Zurab Datunašvili

Reuters

Reprezentativac Srbije u bacanju kugle Armin Sinančević zauzeo je sedmo mesto u finalu Olimpijskih igara u Tokiju.

Sinančević je najbolji hitac imao u prvoj seriji kada je kuglu bacio do 20,89 metara.

Zlatnu medalju osvojio je Amerikanac Rajan Krauzer s bačenih 23,30 metara, srebro je pripalo njegovom sunarodniku Džou Kovaču sa hicem od 22,65 metara, dok se bronze domogao Novozelanđanin Tomas Volš hicem od 21,88 metara.

U takmičenju u kajaku Milica Novaković i Strahinja Stefanović nisu uspeli da dođu do dinala.

Novaković je takmičenje završila na 12. mestu u ukupnom poretku jednoseda na 500 metara, pošto je u današnjem B finalu zauzela četvrto mesto sa vremenom od jednog minuta i 54,458 sekundi.

Titulu olimpijske šampionke osvojila je Novozelanđanka Lisa Karington (1:51,216), srebro je pripalo Mađarici Tamari Čipeš (1:51,855), dok se bronzom okitila Dankinja Ema Ostrand Jorgensen (1:52,773).

Kajakaš Stefanović je sa vremenom od 36,329 sekundi zauzeo treće mesto u B finalu jednoseda na 200 metara – ukupno 11. u ovoj disciplini.

Zlatnu medalju osvojio je Mađar Šandor Totka s vremenom 35,035 sekundi, srebro je pripalo Italijanu Manfrediju Ricu (35,080), dok je bronzu osvojio Britanac Lijam Hit (35,202).

Šta je rekao Sinančević posle finala?

Sinančević je kazao da je zadovoljan sedmim mestom, ali i da veruje da sigurno može do boljeg rezultata.

„Naravno da sam zadovoljan, ali mogu sigurno mnogo bolje. Međutim, ne danas, jer sam se osećao mnogo iscrpljeno. To je i posledica toga što je plan bio da u putu ne spavamo uopšte da bih ovde spavao noću.

Ali, nisam uspeo ovde da sklopim nekoliko sati, teško sam se privikao na vremensku razliku“, rekao je Sinančević za sajt Olimpijskog komiteta Srbije (OKS).

Srpski atletičar dodao je da mora više da trenira i da je konurencija bila velika.

„Nemmam formu kao što sam imao pre mesec dana, kada sam na treninzima bacao preko 22 metra. Tada sam se nadao da ću se ovde boriti za medalju. Idemo dalje, videćemo se narednih godina“, zaključio je on.

Ko je još obeležio današnji dan u Tokiju?

Košarkaš Sjedinjenih Američkih Država plasirali su se u finale pobedom nad Australijom od 97:78.

Do borbe za četvrto uzastopno olimpijsko zlato Amerikance su vodili Kevin Durent sa 23 i Devin Buker sa 20 poena, dok su Džru Holidej i Kris Midlton dodali po 11.

U timu Australije najbolji su bili Pati Mils sa 15 i Dante Eskum sa 14 postignutih poena.

Australijanci su bili bolji u prvom poluvremenu, konstantno su bili u vođstvu, da bi u jednom trenutku stigli i do 15 poena prednosti – 41:26.

Od tog trenutka krenula je serija Amerikanaca, koji su prvo do kraja poluvremena prišli na 45:42, da bi u trećoj četvrtini potpuno preokrenuli utakmicu u svoju korist.

Na kraju treće deonice imali su 19 poena prednosti nakon čega su meč rutinski priveli kraju.

Košarkaši SAD će se za zlato boriti sa pobednikom drugog polufinala u kojem se sastaju Slovenija i Francuska.

Dušan Mandić na Evropskom prvenstvu u Barseloni

Getty Images

Srbija se sprema ѕa tri polufinala u petak

Ljubitelji sporta u Srbiji imaće dobre razloga da u petak ujutru budu prikovani ispred televizijskih ekrana.

Odbojkašice, košarkašice i vaterpolisti igraju polufinalne mečeve i, teorisjki, već sutra mogu da obezbede tri nova odličja.

Košarkašice i odbojkašice će odmeriti snage sa Amerikom, dok vaterpoliste očekuje utakmica protiv Španije.

Prve će na teren izaći odbojkašice – u šest sati po srednjeevropskom vremenu, a 40 minuta kasnije počinje i duel košarkašica protiv Amerikanki.

Vaterpolisti Srbije, aktuelni olimpijski šampioni, borbu protiv Španije započinju u 12.50.

Odbojkašice

Fonet

Košarkašica Tina Krajišnik rekla je da će Srbija pokušati da prekine pobednički niz Amerikanki.

„Verujem da ćemo se dobro spremiti i ući motivisano i zašto da ne, pokušati da im prekinemo pobednički niz na Igrama.

Mi smo tim koji ima mnogo kvaliteta ali istrajnost, borbenost i energija su aduti koji će nam sigurno pomoći i u polufinalu“, rekla je Krajišnik za sajt Košarkaškog saveza Srbije.

Plejmejker reprezentacije Srbije Ivon Anderson izjavila je da igranje protiv SAD predstavlja veliki izazov, ali ističe da će Srbija u duel ući bez straha.

„Svi timovi na Igrama imaju ogroman kvalitet i dobro znamo kakvu ekipu ćemo imati za protivnika u polufinalu. Zahvalne smo na ovom izazovu i ulazimo u duel bez straha, jer nemamo šta da izgubimo.

Pred nama je velika prilika i zbog toga ćemo se boriti kao nikad do sada i nećemo odustajati“, rekla je Anderson.

Amerikanke su poslednji poraz na Olimpijskim igrama doživele u polufinalu 1992. godine od tima bivših Sovjetskih republika, a od tada imaju niz od 53 uzastopne pobede.

Sonja Vasić

fiba.basketball

Bronzani Sebić se vratio u Beograd

Strelac Milenko Sebić, osvajač bronzane medalje rekao je po povratku u Beograd da mu je bila čast da se bori za Srbiju i istakao da mu neće biti teško da pronađe motivaciju za naredna takmičenja.

„Utisci se još nisu slegli, i dalje je to na nivou kojem je bilo tako“, rekao je prvo Sebić na konferenciji za novinare na beogradskom aerodromu.

Milenko Sebić je osvojio bronzanu medalju u disciplini malokalibarska puška trostav, sa pogođena 448,2 kruga.

„Prevelika mi je bila čast da se borim za Srbiju na Olimpijskim igrama, a to sam video tek posle osvojene medalje.

Dobio sam ogroman broj poruka od ljudi koje ni ne poznajem, nisam stigao ni da odgovorim na sve poruke. Hvala svim ljudima koji su navijali za mene i naš Olimpijski tim“, rekao je Sebić.

Ko je Milenko Sebić?

Rođen je 1984. godine u Trsteniku.

Član je streljačkog kluba Crvena zvezda iz Beograda.

Osvojio je srebrnu medalju u gađanju malokalibarskom puškom iz trostava 2019. godine na finalnom turniru Svetskog kupa u kineskom gradu Putjenu.

Osvojio je tri srebrne medalje na Evropskim prvenstvima u streljaštvu.

Bio je učesnik Olimpijskih igara u Rio de Žaneiru 2016. godine.

Korona među takmičarima iz Grčke

Grčka reprezentacija u umetničkom plivanju povukla se sa takmičenja pošto je pet članova tima bilo pozitivno na testu na korona virus.

Odlučeno je da i oni napuste selo kako bi se izolovali na drugoj lokaciji.

Organizatori Olimpijskih igara u Tokiju prijavili su u utorak 18 novih slučajeva zaraze, čime je ukupan broj od 1. jula porastao na 294.

„Tim od prvog dana ulaska u selo nije došao u kontakt ni sa jednim drugim članom olimpijskog tima Grčke“, navodi se u saopštenju Grčkog olimpijskog komiteta.

Svi sportisti su pod strogim ograničenjima kada stignu u Japan jer se zemlja bori sa rastom broja novih slučajeva.

Medalje zemalja bivše Jugoslavije

Od zemalja bivše Jugoslavije, Hrvatska ima osam medalja, Srbija šest, a Slovenija četiri.

Hrvatska ima po tri zlatne i srebrne medalje.

Zlata su u tekvondou, veslanju i u tenisu, srebrne u tenisu, gimnastici i jedriličarstvu, a bronzane u tekvondou i veslanju.

Hrvatski jedriličar Tonči Stipanović osvojio je u nedelju srebrnu medalju, dok je veslač Damir Martin hrvatskoj doneo drugo bronzano odličje u Tokiju.

Hrvatica Matea Jelić je postala olimpijska šampionka u kategoriji do 67 kilograma, a njen kolega Toni Kanuet osvojio je bronzanu medalju u borbi sa Uzbekistancem Nikitom Rafalovičem u kategoriji do 80 kilograma.

Braća Sinković osvojili su zlatnu medalju u dvojcu bez kormilara.

Hrvatski muški dubl Mateo Pavić i Nikola Mektić osvojili su je zlatnu medalju, pobedivši u funalu sunarodnike Marina Čičića i Ivana Dodiga.

Slovenački kanuista Benjamin Sevšak osvojio je zlatnu medalju u kanuu na divljim vodama, a biciklista Primož Roglič u trci na hronometar.

Prethodno je biciklista Tadej Pogačar, pobednik nedavne najprestižnije trke Tur d Frans, osvojio bronzanu medalju u drumskoj trci u Tokiju.

Slovenija ima i srebrnu medalju u džudou – osvojila je Tina Trstenjak.

Srbija ima pet medalja – zlato i bronzu u tekvondou, srebro i bronzu u streljaštvu i bronzanu medalju u basketu tri na tri.

Kosovo takođe ima dve medalje – obe zlatne i obe su osvojile džudistkinje džudistkinje Distija Krasnići i Nora Đakova.

Severna Makedonija je do sada osvojila jednu medalju – Dejan Georgievski je izborio srebrno odličje.

Olimpijske igre: Od Nacionalnog stadiona do Fukušime – gde se sve takmiče sportisti