Beograd, 3. jun 2023.

Reuters

Tekst će biti ažuriran najnovijim informacijama

Tačno mesec dana posle pucnjave u Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“, na ulicama Beograda su učesnici novog protesta protiv nasilja.

Desetine hiljada učesnika okupilo se na platou ispred Doma Narodne skupštine u centru prestonice Srbije, a posle govora glumaca, televizijskih voditelja i drugih govornika, uputili su se u kružnu šetnju gradskim ulicama, do Predsedništva Srbije.

Glumac Hadži Nenad Maričić rekao je okupljenima da su tragedije bile „poziv za buđenje“.

„Okupili smo se baš danas jer je pre tačno mesec dana Srbija stala, a tragedija nas je udarila u lice na najsuroviji način: pre mesec dana prekinuti su dečiji snovi koji nikad neće biti ostvareni i svi smo delili tugu, strah i bes.

„Mesec dana kasnije, mislimo na roditelje koji su izgubili decu, decu koja su izgubila drugare, nastavnike koji su izgubili učenike i poručujemo im da nisu sami“, rekao je Maričić, posebno pozivajući na zaštitu građana Srbije na Kosovu i Metohiji i ponavljajući zahteve koji su izneti i na prethodna četiri protesta.

Okupljenima se ni na ovom protestu nisu obraćali predstavnici političkih stranaka opozicije, koje su organizatori skupa.

Demonstranti su potom krenuli Bulevarom kralja Aleksandra do Pravnog fakulteta, Beogradskom ulicom do raskrsnice Slavija, zatim Ulicom kralja Milana, da bi na kraju bio napravljen prsten oko zgrade Predsedništva Srbije.

Opozicione stranke pozvale su učesnike da sa sobom ponesu cvet kako bi odali počast žrtvama, ali i da spreme poruke za predsednika Srbije Aleksandra Vučića.

Šta su poručili govornici na protestu?

Glumac Dragan Bjelogrlić rekao je da „ako postoji dno, dotakli smo ga tog dana“, kada se dogodila tragedija u beogradskoj školi.

„Svi naši porazi, sve nesreće, sva zlodela koja smo radili drugima i sebi skupila su se u tu jednu gorku tragediju koja je pala na nedužna bića koja nikome ništa nisu učinila.“

Glumica Svetlana Bojković rekla je da zločin koji se dogodio nije zapamćen u istoriji zemlje.

„Ova rana ne može da se zaceli jer to nije rana samo za porodice stradalih, već za celo društvo.“

Ona je dodala da su demonstranti od početka od strane vlasti označeni kao „hijene i lešinari“, ali je pozvala sve da se ujedine „u bolu zbog nevinih žrtava, kako bi zajedno pobedili zlo koje se nadvilo nad nama“.

Beograd, 3. jun 2023.

Reuters

Televizijski voditelj Ivan Ivanović kaže da je vreme da javne ličnosti „stanu uz svoj narod“.

„Mi ne šetamo da bismo utvrdili ko je kriv – mi znamo ko su krivci.

„Mi šetamo da bismo utvrdili ko je odgovoran za tragedije koje su nas zadesile, ko je odgovoran za nasilje od Subotice do Kosova za samo mesec dana.“

Ivanović je poslao poruku predsedniku Srbije, ali se posebno obratio i opoziciji.

„Nama ne treba superheroj već neko ko će interese građana da stavi na prvo mesto“, rekao je Ivanović.

Zoran Kesić, televizijski voditelj, kaže da se iz patnje i besa stvorila potreba da se promene dogode odmah i sad, „da se odmah kaže dosta“.

Beograd, 3. jun 2023.

Reuters

Okupljenima se obratio Milutin Gligorijević, sin Stanike Gligorijević, poginule u januaru 2019. godine u saobraćajnoj nesreći kod naplatne rampe na autoputu Beograd – Niš, zatraživši „pravdu i objavu dva minuta snimka“ saobraćajne nesreće, što je obećao predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Na vozilo u kome se nalazila Stanika Gligorijević naleteo je automobil u kome se nalazio funkcioner vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) Zoran Babić, a njegov vozač osuđen je na četiri i po godine zatvora.

Beograd, 3. jun 2023.

BBC
Okupljanje građana počelo je pred Domom Narodne skupštine u centru Beograda

Zašto se protestuje u Srbiji?

Protesti „Srbija protiv nasilja“ organizovani su posle dva masovna ubistva na teritoriji Beograda u kojima je ubijeno 18 ljudi, uglavnom dece i mladih.

Demonstranti traže odgovornost vlasti zbog, kako navode, dugogodišnjeg stvaranja ambijenta koji je doveo do porasta nasilja u zemlji.

Zahtevaju smenu ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića i šefa Bezbednosno-informativne agencije Aleksandra Vulina.

Takođe, traži se smena rukovodstva RTS-a, svih članova Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM), ukidanje rijaliti programa i emisija koje promovišu nemoral i nasilje na televizijama sa nacionalnim frekvencijama, zabrana štampanih medija koji svojim sadržajem promovišu nasilje, agresiju i krše novinarski kodeks.

Zahteva se i oduzimanje nacionalne frekvencije televizijama Pinku i Hepiju zbog, navode, kršenja zakona i promocije nasilja, agresije i nemorala.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i vlast odgovaraju da je Srbija „jedinstvo potrebnije nego bilo kada“, kao i da opozicija „politički zloupotrebljava tragediju“ i da su upravo oni ti koji propagiraju nasilje prema političkim neistomišljenicima.


Srbija i protesti: Cveće, kišobrani i pištaljke – „Srbija protiv nasilja“
The British Broadcasting Corporation

Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari