Milica Mandić

Reuters/Murad Sezer

Posle srebrne i bronzane medalje za Srbiju već prvog dana Olimpijskih igara u Tokiju, osgurana je i treća medalja.

Četvrtog dana Olimpijskih igara, tekvondistkinja Milica Mandić plasirala se u finale u kategoriji do 67 kilograma gde će joj protivnica biti Li Dabin iz Južne Koreje (borba je u 14.30 po srednjeevropskom vremenu).

Milica Mandić je u polufinalu pobedila Francuskinju Alteu Lorin 7:5.

Srbija već ima olimpijsku medalju u Tokiju iz ovog sporta – Tijana Bogdanović osvojila je treće mesto prvog dana Igara u kategoriji do 49 kilograma.

Do prve medalje na Olimpijskim igrama došla je i Severna Makedonija pošto se tekvondo reprezentativac Dejan Georgievski plasirao u finale u kategoriji do 80 kilograma.

U finalu će se za zlato boriti protiv Vladislava Larina iz Rusije.

Drugu pobedu na olimpijskom turniru zabeležile su odbojkašice Srbije, a prvu vaterpolisti Srbije – protiv Kazahstana ubedljivih 19:5.

Odbojkašice su pobedile Japan 3:0 u setovima.

Hrvatska je trećeg dana Igara, u ponedeljak, osvojila dve medalje u tekvondou – zlatnu i bronzanu.

Tekvondistkinja Matea Jelić iz Knina u dramatičnom finalu je pobedila Britanku Loren Vilijams u kategoriji do 67 kilograma.

Prethodno je njen kolega Toni Kanuet osvojio bronzanu medalju u borbi sa Uzbekistancem Nikitom Rafalovičem u kategoriji do 80 kilograma.

Slovenački kanuista Benjamin Sevšak osvojio je u ponedeljak zlatnu medalju u kanuu na divljim vodama, a prethodno je biciklista Tadej Pogačar, pobednik nedavne najprestižnije trke Tur d Frans, osvojio bronzanu medalju u drumskoj trci u Tokiju.

Novo zlato za Kosovo osvojila je još jedna džudistkinja – Nora Đakova u kategoriji do 57 kilograma.

tekvondo

Maja Hitij/Getty Images
Matea Jelić, olimpijska šampionka

U polufinalu je i reprezentacija u basketu tri na tri.

Novak Đoković, najbolji teniser sveta, u ponedeljak je lako savladao i drugu prepreku na olimpijskom turniru.

Olimpijske igre: Od Nacionalnog stadiona do Fukušime – gde se sve takmiče sportisti
The British Broadcasting Corporation

Već prvog dana Olimpijskih igara u Tokiju, u subotu, 24. jula Srbija je osvojila dve medalje – u streljaštvu i tekvondou.

Posle srebra strelca Damira Mikeca, bronzanu medalju osvojila je tekvondistkinja Tijana Bogdanović.

Damir Mikec osvojio je srebrnu medalju u disciplini vazdušni pištolj 10 metara sa ukupno 237,9 poena, 4,2 poena manje od prvoplasiranog Iranca Džavida Furogija.

Mikec

Kevin C. Cox/Getty Images
Damir Mikec

Bogdanović je u kategoriji do 49 kilograma u meču za bronzu pobedila Miju Jamadu iz Japana sa 20:6.

Prvo zlato za neku od balkanskih zemalja osvojila je kosovska džudistikinja Distija Krasnića.

U takmičenju do 48 kilograma, redom je pobeđivala Brazilku Gabrijelu Čibanu, Tajvanku Lin Čen Hao, Mongolku Urantsetseg Munkbat i Japanku Tonaki Funu.

Kako su Mikec i Bogdanović došlo do medalja?

Mikec je u kvalifikacijama upucao 578 krugova i kao osmi se plasirao u finale.

Mikecu je ovo prva olimpijska medalja u karijeri u kojoj ima pregršt medalja sa evropskih i svetskih takmičenja.

Bogdanović je rano jutros izgubila u prvom kolu tekvondo takmičenja, ali je uspela kroz repesaž da se domogne meča za bronzu.

Ovo joj je druga olimpijska medalja u karijeri, a pre četiri godine u Riju domogla sa srebra.

Ko je Damir Mikec?

Rođen je u Splitu, ima 37 godina.

Bio je viceprvak sveta 2018. u kategoriji pištolj na 50 metara, četiri puta je osvajao Svetski kup, u dva navrata je bio šampion Evrope.

Osvajao je još Evropske igre i Mediteranske igre.

Učestvovao je i na Olimpijskim igrama u Pekingu 2008. godine, kao i na Olimpijskim igrama u Londonu 2012. ali je bio daleko od postolja u disciplinama vazdušni pištolj 50 metara i 10 metara.

„Oduvek mi je bila želja da kompletiram medalje sa svih takmičenja, samo je nedostajala olimpijska. Više ne“, rekao je Mikec za sajt Olimpijskog komiteta Srbije.

Ovo su četvrta Olimpijske igre u karijeri.

„Dobro sam počeo meč, posle sam se malo mučio. Sreća me je pogledala. Ušao sam u finale u kojem sam ispravio sve greške“, dodao je Mikec.

Mikecu je ovo prva olimpijska medalja u karijeri

Vladimir Zivojinovic/BBC

Ko je Tijana Bogdanović?

Bogdanović je rođena u Kruševcu 1983. godine.

Na svetskom prvenstvu u Čeljabinsku 2015. godine, osvojila je bronzanu medalju.

Godine 2016. bila je srebrna na Evropskom prvenstvu, a dve godine kasnije domogla se bronze na kontinentalnom šampionatu.

Šta se dešava u ostalim sportovima?

Četvrtog dana Olimijskih igara, odbojkašice Srbije zabeležile su i drugi trijumf – nad Japanom 3:0, a vaterpolisti Srbije su, posle poraza od Španije u 1. kolu, deklasiorali Kazahstan 19:5.

Strelci Srbije, Zorana Arunović i Damir Mikec, nisu uspeli da se izbore za medalju u disciplini 10 metara vazdušni pištolj.

Borili su se za bronzu, ali su Ukrajinci bili uspešniji. Zlato je pripalo Kinezima, a srebro Rusima.

Džudistkinja Srbije Anja Obradović poražena je u prvoj rundi kvalifikacija u kategoriji do 63 kilograma.

Ona je u prvom kolu kvalifikacija poražena od Norvežanke Džul Fransen rezultatom 10:0.

Luka Dončić – tema dana

Slovenačka košarkaška reprezentacija Slovenije pobedila je Argentinu 118:100 na počtku olimpijskog turnira, a Luka Dončić je postigao čak 48 poena.

Luka bi zaustavio Novaka Đokovića, naslov je na slovenačkom portalu siol.net.

Na istorijskoj premijeri Slovenije na Olimpijskim igrama,Luika Dončić je otvorio utakmicu sa tri trojke.

Do poluvremena je Argentina, sa veteranom Luisom Skolom, zaostajala je već dvadeset razlike.

A do poluvremena je Luka Dončić ubacio 31 poen i imao osam skokova!

Na kraju se zaustavio na 48 poena, za 31 minut igre.

Da je igrao još verovatno bi srušio rekord svih vremena na Olimpijskim igrama koji drži Brazilac Oskar Šmit koji je u meču protiv Španije 1988. godine postigao 55 poena.