Megatrend univerzitet

BBC

Posle odličnog rezultata na testiranju za posao i razgovora tokom kog je, kako joj se činilo, ostavila dobar utisak na buduće poslodavce, Silviji Romić je bilo postavljeno još jedno pitanje.

„Zašto si odlučila da studiraš na Megatrendu?“

Isto pitanje će možda biti upućeno i nekom od više hiljada studenata koji pohađaju univerzitet Megatrend. Do tačnih podataka BBC na srpskom nije došao, uprkos brojnim pokušajima da dobije odgovor od administracije univerziteta.

Međutim, bez obzira na afere i brojne medijske priloge, studenti kažu da, iako se o prodaji Megatrenda pričalo na fakultetima, oni ne brinu za svoju budućnost.

„Mene kao studentkinju ne interesuje ko je vlasnik, jer će fakultet uvek imati vlasnika. Ništa mi to ne remeti kakvi su mi ispiti i ostale obaveze“, kaže studentkinja Megatrenda koja je želela da ostane anonimna.

Dodaje i da su svi studenti potpisali ugovor s fakultetom i ukoliko se nešto nepredviđeno desi, oni će nastaviti studiranje na drugom mestu. Bar tako piše u ugovoru.

Slično misli i njen kolega, student Fakulteta za kompjuterske nauke.

„Proverio sam da akreditacija mom fakultetu traje još četiri i po godine, a ja planiram da završim fakultet u roku“, kaže on, takođe ne želeći da se predstavi.

Megatrend

BBC
Citat Džona Nezbita je još uvek tu

Šta znači akreditacija i kako se dobija/oduzima?

Prema aktuelnom Zakonu o visokom obrazovanju, proveru kvaliteta rada univerziteta vrši Komisija za akreditaciju i proveru kvaliteta četiri godine nakon dobijanja akreditacije. Provera može da bude i vanredno obavljena na zahtev Ministarstva prosvete i Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje.

Na pitanje da li postoji osnova da se pokrene vandredna provera kvaliteta Megatrend univerziteta, Ministarstvo prosvete je u odgovoru dostavljenom BBC na srpskom, bez osvrtanja na konkretan slučaj, saopštiloe da se pitanjima standarda i kvaliteta visokoškolskog obrazovanja bavi Nacionalno telo za akreditaciju.

Deset dana pošto se BBC na srpskom obratio ovom telu, i pored obećanja da će odgovoriti na pitanja, Nacionalno telo za akreditaciju se nije oglasilo.

Pre osnivanja ovog tela, Srbija nije imala standarde za akreditaciju, objašnjava profesor Dušan Teodorović, koji je bio član komisije u periodu od 2006. do 2011.

U zavisnosti od ispunjenosti standarda, Komisija je donosila aktove upozorenja i davala ili uskraćivala akreditacije pojedinim programima u okviru fakulteta, fakultetima ili univerzitetima.

Teodorović za BBC na srpskom kaže da je „veći broj naših rešenja kojima se, uz detaljno obrazloženje, uskraćivala akreditacija pojedinim programima je tokom žalbenog postupka pobijen, od strane Nacionalnog saveta.“

On takođe tvrdi da su pojedini programi kojima je akreditacija bila uskraćena dobijali zeleno svetlo od Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje, tela unutar Ministarstva prosvete.

„I danas mislim da je time naneta velika šteta akademskoj zajednici Srbije“, zaključuje Teodorović.

Jovanović na konferenciji za novinare na kojoj je objavio prodaju

FoNet/Zoran Mrđa
Jovanović na konferenciji za novinare na kojoj je objavio prodaju

Problemi Megatrenda sa akreditacijama

U trenutku kada je predstavljen kao novi vlasnik Megatrenda, Dejan Đorđević je izjavio da će profesori na fakultetima da raditi besplatno.

Ispostavilo se da su mnogi mesecima tako i radili.

Pravnom fakultetu u okviru Megatrenda preti oduzimanje akreditacije, jer ga je napustilo 20 profesora, pišu Večenje novosti.

Ovo nije prvi put da Megatrend ima probleme sa akreditacijom.

U junu 2007. godine prebijen je Nebojša Janićijević, profesor Ekonomskog fakulteta i član Komisije za akreditaciju, ispred zgrade u kojoj živi.

Njegov kolega profesor Slobodan Arsenijević, u to vreme predsednik Komisije, istog dana 22. juna, izjavio je za Večernje novosti da ga je u „direktnom kontaktu (rektor Megatrenda) Mića Jovanović vređao i pretio profesorima Janićijeviću i Veri Vujačić“, nezadovoljan što dve više škole Megatrenda nisu dobile akreditaciju.

Ministar policije Nebojša Stefanović

Fonet
Istraga o diplomi ministra Nebojše Stefanovića nije pokrenuta

Kada su 2014. godine prvi put iznete sumnje u verodostojnost doktorata ministra Nebojše Stefanovića, vrlo brzo je usledilo i otkriće da ni Jovanović nije, kako je tvrdio, doktorirao na Londonskoj školi ekonomije.

U dokumentarnom filmu televizije N1 „Mega diplomac“ su prikazani dokumenti da je Stefanoviću diplomu izdala kompanija Megatrend International Expert Consortium Limited iz Londona, a utvrđeno je da pomenuta firma nikada nije imala dozvolu da se bavi obrazovanjem u Velikoj Britaniji.

Diploma fakulteta iz Londona zatim je nostrifikovana na Megatrend univerzitetu u Beogradu 2005.

U avgustu 2014, Komisija za akreditaciju utvrdila je da je nivo naučnoistraživačkog rada na Megatrend univerzitetu nezadovoljavajući.

Uz većinu doktorskih radova odbranjenih na tom fakultetu, nije priložen dokaz da je kandidat objavio rad u referentnom časopisu na osnovu rezultata istraživanja tokom rada na doktorskoj tezi, piše u zaključku Komisije.

Iako je univerzitetu Megatrend naloženo da dostavi ispravljeni spisak naučnih rezultata, dopuni druge podatke i sačini plan za unapređenje naučnoistraživačkog rada, nije poznato da je jekao od mera ispunjena.


Koliko „vredi“ diploma Megatrenda?

U prethodnih 30 godina na Megatrendu je diplomiralo 28.000 ljudi, tvrde zvaničnici ovog univerziteta.

Silvia Romić diplomirala je na Fakultetu za menadžment u Zaječaru, a sada radi u međunarodnoj farmaceutskoj kompaniji.

Srednju školu je završila kao vukovac, ali zbog ekonomske situacije u porodici nije bila u mogućnosti da studira van rodnog grada.

Prema informacijama kojima je raspolagala u trenutku upisa na fakultet 2008, studentske stipendije su kasnile mesecima, pa je shvatila da je „rizično da studira u Beogradu ili Nišu“.

„Moji roditelji su dugo bili nezaposleni, a živimo u istočnoj Srbiji koja je u nezavidnom položaju što se razvoja tiče“, kaže Romić.

Megatrend je tada davao stipendiju studentima koji su bili na vrhu liste na prijemnom ispitu.

Do sada je radila u dve multinacionalne kompanije i smatra da je znanje koje je stekla tokom studija nije lošije od onog koje nude državni fakulteti.

„Od pojedinica zavisi koliko će iskoristiti šta mu pruža sistem obrazovanja, koji ionako zaostaje za svetskim“, smatra naša sagovornica.

Ne prija joj kad sluša o aktuelnim aferama na Megatrendu, ali kaže da je vremenom naučila da se ne stidi što je završila privatni fakultet.

Neki se studenti drugačije osećaju.

„To mi je tužno i smešno u isto vreme. Upisala sam master na državnom fakultetu da ne bih morala da objašnjavam gde sam studirala pre“, kaže nekadašnja studentkinja Fakulteta za umetnost i dizajn.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari