da li utiče na život
Moris je rekao da je bio „zapanjen“ pošto je snimio sliku dok je gledao na more iz zaseoka Gilan.
Brejn je rekao: „Do superiornih fatamorgana dolazi zbog vremenskih uslova poznatih kao temperaturna inverzija, gde hladan vazduh leži blizu mora, a topliji iznad njega.
„Budući da je hladni vazduh gušći od toplog, on savija svetlost prema očima nekoga ko stoji na zemlji ili na obali, menjajući način na koji se udaljeni objekat pojavljuje.“

„Superiorne fatamorgane mogu stvoriti nekoliko različitih vrsta slika – ovde se čini da daleki brod pluta visoko iznad svog stvarnog položaja, ali ponekad objekat ispod horizonta može postati vidljiv.“
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Imperija uzvraća udarac!