Papir koji je otpao sa leđa skratio joj je skok za zlato

Getty Images
Španović je 2017. godine ostala bez medalje zbog papira i zirhenadle

Srpska atletičarka Ivana Španović nije uspela da osvoji olimpijsku medalju u Tokiju, pošto je u finalu skoka u dalj zauzela četvrto mesto.

Ona je najbolji rezultat u finalu ostvarila u drugoj seriji kada je skočila šest metara i 91 centimetar, što je za devet centimetra manje nego što je skakala u kvalifikacijama.

Zlatnu medalju osvojila je Nemica Malaika Mihambo s preskočenih sedam metara u poslednjoj seriji.

„Kada ne uradiš ono što si planirao, onda ti je sasvim svejedno koji je plasman. Bila je ovo ‘najjeftinija’ zlatna medalja koja je mogla da se osvoji“, rekla je Španović za Radio-televiziju Srbije (RTS).

Srebro je pripalo Amerikanki Britni Ris koja je skočila 6,97 metara, dok je bronzu osvojila Esi Brume iz Nigerije sa istim rezultatom.

Veliki uspeh ostvario je reprezentativac Srbije u bacanju kugle Armin Sinančević koji se plasirao u finale Igara.

Hrvatski gimnastičar Tin Srbić osvojio je srebrnu medalju u takmičenju na vratilu. Zlato je odneo domaći gimnastičar Daiki Hašimoto, a bronza je pripala Rusu nikiti Nagornom.

Košarkaši Slovenije plasirali su se u polufinale olimpijskog turnira – u četvrtfinalu su ubedljivo savladali Nemačku sa 94:70.

Današnji dan u Tokiju obeležio je i povratak američke gimnastičarke Simon Bajls, koja je osvojila bronzu na greda, a prethodno se povukla iz drugih disciplina zbog psihičkih problema.

Ko je još izlazio na borilišta?

Armin Sinančević plasirao se u finale takmičenja bacanju kugle, za razliku od Asmira Kolašinca.

U kvalifikacijama je u drugoj seriji Sinančević je ostvario daljinu od 20,96, što je četvrto najbolje ostvarenje u A grupi.

Bolje od norme 21,20, bacili su samo Novozelanđanin Tomas Volš sa 21,49, kome je hitac naknadno priznat, Brazilac Darlan Romani sa 21,31 i Egipćanin Mostafa Hasan sa 21,23.

Kolašinac je zauzeo 27. mesto u kvalifikacijama sa rezultatom od 19,68 metara.

I pored poraza u prvom kolu, reprezentativac Srbije u rvanju grčko-rimskim stilom do 87 kilograma Zurab Datunašvili i dalje ima šanse da dođe do bronzane medalje, pošto je njegov rival obezbedio finale.

Atletičarka Marija Vučenović nije se plasirala u finale u bacanju koplja, pošto je sa hicem od 58,93 metra zauzela 20. poziciju.

Kajakašica Milica Novaković zauzela je četvrtu poziciju u B finalu jednoseda na 200 metara na Olimpijskim igrama u Tokiju.

Ona je trku završila za 40,527 sekundi, a isti rezultat imala je i Kanađanka Mišel Rasel.

Zlatnu medalju u ovoj disciplini osvojila je Novozelanđanka Lisa Karington s vremenom 38,120, srebro je pripalo Terezi Porteli iz Španije, dok se na poslednji stepenik pobedničkog postolja popela Ema Jorgensen iz Danske.

Bez plasmana u finale trke jednoseda na 1.000 metara ostao je i srpski kajakaš Bojan Zdelar, jer je u polufinalnoj trci zauzeo poslednje, osmo mesto s vremenom 3:29,525 minuta.

Reprezentativci u rvanju grčko-rimskim stilom Mate Nemeš i Zurab Datunašvili eliminisani su u osmini finala.

Nemeš je izgubio borbu osmine finala u kategoriji do 67 od Nemca Franka Šteblera na bodove – 4:1.

Nakon njega je nastupio i Zurab Datunašvili u kategoriji do 87 kilograma, ali je i on zaustavljen u prvom kolu.

Od njega je bio bolji Ukrajinac Žan Belenjuk sa 3:1.

Kako su košarkaši Slovenije stigli do polufinala?

Najefikasniji u timu Slovenije protiv Nemačke bio je Zoran Dragić sa 27 poena, Luka Dončić je upisao 20 poena, 11 asistencija i osam skokova, dok je Majk Tobi utakmicu završio sa 13 poena i 11 skokova.

U timu Nemačke najbolji je bio Maodo Lo sa 11 poena, dok je Nils Gifaj upisao poen manje.

Slovenija će u polufinalu igrati protiv pobednika četvrtfinala u kojem se sastaju Italija i Francuska.

U preostala dva četvrtfinala sastaće se Španija i SAD, odnosno Australija i Argentina.

Trka za istoriju na 400 metara sa preponama

Norveški atletičar Karsten Varholm osvojio je zlatnu medalju u trci na 400 metara sa preponama, uz novi svetski rekord.

Dvostruki svetski prvak je do zlata stigao rezultatom 45,94 sekundi, u finalu u kojem je šest atletičara oborilo nacionalne ili regionalne rekorde.

Ujedno, Vorholm je postao prvi čovek u istoriji koji je trku u ovoj disciplini istrčao za manje od 46 sekundi.

„Ne mogu da verujem kada pogledam vreme, mnogo je brzo“, u šoku je ostao Norvežanin nakon osvajanja zlata.

Varholm je tako drugi put u nešto više od mesec dana oborio svetski rekord.

Prethodni, koji je iznosio 46,70 sekundi, postavio je u Oslu 1. jula.

Srebrnu medalju osvojio je Amerikanac Rej Bendžamin (46,17), dok je bronza pripala Brazilcu Alisonu dos Santosu (46,72).

Bajls se vratila

Čenčen Huan, šesnaestogodišnja gimnastičarka iz Kine, osvojila je zlatnu medalju u finalu takmičenja na gredi.

Do olimpijskog zlata stigla je sa 14.633 poena, a njena sunarotkinja Šiđin Tan rezultatom 14.233 osvojila je drugo mesto.

Amerikanka Simon Bajls sa 14.000 poena osvojila drugu bronzu u toj disciplini, nakon prve na Igrama u Riju 2016. godine.

Bajls se zbog psihičkih problema prethodno povukla iz finala u višeboju, preskoku, dvovisinskom razboju i parteru.

Jedna od najboljih gimnastičarki svih vremena sada ima sedam olimpijskih medalja, četiri zlatne, srebrnu i dve bronzane.

Osvajačica tri medalje na ovogodišnjim Igrama, Amerikanka Sanisa Li, u današnjem takmičenju na gredi završila je na petom mestu.

Sebić doneo petu medalju Srbiji

Reprezentativac Srbije u streljaštvu Milenko Sebić osvojio je bronzanu medalju na Olimpijskim igrama u Tokiju u streljaštvu u disciplini puška trostav.

On je u finalu upucao 448,2 kruga – zlato je osvojio Čanghong Žang sa 466 krugova, a srebrna medalja pripala je Sergeju Kamenskom iz Rusije sa 464,2 kruga.

„Medalju posvećujem našoj drugarici, koleginici koja nažalost nije više sa nama. To je naša Bobana Veličković“, rekao je Sebić za Radio-televizije Srbije (RTS).

Bobana Momčilović Veličković preminula je 21. juna prošle godine.

Ovo je peta medalja za Srbiju na Igrama u Tokiju, a treća bronzana. Pored toga, takmičarke i takmičari iz Srbije osvojili su i po jedno zlato i srebro.

Šta je rekao Sebić posle finala?

Pet paklenih godina priprema za Tokio su urodile plodom i stvarno sam prezadovoljan jer sam uspeo da pobedim sebe i osvojim medalju, izjavio je Sebić za Radio-televiziju Srbije (RTS) posle osvajanja medalje.

„U Riju mi je malo nedostajalo, a bio sam baš spreman za to finale. Bilo mi je baš teško. Sada sam u glavi zacrtao rezultat za finale, kad je idelano, ali pošto je bilo vetra išlo se ispod te moje granice“, naveo je on.

On je dodao da verovatno još nije svestan uspeha i podsetio na poslednji hitac u kojem je pogodio desetku.

„To je bilo dobro, u finalu sve kreće od nule, ali mi je za nijansu bilo lakše, nego u kvalifikacijama, malo sam se rasteretio“, izjavio je Sebić srpskim izveštačima u Tokiju.

Ko je Milenko Sebić?

Rođen je 1984. godine u Trsteniku.

Član je streljačkog kluba Crvena zvezda iz Beograda.

Osvojio je srebrnu medalju u gađanju malokalibarskom puškom iz trostava 2019. godine na finalnom turniru Svetskog kupa u kineskom gradu Putjenu.

Osvojio je tri srebrne medalje na Evropskim prvenstvima u streljaštvu.

Bio je učesnik Olimpijskih igara u Rio de Žaneiru 2016. godine.

Medalje zemalja bivše Jugoslavije

Od zemalja bivše Jugoslavije, Hrvatska ima osam medalja, Srbija pet, a Slovenija četiri.

Hrvatska ima tri zlatne medalje – u tekvondou, veslanju i u tenisu, srebrnu u tenisu i jedriličarstvu, kao i bronzanu u tekvondou i veslanju.

Hrvatski jedriličar Tonči Stipanović osvojio je u nedelju srebrnu medalju, dok je veslač Damir Martin hrvatskoj doneo drugo bronzano odličje u Tokiju.

Hrvatica Matea Jelić je postala olimpijska šampionka u kategoriji do 67 kilograma, a njen kolega Toni Kanuet osvojio je bronzanu medalju u borbi sa Uzbekistancem Nikitom Rafalovičem u kategoriji do 80 kilograma.

Braća Sinković osvojili su zlatnu medalju u dvojcu bez kormilara.

Hrvatski muški dubl Mateo Pavić i Nikola Mektić osvojili su je zlatnu medalju, pobedivši u funalu sunarodnike Marina Čičića i Ivana Dodiga.

Slovenački kanuista Benjamin Sevšak osvojio je zlatnu medalju u kanuu na divljim vodama, a biciklista Primož Roglič u trci na hronometar.

Prethodno je biciklista Tadej Pogačar, pobednik nedavne najprestižnije trke Tur d Frans, osvojio bronzanu medalju u drumskoj trci u Tokiju.

Slovenija ima i srebrnu medalju u džudou – osvojila je Tina Trstenjak.

Srbija ima pet medalja – zlato i bronzu u tekvondou, srebro i bronzu u streljaštvu i bronzanu medalju u basketu tri na tri.

Kosovo takođe ima dve medalje – obe zlatne i obe su osvojile džudistkinje džudistkinje Distija Krasnići i Nora Đakova.

Severna Makedonija je do sada osvojila jednu medalju – Dejan Georgievski je izborio srebrno odličje.

Olimpijske igre: Od Nacionalnog stadiona do Fukušime – gde se sve takmiče sportisti