
Srbija i Hrvatska i ove godine – svaka na svoj način – kao dan žalosti i dan pobede – obeležavaju godišnjicu akcije Oluja.
Tokom vikenda su u obe države organizovana okupljanja, otkrivani su spomenici, otvarane izložbe, služeni parastosi, ali glavne manifestacije tek slede.
Centralni događaj kojim Srbija obeležava dešavanja iz 1995. održaće se u nedelju 4. avgusta – na dan kada je akcija počela pre 24 godine.
Dan sećanja na sve stradale i prognane Srbe u akciji Oluja biće obeležen na platou ispred manastira Krušedol na Fruškoj gori. Parastos će služiti patrijarh Srpske pravoslavne crkve Irinej, a najavljeno je prisustvo najviših državnih zvaničnika.
Dan kasnije, u ponedeljak 5. avgusta, Hrvatska će proslaviti Dan pobede i domovinske zahvalnosti.
- Tri lica Oluje
- Diplomatija na Balkanu: Rešenja koja se čekaju
- Život na granici ne čeka političke odluke
I danas, gotovo četvrt veka nakon akcije Oluja, svaka strana ima sopstveno viđenje priče.
Šta kažu političari?
Centralnoj manifestaciji u Srbiji prisustvoavaće i predsednik Aleksandar Vučić.
On je uoči obeležavanja godišnjice Oluje, za koju je rekao da je „najveće etničko čišćenje posle Drugog svetskog rata“, pozvao sve Srbe, posebno Krajišnike, da dođu kod manastira Krušedol.
„Naš je zadatak da to nikada ne zaboravimo i da to na dostojanstven i ozbiljan način obeležavamo.
„Da se ne stidimo naših suza, da poštujemo tuđe žrtve, ali, da za razliku od ranije, poštujemo i svoje, srpske žrtve, da ih ne smanjujemo i da o njima govorimo“, poručio je Vučić.

Predsednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitrović čestitala je građanima Dan pobede i domovinske zahvalnosti, kao i 24 godine od vojno-policijske akcije Oluja.
„Drage Hrvatice i Hrvati i svi hrvatski državljani širom domovine i sveta, od srca vam čestitam Dan pobede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja!“, preneli su hrvatski mediji reči predsednice.
Potpredsednica Vlade Srbije Zorana Mihajlović ocenila je da Srbija ne zaboravlja svoje žrtve, ali i da želi da zajedno sa svim susedima radi na pomirenju i stvaranju bolje budućnosti, prenose mediji.
Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić ocenio je da će „4. avgust u Srbiji trajno ostati dan koji će po zlu biti obeležavan“.
I premijer Hrvatske čestitao je građanima Dan pobede i domovinske zahvalnosti, kao i Dan hrvatskih branitelja.
„Tog je 5. avgusta 1995. u ustavno-pravni poredak Republike Hrvatske vraćen najveći deo okupiranih hrvatskih teritorija, što je donelo slobodu i mir domovini“, navodi se u Plenkovićevoj poruci.
Šta kaže Tviter?
Da li je 5. avgust dan žalosti ili dan pobede – zavisi od toga koga pitate.
Ista polemika vodi se i na internetu.
https://twitter.com/profgoransimic/status/1157924456548974592
Inicijativa mladih za ljudska prava Hrvatske pokrenula je „peticiju za izvinjenje žrvama zločina“.
https://twitter.com/YIHR_Croatia/status/1155847852817625088
I Inicijativa mladih za ljudska prava Srbije obeležava godišnjicu Oluje.
https://twitter.com/YIHRSerbia/status/1157368849047674885
Iako se dogodila pre 24 godine, neki smatraju da Oluja nikada nije završena.
https://twitter.com/nijeelegalno/status/1157944369468641280
https://twitter.com/TamoNekaFrajla/status/1157937462838276096
https://twitter.com/bane0202/status/1157936858892066817
Neki čestitaju.
https://twitter.com/IvanLuksicLIB/status/1157887928598761472
Neki obeležavaju u tišini.
https://twitter.com/ArisMovsesijan/status/1157926213614219264
A neki pozivaju na pomirenje.
https://twitter.com/jonesMD_/status/1157883505982025729
U Oluji je, prema podacima srpskog Komesarijata za izbeglice, proterano 250.000 Srba iz Republike Srpske Krajine, 1.856 je ubijeno, a 836 vode se kao nestali.
Akcija Oluja trajala je od 4. do 7. avgusta 1995. godine.
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
A ja se secam ovog teksta: „Imali smo zajednički plan dejstava, vojska RS, vojska JNA i SVK, kojim je predviđeno da u slučaju radikalne agresije sve tri vojske stupaju u rat. Bio je 4. avgust, 10 sati pre podne. U jednoj kancelariji su Mrkšić i Martić. Došao sam kod njih (general Milisav Sekulić) i slušao razgovor Slobodana Miloševića i Martića. Martić je tražio od Miloševića da uradi nešto u skladu s tim planom, a ovaj je odbijao. Martić ga je molio: „Digni bar avione, nemoj leteti prema Zagrebu.“ Milošević je i to odbio. Onda ga Martić pita: „A šta ja da radim, gospodine predsedniče?“ Ovaj mu kaže: „Ubijte se!“ …
Vecu kaznu od slobe nismo imali jos od 1918.!!!
„Словенке ће рађати, Словенце, Хрватице, Хрвате, а Српкиње,… комунисте“ -М.Ђ. Недић.. И ето вам га, сада се потуцајте од немила до недрага, па их бирајте и дање, ето их и данас у власти.
Već u samom naslovu redakcija Danasa tj. novinar koji je sroči ovaj tekst je svesno i planski ‘Oluju’ nazvao ‘operacijom’ a ne zločinom, ne najvećim etničkim čišćenjem od Drugog svetskog rata pa do danas, ne genocidnim istrebljenjem Srba sa teritorije gde su živeli više od 500 godina.
Nemam ništa protiv da uređivačka politika ovog medija bude protiv aktuelne vlasti, to je sasvim legitimno i tako treba da bude, ali zašto mora biti protiv sopstvenog naroda ?
Protiv vlastitog naroda?Ne vidim da Jesu.Objektivnost,da.priupitajte se kako I zasto je sve krenulo,kako jeste bilo.Stradali su neduzni,uvuceni od strane politicara u Srbiji I Krajini.
srbi se ne smeju da brane ni da krvare ruke zato sto se mole bogu da drugom daju i pomognu od svakog zla