Antić

Getty Images
Radomir Antić je legenda svetskog fudbala, ali naročito Luton tauna – kluba iz druge engleske lige.

Vest o smrti Radomira Antića potresla je čitav svet, ali naročito maleni Luton – grad od oko 200.000 stanovnika, nedaleko od Londona.

Plavi deo Mančestera dobro pamti taj 14. maj 1983. godine i ime Radi (Raddy) Antić.

Siti i Luton taun igrali su za opstanak u prvoj ligi.

„To je istorijska utakmica, morali smo da pobedimo, a Sitiju je bio potreban bod. Igrali su pred 40.000 svojih navijača… Niko od nas nije očekivao da pobedimo“, kaže za BBC na srpskom Riki Hil, nekadašnji fudbaler Lutona.

Meč se polako približavao kraju i delovalo je da će na semaforu ostati 0:0. Onda je došao taj 85. minut i… Pa, ako navijate za Siti već sada ste tiho opsovali sebi u bradu.

Centaršut sa desne strane, golman Sitija boksuje loptu do ivice šesnaesterca – pravo do Antića.

„Video sam da lopta ide ka njemu i odmah sam pomislio – on je prava osoba za to“, kaže Hil.

Udarac desnom nogom, lopta prolazi niz igrača i završava u mreži. Fudbaleri Sitija na zemlji, na stadionu muk, Antić diže ruke i trči u zagrljaj saigračima… Kao na filmu.

„Tako se postaje legenda“, ističe Hil.

Okupljanje

Radomir Antić će ostati upamćen po mnogo čemu – mečevima u dresu Partizana ili činjenici da je jedini u istoriji bio trener i Barselone i Reala i Atletiko Madrida.

Na vrhu te liste je i onaj odlazak reprezentacije Srbije u Južnu Afriku, kada smo (poslednji put) svi verovali.

Međutim, tu negde je i taj mali, a veliki Luton taun – klub osnovan davne 1885. godine – u kojem je Antić proveo četiri godine. Ta lutonska priča često završi neispričana, iako se trag koji je Antić tamo ostavio i dalje jasno vidi.

„Onaj gol je istorijski… Sinoć sam ga ponovo pogledao, a večeras ću reprizu cele utakmice. Baš me je pogodila vest o smrti Radija“, kaže Bili Horton, tadašnji kapiten Lutona, za BBC na srpskom.

Snimak iz vremena kada su kose bile duge, a šortsevi kratki, ponovo je pogledao i Pol Volš, takođe jedan od fudbalera Lutona u to vreme.

„Posle tog gola se igralo još pet minuta, a onda je počela proslava. E, to su neke od legendarnih scena engleskog fudbala“, priseća se on. „Svi su utrčali u teren, pa i legendarni trener Dejvid Plit u nekim cipelama krem boje. Ali heroj te utakmice bio je Radi…

„Baš sam danas gledao fotografije i prisećao se godina iz Lutona. Baš sam se šokirao kad sam čuo šta se desilo“, dodaje.

Nekadašnji fudbaleri Lutona kažu da su se Antićem videli pre nekoliko meseci, na okupljanju.

„Bio je u Lutonu pred Božić. Pričali smo, izgledao je dobro, nije se žalio ni na šta“, navodi Hil.

„Lepo smo se proveli to veče, prisetili smo se lepih dana iz Lutona. Uvek je bio moderno obučen, dobro je izgledao, bio je nasmejan… Nije delovalo da je bio bolestan“, dodaje Horton.

Fudbaleri Lutona tauna sada su ponovo u kontaktu – silom prilika.

„Neki od momaka iz te ekipe i ja smo pričali sinoć da, kada prođe ovo sa koronom, odemo u Madrid i posetimo njegovu suprugu Veru i decu“, kaže Volš.

„Da izađemo na večeru i prisetimo se starih dobrih vremena“, dodaje on.

Antić

Getty Images
Antić je kao selektor vodio reprezentaciju Srbije na Svetskom prvenstvu u Južnoj Africi – pamti se pobeda protiv Nemačke, ali i nesrećan poraz od Australije. Igrači su ga zvali Mister.

Dobra stara vremena

Antić je karijeru počeo u užičkoj Slobodi, iz koje je onog varljivog leta 1968. prešao u Partizan, gde je proveo skoro deset godina, osvojivši titulu u sezoni 1975/1976.

Posle Partizana igrao je za Fenerbahče, pa Real Saragosu, da bi na kraju karijere stigao u Luton, klub koji je već tada bio blizu stotog rođendana, ali koji je igrao u drugoj engleskoj ligi.

„Godinu dana pre mene je došao u klub. Odmah sam shvatio da je talentovan fudbaler“, kaže Horton.

„Danas sam baš pričao sa saigračima, bila je to sjajna grupa igrača u Lutonu. Taj timski duh se preneo na teren“, dodaje on.

Luton je tako u sezoni 1981/1982 uspeo da uđe u prvu ligu – osvojivši rekordan broj bodova – a onda u njoj i opstane u čuvenom meču protiv Sitija.


„Navijači Lutona na Mejn roudu 1983, posle gola Radija Antića koji je klub spasao od ispadanja iz prve lige, a koji je u niži rang poslao Mančester Siti“.

„Radi Antić, legenda Luton tauna, otišao je, ali nije zaboravljen“, napisao je ovaj tviteraš.


Volš, koji je posle Lutona igrao za Liverpul i Totenhem, kaže da se uvek divio svemu što Antić zna da uradi sa loptom.

„Kad sam došao u Luton bio sam klinac od 19 godina i to mi je bila premijerna sezona u ondašnjoj prvoj ligi. Na početku Radi nije igrao mnogo, češće je ulazio sa klupe. Na neki način bio je žrtva taktike koja je bila dominantna u engleskom fudbalu, drugačije se igralo u Španiji“, kaže on.

Hil kaže da o Antiću na početku ništa nisu znali.

„Tada nije bilo interneta, nismo znali kakvu je karijeru imao, osim što su nam rekli da je kao igrač Saragose dobio nagradu za najboljeg stranog fudbalera u Španiji“, navodi Hil.

„Ipak, radovao sam se njegovom dolasku, oduvek sam poštovao igrače iz Jugoslavije, tehnički su bili odlični. Tako je i bilo – radi je bio najbolji tehničar kojeg sam upoznao u karijeri“.

„Pomogao mi je da budem bolji igrač, kasnije sam zaigrao i za reprezentaciju Engleske“.

Večiti derbi „iza scene“: Loš fudbal, vatra i dim
The British Broadcasting Corporation

Kako navodi, Antić je u Luton stigao bez znanja ijedne reči engleskog, ali se brzo uklopio.

„Doveo je porodicu, učio je jezik veoma brzo. Stalno je postavljao pitanja, nosio knjigu sa sobom, bio je posvećen. Iako skroman, uvek je imao neku auru oko sebe“, ističe Hil.

„Navijači su ga zavoleli od prvog dana. Kada god je imao loptu, delovao je da je gospodar na terenu“, dodaje.

Horton tu ističe da je sa Antićem u Lutonu proveo tri prelepe godine.

„Radi je hteo da nauči sve o istoriji engleskog fudbala, sve ga je zanimalo, slušao je, upijao je… Odmah se videlo da bi mogao da postane trener“, navodi.


Prenos uživo

Od Antića se oprostio i njegov Luton taun – napravili su na Tviteru uživo prenos meča iz 1983. godine.

„Izmena u 63. minutu – Dejvid Plit u igru ubacuje Radija Antića umesto Vejna Tarnera. Luton – Mančester siti 0:0″.

A onda gol.

„Radi Antić je poslao loptu iza leđa Sitijevog golmana Aleksa Vilijamsa. Da li će ovo postati najslavniji gol u istoriji Luton tauna?“

Kraj! Luton je opstao!

Trk Dejvida Plita po terenu među navijačima Lutona poznat je kao „poskakivanje sreće“ (jig of joy).

A na intenretu je osvanuo i intervju koji su raspoloženi fudbaleri Lutona dali posle meča.

„Na umu sam samo imao kako da postignem gol za pobedu“, izjavio je Antić.

Luton se danas takmiči u Čempionšipu – drugoj engleskoj ligi.


Umerenost

Antić je po završetku karijere odmah uplovio u trenerske vode. Seo je na klupu Reala Saragose.

Posle toga je vodio Real Madrid, Real Ovijedo, Atletiko Madrid, Barselonu, Seltu, a poslednjih nekoliko godina je proveo u Kini.

Horton o Antićevim trenerskim podvizima priča sa divljenjem.

„Kada vidite ko se sve oprostio od njega – Serhio Ramos, Fernando Tores, Iker Kasiljas, Real, Barselona, Atletiko… To pokazuje koliko je bio veliki“, navodi.

Ipak, nekadašnji fudbaleri Lutona ga najviše pamte kao dugokosog Jugoslovena koji im je pokazao nekoliko trikova.

„Povremeno je pričao o Partizanu i Zvezdi, pa i posle o Španiji. Sećam se da smo provodili sate posle treninga, učio nas je kako se izvode slobodni udarci“, kaže Hil.

Antić

Getty Images
Antić je jedini trener u istoriji koji je vodio i Barselonu i Real Madrid i Atletiko Madrid

Volš kaže da je Antić živeo fudbal svakog dana i obožavao ga.

„Sećam se pre 20ak godina sam sa porodicom bio u Marbelji i sreo sam ga na ulici. Pozvao nas je sve da budemo gosti u njegovoj kući, ophodio se prema nama kao prema sopstvenoj porodici.

„U Lutonu su ga svi obožavali i mnogo će nam nedostajati“, ističe.

Horton kaže da je živeo u istom kraju Lutona kao i Antić, pa su zajedno išli na treninge i utakmice, pa je imao priliku da ga upozna i van terena.

„Voleo je da popije čašu vina, voleo je kvalitetnu hranu. Bio je inteligentna osoba, posvećen porodici“, navodi.

Hil tu ističe da je Radi uvek bio fit i umeren.

„U to vreme u kulturi engleskog fudbala je bilo i to da igrači umeju da popiju malo više. A Radi je bio umeren, popio bi ponekad čašu vina ili piva uz večeru“, navodi.

„Sinoć sam sa Hortonom prisetio timskog duha u to vreme. Nigde u karijeri više nije bilo tako. Družili smo se, posle treninga na ručak ili bilijar.

„Privilegija je što sam Radija mogao da ga zovem prijateljem i saigračem“.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari