
Osamdeset godina nakon što je nacistička Nemačka, predvođena Hitlerom, napala Poljsku, na centralnom trgu u Varšavi govore će, kako je najavljeno, držati poljski i nemački predsednik.
Iako su bile deo antifašističke borbe, pozive da prisustvuju 1. septembra na komemoraciji nisu dobile Srbija i Rusija.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić smatra da se radi o „istorijskom revizionizmu“, ističući da oni koji su izgubili najviše stanovnika u Drugom svetskom ratu nisu dobili poziv za obeležavanje godišnjice od početka tog svetskog sukoba.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov saopštio je još u martu negativan stav Moskve o ovome: „Bilo kakvi memorijalni događaji u bilo kojoj zemlji sveta, koji su posvećeni godišnjici Prvog i Drugog svetskog rata, bez učešća naše zemlje ne mogu se smatrati potpunim.“
„Suština je da sadašnjost određuje odnos prema prošlosti, pa su sadašnji saveznici poželjni saveznici, bez obzira na to šta je bilo u Drugom svetskom ratu“, kaže istoričarka Dubravka Stojanović za BBC na srpskom.
- Dan pobede – kad je pao fašizam, a rodila se nova Evropa
- Srbija i antifašizam: Šta deca danas uče
- Blajburg: Ljudi u crnom i „vrh hrvatskog ledenog brega“
„Nije u redu“
„Pozivi su poslati samo članicama Evropske Unije, NATO-a i Istočnog partnerstva“, poručio je za BBC Pavel Sokolovski, iz poljske ambasade u Beogradu.
Zemlje Istočnog partnerstva su Azerbejdžan, Jermenija, Belorusija, Gruzija, Moldavija i Ukrajina. Rusija nije član nijedne od ovih organizacija.
U poslednji čas, zbog uragana, posetu je otkazao predsednik Amerike Donald Tramp, koji je trebalo da bude centralni gost ceremonije obeležavanja godišnjice nemačke invazije na Poljsku . Zameniće ga potpredsednik Majk Pens.
„Nemačka je stub svih ovih sistema i biće na obležavanju, kao i Italija i Španija, iako su bile na suprotnoj strani tokom rata“, ističe Stojanović.

Komemoraciju u Poljskoj kao „pokušaj revizije istorije“ posmatraju iz Saveza udruženja boraca narodnooslobodilačkog rata (SUBNOR) Srbije.
„To smo već videli kada nisu pozvali Rusiju na godišnjicu iskrcavanja na Normandiju, kao i ponižavanje Srbije u Parizu“, kaže za BBC general Vidosav Kovačević, zamenik predsednika SUBNOR-a.
Na obeležavanju 100 godina od završetka Prvog svetskog rata u glavnom gradu Francuske delegacija Srbije nije sedela u prvom redu, što je izazvalo brojne polemike.
„Nije u redu što nismo pozvani u Poljsku, Srbiji je tamo bilo mesto, jer smo dali ogromne žrtve u tom ratu. Na kraju smo bili u stroju pobednika i kao zemlji pobedničke koalicije trebalo je ukazati tu vrstu časti svugde gde se spominje Drugi svetski rat“, smatra Kovačević.
Zato je, kaže, ova organizacija posvećena obeležavanju 75 godina od oslobođenja Srbije.
- Dijana Budisavljević: „Ako nam ona bude uzor, promena je moguća“
- Aj Karmela, No pasaran, dve Španije i Jugosloveni
- Renovirani Hitlerov štab ili nacistički zabavni park
Poruka – da se ne ponovi
Izostanak Srbije i Rusije sa spiska zvanica u Varšavi nisu povezani, kaže za BBC na srpskom Ernest Vićiškevič, direktor Centra za poljsko-ruski dijalog i razumevanje – organizacije iz Varšave, a pod nadzorom Ministarstva kulture Poljske.
„Za Srbiju odgovor leži u ovom ključu po kom su države pozivane“, navodi on.
Kada je reč o Rusiji, pak, ocenjuje da su postojali vrlo konkretni razlozi zbog čega predsednik Vladimir Putin nije dobio pozivnicu.
„Ceremonija je povodom 80. godišnjice nemačke i sovjetske agresije na Poljsku, što je dovelo do izbijanja Drugog svetskog rata“.
Dve nedelje posle nemačke, usledila je još jednu invazija – ovog puta Sovjetskog saveza sa istoka, nakon čega je teritorija Poljske podeljena između ove dve sile.
„Takav događaj služi ne samo simboličkoj, već i vrlo pragmatičnoj svrsi da se svetu pošalje politička poruka ‘nikad više’ – očiglednom nepoštovanju međunarodnog prava, upotrebi sile i agresije kao spoljnopolitičkih instrumenata, tajnim protokolima koji odlučuju o budućnosti drugih država, kao i masovnim zverstvima i represiji koje su usledile“, ističe Vićiškevič.

Poljska i Rusija
Nemačka se kao demokratska država, kaže, već suočila sa svojim zločinima, više puta osudila totalitarnu državu i zločine počinjene nad Poljacima i drugim narodima tokom Drugog svetskog rata, smatra Vićiškevič.
„Zbog toga Poljaci srdačno pozdravljaju nemačke lidere. Za razliku od Nemačke, ruske vlasti ne samo da nisu u stanju da se suoče sa sopstvenom prošlošću, već primenjuju one zastarele i više puta osuđene prakse u aktuelnoj politici“, ističe on.
Kao primere za to navodi – agresiju na Ukrajinu, destabilizaciju Donbasa i aneksiju Krima, koju smatra „nezakonitom“.
„Rusija ne poštuje Povelju UN-a, Helsinški akt i pokušava da naruši poredak zasnovan na principima nepovredivosti granica, teritorijalnog integriteta, mirnog rešavanja sporova između ostalog.
„Otuda je njihova politika u oštroj suprotnosti sa onim što demokratski lideri spremaju da osude u Varšavi“, kaže Vićiškevič.
Drugi razlog je, napominje, tekuća ruska kampanja „pranja“ sovjetske agresije na Poljsku iz 1939. godine, posebno „zloglasnog pakta Ribentrop-Molotov i nacističko-sovjetske saradnje između 1939-41″.
Ovaj pakt o nenapadanju između nacističke Nemačke i Staljinovog Sovjetskog saveza, potpisan 23. avgusta 1939. i dalje izaziva kontroverze – pojedini negiraju i njegovo postojanje.
„Nedavne izjave i članci, puno otvorenih laži ruskih zvaničnika samo dokazuju da je bila ispravna odluka da se ruski lider ne pozove. Jednostavno rečeno, poljska javnost ne bi mogla da razume zašto je Putin pozvan na komemoraciju“, ističe on.
Ko ide sa Balkana?
Pored Srbije, poziv iz Varšave nisu dobile Bosna i Hercegovina, kako piše portal Faktor.ba, kao ni Severena Makedonija, što je potvrđeno za BBC u Skoplju.
„Predsednik Severne Makedonije Stevo Pendarovski je dobio poziv za bilateralnu posetu Poljskoj, koja bi trebalo da se organizuje do kraja 2019. Kada je reč o komemoraciji povodom 80. godina od početka Drugog svetskog rata poziv nije stigao“, kaže Biljana Radeva, portparolka Pendarovskog.
Među liderima 40 zemalja i oko 250 gostiju, naći će se i Albanija i Crna Gora, koje kao članica NATO-a šalju delegacije, ali nije poznato hoće li im se pridružiti Kosovo.
„Predsednik Albanije Iljir Meta sa savetnicima će činiti delagaciju, koja će prisustvovati događaju“, navodi Tedi Blaši, portparol Mete.
Predsednik Poljske Andžej Duda uputio je poziv crnogorskom predsedniku Milu Đukanoviću da 1. septembra, u Varšavi, prisustvuje obeležavanju 80. godišnjice početka Drugog svjetskog rata, prenosi crnogorski portal CdM.
Dimitar Bečev, profesor međunarodnih odnosa iz Centra za evropske studije na Univerzitetu Harvard, smatra da je „neobičan odabir“ napravljen za godišnjicu u Varšavi.
„Nisam siguran zašto Srbija i BiH nisu pozvane. Putin je bio tamo 2009. kada je (sada vladajuća) Stranka prava i pravde bila u opoziciji, a sada su odlučili da njegovo prisustvo ne bi bilo prikladno, pretpostavljam“, napominje Bečev za BBC.
„Poljska oseća pretnju od Rusije i zato teži da produbi odnose sa Amerikom, želi trajno raspoređivanje američkih trupa na svom tlu“, dodaje on.
Da je istorija važna za poljsku javnost, ali da se ovde više govori o budućnosti, smatra i Vićiškevič.
„Pre deset godina, 2009. godine, predsednik Putin u Gdanjsku mogao je da prizna da je Ribentrop-Molotov pakt bio greška koja je doprinela ratu, a sada ruski zvaničnici pokušavaju da prebace odgovornost na Poljsku. To ilustruje evoluciju politike sećanja kod Rusije u poslednjoj deceniji“, zaključuje on.
Tusk i Lukašenko bojkotuju komemoraciju
Predsednik Evropskog saveta Donald Tusk najavio je da će bojkotovati skup povodom početka Drugog svetskog rata „zbog dnevnopolitičkih pozivnica“, prenosi Beta.
„Ne idem na svečanost zato što nemam ni najmanju sumnju da organizatori tako važne svečanosti postupaju tako da stave do znanja da ne žele da me vide tamo“, kazao je poljskoj privatnoj televizijiTVN24 Tusk.
Tusku, koji je bivši poljski premijer i politički protivnik sadašnjih poljskih vlasti konzervativne stranke Prava i Pravde i njenog lidera Jaroslava Kačinjskog, pozivnica je uručena u poslednjem trenutku.
Kancelarija predsednika Dude, koja je domaćin komemoracije, objasnila je to činjenicom da EU nije država, te tako Tusk može na svečanost ali samo zajedno sa ostalim bivšim predsednicima i premijerima Poljske.
Iako je pozvan, svečanost u Varšavi bojkotuje i predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko zato što pozivnica nije upućena i Vladimiru Putinu, pa će belorusku delegaciju predvoditi ambasador u Poljskoj.
Istorijski – nema dileme
Činjenično i istorijski Srbiji je aspolutno mesto u Poljskoj, podvlači Stojanović.
„Taj doprinos je ogroman. Tito je svesno ustanak pokrenuo u Srbiji, u Beogradu je doneta odluka o tome. Tu su pokrenute borbe, tu je bila prva slobodna teritorija u porobljenoj Evropi – Užička republika. Taj pokret se kasnije prebacuje u Bosnu, pa u Hrvatsku“, navodi istoričarka.
Kada je reč o Rusiji, dodaje, tu nema nikakve dileme da je za kraj rata u Evropi umnogome zaslužan Sovjetski savez.
„Bitka za Staljingrad jeste jedna od odlučujućih na ovom kontinentu, ali ne treba zaboraviti da su postojali i drugi veliki frontovi u severnoj Africi i na Pacifiku. Treba da izađemo iz evropocentričnog pogleda na svet“, napominje ona.
I Srbija imala promenljiv odnos
Ipak, i odnos Srbije prema prošlosti bio je podložan promenama, upozorava Stojanović.
„Razne sadašnjosti su diktirale odnos prema Drugom svetskom ratu, koji se više puta menjao“, objašnjava istoričarka.
„Prvo je postojao socijalistički narativ o partizanima – borcima protiv Nemaca. Zatim se osamdesetih javlja narativ o Srbima – civilnim žrtvama ustaša, što je donekle bila priprema za rat devedesetih“, podseća ona.
Zatim se, kaže, posle 2000-tih ponovo promenio odnos, kada je Srbija samu sebe svrstala na stranu poraženih, izglasavši zakone o izjednačavanju četnika i partizana i pokretanjem niza sudskih postupaka za rehabilitaciju, menjajući imena ulica, udžbenike, praznike i spomenike..
„Za nas na unutrašnjem planu je mnogo opasnije, to što smo relativizovali antifašizam i ušli u fazu negacije antifašističkog pokreta, kako bi se obračunali sa partizanima i Jugoslavijom. Tako smo, izbrisali svoju vezu sa pobedničkom partizanskom vojskom i sami sebe sklonili iz svakog obeležavanje pobede u Drugom svetskom ratu“, zaključuje Stojanović.
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Na dan pocetka WWII SSSR je bila na strani Nemacke bukvalno. Zbog tog famoznog sporazuma, cak ni nasi komunisti nisu reagovali na nista, sta su Nemci radili u YU. Tek sa napadom Nemacke na SSSR, situacija se promeni radiklano. Tako da Rusiji, zbog svoje pozicije na pocetku rata, nije mesto ovde, a jeste mesto na obiljezavanju kraja rata.
SSSR nikada nije bio na strani Hitlerove Nemačke. Treba biti potpuna neznalica pa tako nešto napisati. Odgovor na to je odavno dala pok. prof. Olivera Milosavljević pitanjem: A zašto onda Britanija i Francuska nisu objavile rat i SSSR nego samo Nemačkoj. Italiji i Japanu. Rusi su kao narod 1.9.1939. godine imali istorijsku šansu da budu veliki. Trebalo je pomoći Poljacima na teritoriji koju je SSSR zauzeo, ali ne. Staljin je pobio hiljade poljskih oficira i u Sibir odveo hiljade vojnika, a onda ih je 1944. izdao pa su Nemci pobili 120.000 ljudi, što civila što učesnika u Varšavskom ustanku. Zato Rusija nije pozvana. Nije pozvana i zato što putin sigurno ne bi imao snage kao nemački predsednik da se izvini za sve ovo što sam napisao. A Srbija nije pozvana zato što je ruska gubernija i zato što je rehabilitacijama po zakonima koje je usvojila srpska skupština, promenila stranu i postala poražena, Nedićeva Srbija.
Milka, i to nema veze sa mozgom. SSSR i Nemacka jesu bile saveznice 1939. Po Vasoj logici onda se trebamo upitati i zasto Japan nije objavio rat SSSRu. A za drugi deo se slazem. Ima istineei kod Slovenca i kod Vas.
Ribentrop i Molotov su potpisali sporazum o nenapadanju. Nemci i Rusi su istovremeno napali Poljsku. Inače Rusi kriju i stide se fotografija na kojima se vidi grljenje vojnika (nemačkih i ruskih) prilikom susreta u opsednutoj Poljskoj.
I dalje me zanima ko cini taj SUBNOR, ko je 45. imao 15 godina sada ima 89.ko su ti clanovi, koliko ih je,koju imovinu koriste, bas bi voleo da znam.
Srbija će UVEK imatu SUBNOR jer ne može bez rata. A što se tiče imovine to su vam sad sve PRVOBORCI iz 48-50 godine koji su se PRVO BORILI za fotelje i raznorazne privilegije a sve preko Izjave 2 svedoka.
Vrlo me zanima!
Rusija nije dobila poziv jer je SSSR isto napao Poljsku 🙂
Svima je jasno zasto Rusija nije pozvana na obelezavanje pocetka Drugog svetskog rata napadom Hitlerove nacisticke nemacke na Poljsku, jer su i SSSR bili okupatori i krvavi zavojevaci nad poljskim narodom. A to Srbija nije „pozvana“, moje je misljenje da nije u pitanju Srbija kao drzava, vec Aleksandar A.V.-A.V. Vucic koji krsi sve Ustavne norme u Srbiji poput diktatora i naci – firera je ponistio sve civilizacijske norme ( u pogledu slobode stampe, u pogledu slobodnih i demokratskih izbora itd itd ) i koji je u Srbiji ukinuo demokratiju a uveo je svoju licnu diktaturu u obliku MAFIJOKRATIJE. Poput Orbana u Madjarskoj, Djukanovica u Crnoj gori tako je i Vucic na „crnoj listi“ od strane postenog ne licemernog, demokratskog i slobodarskog sveta.
Viu mrzite Vučića pa mislite da ga, shodno toj Vašoj velikoj i „ple,menitoj“ mržnji, mrzi celi svet?! Znate, koliko Poljake i Poljsku interesuje ličnost Aleksandra Vučića? Manje nego lanjski sneg. Srbija nije pozvana jer ne mrzi Ruse i Rusiju, i uporno odbija da se samoproglasi ruskim neprijateljima, i to je jedini razlog. Ostalo su sve priče za nedorasle odnosno infantilce. Uostalom Djukanović i Madjaksa su pozvani tako da Vaš „mafijokratski“ razlog nema nikakve veze.
Mladen Mladenovic, voditi Srpsku politiku neznaci da mrzis Rusiju. Srpski interes je da bude clanica EU i Zapadnog vojnog saveza a to neznaci da mrzis Rusiji. Nas interes nije da budemo Ruska gubernija i da pravimo savez sa Jermenijom, Kirgistanom, Tadjikistanom ili sa neko Azijskopm zemljom.
Stepen nepismenosti tvog komentara je toliko neverovatan, da cak mislim da je nameran. Koji je to interes Srba da budu u nato? Svi vi nato lobisti i placenici stvarno ne poznajete granice bezobrazluka i loseg ukusa. Srbija treba da ostane vojno neutralna i da ekonomski saradjuje, na ravnopravnim osnovama, sa svima onima koji zele to isto. Ako se to evrpskoj sekti zvanoj EU ne svidja, nek ide odakle je dosla. A price da su nam ameri i eu sekta dali najvise para je zaista tragikomicna, da, mozda su nam dali nekoliko stotina miliona evra, ali su nam 1999. unistili nekoliko stotina milijardi, jednim kriminalnim aktom po medjunarodnom pravu!
„Suština je da sadašnjost određuje odnos prema prošlosti“!!!!. Potpuno se slažem sa ovom konstatacijom. „Neobičan odabir“ napravljen za godišnjicu u Varšavi je smešan, neozbiljan i velika bruka za Poljsku.
Neozbiljno je to da Vi očekujete da Poljska kojoj se Rusija,kao pravni sledbenik SSSR,nikada nije izvinila za zajedničku okupaciju Poljske sa Hitlerom pozove na godišnjicu obeležavanja te okupacije.Proučite istoriju WW2 pa onda komentarišite.Ovde nije reč o zavšetku WW2,već o njegovom početku.
Nije važno šta je bilo, važno je, šta mi mislimo da je trebalo da bude. Sve u svemu, sami sebe smo izopštili od pobednika u Drugom sv. ratu. Uvek je neko drugi kriv.
Stvar je na prvi pogled mnogo jednostavna. Oni koji mrze Rusiju /po svaku cenu/, čak i kada nemaju razloga za to, predstavljaju stub „zapadne demokratije i slobodnog sveta“. Srbija, pored toga što „piše ćirilicom“ i, u očima nekih, predstavlja „male Ruse“, uporno odbija da mrzi Rusiju, kako bi je voleli Poljska, Amerika i Nemačka, sasvim je „prirodna“ kolateralna šteta, već više puta vidjene oholosti i licemerja „zapadne demokratije“. Medjutim, ako se malo bolje pogledaju „gosti“ na ovom skupu skoro će preovladati one države i narodi koji su bili marionete „čička Adolfa“. Mislim da je na delu okupljanje oko nekih novih „Sila osovine“, kao i da je onaj „Drang nach Osten“ ostao isti, samo se sada njime ne maršira u crnim uniformama i izglancanim čizmama, već pričama o demokratiji, ljudskim pravima i slobodama. Na kraju tog puta, kojim je jezdio još i Napoleon, leže neiscrpna bogatstva Sibira i Rusije. Ne znam da li je nepozivanje Srbije mana ili prednost.
Sovjetski savez je dao najvise zrtava od Crvene arnije do gradjanstva u drugom Svetskom ratu. Mrznja poljskih zvanicnika prema toj cinjenici je zaista bedna i nistavna. Sto se tice nepozivanja aktuelnog predsednika Srbije, on je bio generalni sekretar stranke koja je podrzavala ratnohisacku i velikosrpsku ideju u najkrvavijem ratu na Evropi nakon drugog Svetskog rata. Sta on pa ima da trazi tamo ? Koga on treba uopste da predstavlja ? Hvala vam dragi BBC News sto postujete evropska pravila slobode misljenja i izrazavanja .
Ovoj Stojanovic je bolje da ostavi istoriju na miru. Nema istorija sa njenom politikom nista. Poljski otpor posle kapitulacije bio je karbon kopija srpskog Ravnogorskog pokreta. To je bilo ono famozno cekanje da Nemci oslabe i da se saveznici priblize. Poljacima je ta taktika u jednom trenutku skoro uspela. Kad se Crvena Armija sasvim priblizila oni su digli ustanak. Ali je onda Staljin (za)stao i pustio da ih Nemci ponovo potuku. Nema nikakve osnove za tvrdnju da bi partizani koje Stojanovic „predstavlja“ bili pozvani na ovo dogovaranje danasnjih poljskih fasista i i bivsih nemackih oko jednog novog pakta.
Engleska i njeni saveznici odavno rade na tome da se doprinos Rusije u 2.svetskom ratu umanji. To je vidljivo i u procesu obrazovanja. Svi udzbenici za osnovce o doprinosu Rusije govore samo u fusnotama ,dok se u glavnom tekstu velicaju Amerika i Engleska… znaci, vec se kroz obrazovni sistem eliminisu neke istine za najsiru populaciju Ali zato je Ruska revolucija itekako u fokusu srednjoskolaca!!! Kao i Hitlerova Nemacka. Iako smo poklonici demokratskog sistema UK , istine radi treba reci, cenzura postoji i tamo i to ona koja ne predstavlja negiranje necijeg doprinosa nego ignorisanje, tj uskracivanje znanja. Takodje, u tim istim udzbenicima cete nauciti mnogo o Edisonu , Markoniju itd ,a Teslu ce u najboljem slucaju pomenuti u fusnoti.
Bibliotekarka
Nasi susedi Rumuni, kojii su bili na strani fasista izmisljaju istoriju i dogadjaje koji se nisu odigrali tvrdeci da su oni ustvari bili na strani pobednicke antifasisticke alijanse. Slicno je i u regionu. Mi se nase antifasisticke proslosti odricemo, tvrdimo da se 45g. nismo oslobodili. Dan pobede jedno vreme nije obelezavan. Mi smo antifasisti pred Svetom, koji ipak nije rehabilitovao fasizam. Za po kuci imamo mi neke druge “heroje”, Drazu, Nedica, Ljotica, Kalabica. Ne moze jedno i drugo.
Razlog zasto nije pozvana Rusija je poznat a to je sporazum Ribentrop-Staljin i tadasnja podela Poljske izmedju Hitlerove Nemacke i Rusije. Sto se tice Srbije razlog je to sto se Srbija jedina bivsa komunistickim drzava nije ogradila od totalitarnog rezima vec i danas velica partizane kao oslobodioce, nije osudila komunisticke zlocine vec i danas protura pricu o komunistima tj. Partizanima kao jedinom antifasistickom pokretu a partizani su vodili u Srbiji gradjanemi rat protiv istinskih boraca protiv fasizma a to je bila Jugoslovenska vojska u otadzbini. Poznato je da je Draza Mihailovic pored ordena Trumana i De Gola dobio i orden Poljskog Pokreta otpora. A partizani su bili partijska vojska Kominterne sto im i samo ime govori: parti-zani. Prema tome to je logika zasto su Poljaci ovako postupili jer zaista zvuci iritantno to sto radi i danas taj fantomski SUBNOR koji non stop promivise komuniste za antifasiste a ceo svet danas zna istinu o njima, o njihovoj delatnodti i za vreme tog rata i posle rata kada su upali ovde u Srbiju i vrsili bukvalni teror nad stanovnistem ovde,ubijajuci stotine hiljasda gradjana, drzeci ih u zatvorima, logorima, kamenolomima, maltretirajuci njihove porodice sledecih 50 godina, ponizavajuci ljude…….I naravno kada neko i danas velica takve stvari njemu i nije mesto na takvim svecanostima.
Popalis, rasteras i opljackas pola Balkana i onda se cudis sto te nigde ne zovu. Ma dajte molim vas…
A što se tiče ove „istoričarke“ Stojanović… trebalo je nju da pozovu tamo. Ona bi im lepo objasnila kako je Srbija kriva za sve ratove ovog sveta, za budući III svetski rat, i što bi bilo najlepše, pokaže nacističkim Srbima šta da rade kako bi spasili svet: da izvrši samoubistvo. Kad za to već nije bio sposoban nacista Konstantinović. U kolektivnu smrt bračo Srbi!