Mari Kolvin na komemoraciji ubijenim novinarima

Getty Images
Mari Kolvin je izgubila oko izveštavajući iz Šri Lanke, ali nije odustala od novinarstva

Novinarku koja je stradala na početku rata u Siriji namerno su ubile sirijske vlasti, tvrdi se u nedavno objavljenim sudskim dokumentima.

Mari Kolvin i fotograf Remi Ošlik poginuli su u Homsu u februaru 2012. u artiljerijskom napadu na kuću u kojoj su se nalazili.

Vojna dokumenta i iskazi prebeglih svedoče da nisu slučajno stradali.

Kolvin je radila za londonski Sandej Tajms.

Njena sestra Ketlin Kolvin je podnela tužbu protiv sirijske vlade saveznom oblasnom sudu u Sjedinjenim Državama, tražeći nadoknadu zbog „protivpravnog lišavanja života“ ove cenjene novinarke.

Nekoliko prebega iz sirijske vojske su svedočili da su vlasti locirale novinare tako što su pratili njihove satelitske telefone.

Skot Gilmor, porodični advokat Kolvinovih, tvrdi da dokumenti sadrže dokaze da je vlada predsednika Bašara Al-Asada „već na početku rata identifikovala novinare kao mete“.

Jedan prebeg je imenovao visoke vojne funkcionere koji su uz piće proslavljali smrt reporterke.

Navodi da je jedan vojni obaveštajac rekao: „Mari Kolvin je bila kučka. Neka joj sad Amerikanci pomognu“.

On tvrdi da su učesnici u ubistvu bili nagrađeni – jedan general je unapređen, a jedan paravojni komandant je dobio nova kola.

Britanski fotograf Pol Konroj, koji je ranjen u istom napadu, izjavio je da je bio upozoren da su sirijske vlasti naredile da se „svi strani novinari u Homsu pobiju“, ali da su on, Kolvin i Ošlik ostali da bi „otkrili svetu šta se dešava u Siriji.

On je u iskazu rekao da je u napadu korišćena tehnika „urakljivanja“, koja se „bitno razlikuje od nasumičnih salvi artiljerijske vatre koje su sirijske snage obično ispaljivale“.

Prilikom urakljivanja, artiljerac koriguje vatru na osnovu izveštaja osmatrača, koji javlja gde je granata pala u odnosu na cilj, tako da može da podesi nišanske sprave i pokuša ponovo.

Konroj kaže da kuća u kojoj su on i ostali novinari postavili improvizovani pres-centar „nikako nije mogla biti legitimna meta“ i da niko u njoj nije nosio oružje.

Tužba za protivpravno lišavanje života je podneta prošle godine, a presuda se očekuje za nekoliko meseci.

Više od 200 novinara je poginulo u Siriji tokom sedmogodišnjeg rata.

Vlada negira odgovornost, ali je predsednik Asad ranije izjavio da je „Kolvin ilegalno ušla u zemlju“, da je „sarađivala sa teroristima“ i da je „sama kriva za sve što ju je snašlo“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari