Srbija i finansije: Kako pomorci plaćaju porez kada se vrate u zemlju i da li se razlikuju od frilensera

Ostavite komentar


  1. …Ne znam za šta bih platila porez kada sam u Srbiji bila samo na odmoru, ne vidim razliku između nas i drugih Srba koji rade u inostranstvu i plaćaju porez u tim zemljama…
    Razlika je krucijalna ukoliko niste u MUP-u prijavili odlazak iz zemlje duži od 90 dana. To je jedini dokaz da niste bili u zemlji, tj. da ste bili manje od 183 dana. Takodje, iseljenici iz Srbije nemaju više boravak tj. adresu stanovanja i ličnu kartu u Srbiji a tako ni sve ostalo što proističe iz LK.
    Drugi problem je „životni interes“ tu spada porodica u vidu supružnika i dece ali nije ni isključeno da mogu i roditelje da uglave u tu grupu, pošto nema jasnih odrednica. Sve je „mož’ da bidne al’ ne mor’ da znači“.
    Po važećim zakonima svih zemalja čovek koji nigde ne živi duže od 183 dana mora da izabere jednu zemlju gde će biti poreski rezident. Problem, izmedju ostalog, sa Srbijom je što traži da sav novac prvo prebacite u lokalnu banku u Srbiji pa onda da platite porez. Posle toga je nemoguće vratiti ostatak novca na račun u inostranstvu.

Ostavite komentar


Naslovna strana

Naslovna strana za 25. april 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Bojana Stefanović, glumica

Ako želite da podržite Danas i da podržite nezavisno novinarstvo u Srbiji, pravi način da to uradite je da se pretplatite i postanete član Kluba čitalaca Danasa.