Embolo

CARL RECINE/Reuters
Bril Embolo

Švajcarac Bril Embolo postigao je jedini gol protiv Kameruna, zemlje u kojoj je rođen, u prilično izjednačenog utakmici Grupe G Svetskog prvenstva.

Embolo nije proslavio gol več je raširio ruke kao da se izvinjava što je zatresao mrežu zemlje u kojoj je rođen pre 25 godina, ali se sa majkom preselio u Švajcarsku.

Pobeda je od velikog značaja za Švajcarsku, pošto je očekuju dueli sa Srbijom i Brazilom, baš kao i Kamerun.

U drugoj utakmici ove grupe, od 20 sati na stadionu Lusail sastaće se selekcije Brazila i Srbije.

Švajcarca – Kamerun 1:0 (Grupa G): Embolo se nije radovao

U prvom poluvremenu Kamerunci su bili bolji, više su napadali i naterali su Švajcarce da se povuku na sopstvenu polovinu terena.

Kamerun je stvorio nekoliko veoma izglednih prilika za vođstvo, ali je svaki put nedostajao više koncentracije i spretnosti u završnici akcija.

Švajcarski golman Jan Zomer je u 10. i 12. minutu odličnim reakcijama sačuvao mrežu posle udaraca Brajana Mbema i Karla Tokoa Ekambija.

U nastavku utakmice, uloge na terenu su se potpuno zamenile.

Švajcarska je krenula agresivnije ka protivničkom golu i takvo opredeljenje im je donelo rezultat u 48. minutu.

Džerdan Šaćiri je centrirao sa desnog krila, a Embolo je ostao sam na nekoliko metara od gola Kameruna i kao na treningu rutinski savladao Andrea Onanu.

Embolo je rođen u Kamerunu pre 25 godina, ali se kao dečak zajedno sa majkom doselio najpre u Francusku, pa u Švajcarsku.

Čuvar mreže Kameruna, Onana, u 66. minutu je spasio ekipu težeg poraza, pošto je odbranio zicer Rubenu Vargasu.

Do kraja utakmice, švajcarska je relativno lako čuvala loptu, a Kamerun nije imao snage da konkretnije zapreti Zomeru.

U drugom kolu, u ponedeljak 28. novembra, Kamerun igra protiv Srbije, a Švajcarska sa Brazilom.

Gana – Portugal 2:3 (Grupa H)

Ronaldo, Portugal

Abir Sultan/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Ronaldo postiže vodeći gol iz penala

Pre dva dana, Kristijano Ronaldo, jedna od najvećih fudbalskih zvezda ne samo u ovom milenijumu, ostao je bez kluba, po čemu se izdvaja od ostalih igrača na Svetskom prvenstvu.

„Siguran sam da ova situacija sa Mančester Junajtedom neće poljuljati portugalski tim i mene. Ovo je ambiciozna ekipa koja je gladna i usredsređena“, rekao je Ronaldo samo dan pre nego što je sporazumno raskinuo ugovor sa velikim engleskim klubom.

Ronaldov Portugal se mučio sa Ganom u njihovom prvom meču na Svetskom prvenstvu.

Posle ravnopravnog prvog dela, u nastavku goleada.

Upravo je Ronaldo doveo Portugal u vođstvo iz penala u 68. minutu, posle starta nad njim u kaznenom prostoru koji je sudija protumačio kao prekršaj za najstrožu kaznu, ni ne želeći da konsultuje video tehnologiju. A imao je razloga…

Ronaldu je ovo peto svetsko prvenstvo i na svakom je postigao bar jedan gol, što je još jedan neverovatan rekord Portugalca koji ima 37 godina i verovatno mu je ovo poslednji Mundijal, mada u kakvom je fizičkom stanju ne bi ga trebalo tek tako penzionisati.

Osam minuta kasnije, Gana je uzvratila preko veterana, kapitena Andre Ajeva, koji je iskoristio smušenost odbrane Portugala.

Gana

Reuters/Hannah McKay
Izjednačujući gol Gane

Samo tri minuta posle izjednačenja, Portugal je ponovo poveo, golom Žoaa Feliksa, koji je posle sjajne asistencije Bruna Fernandeša, elegantno prevario golmana Gane Atija Zigija.

Nije prošlo mnogo, samo dva minuta, a na semaforu je pisalo 3:1 za Portugal, posle odlične akcije i novog teledirigovanog dodavanja Bruna Fernadeša, koju je krunisao Rafael Leao.

Verovali ili ne, ali Fernandeš je tek drugi igrač Portugala sa dve asistencije na utakmici Svetskog prvenstva, posle Hozea Toresa protiv Brazila 1966. godine.

Portugalci su mislili da su zatvorili utakmicu, ali ne i afrički tim.

Osman Bukari, napadač Crvene zvezde, koji je ušao u igru sa klupe, iskoristio je još jednu lošu reakciju odbrane Portugala i doneo dramu.

Ronaldo, koji je izašao iz igre samo koji trenutak ranije, besno je reagovao na klupi za rezerve, ljut na saigrače.

A onda, u poslednjim trenucima sudijske nadoknade, umalo da se smrznu svi Portugalci na stadionu.

Golman Portugala Diogo Meireleš da Kosta je spustio loptu na zemlju u nameri da je ispuca, nesbesan da je iza njega napadač Gane Injaki Vilijams koji mu se prikrao i uzeo mu loptu, ali se potom okliznuo i velika šansa je propala.

Ili malo i malo.

Tako je izgledala utakmica južnoameričkog i azijskog predstavnika.

Od 1990. godine i Mundijala u Italiji sve do danas, nije se desilo da Urugvajci u prvom meču na nekom svetskom prvenstvu ne postignu gol.

Urugvajci su dva puta pogodili stativu, posle bombe Valverdea u finišu se još trese, ali je i Južna Koreja imala veliku priliku za gol koja je otišla, kao i lopta, nebu pod oblake.

Bio je dobar tempo, bilo je želje, uloženo je mnogo energije o čemu svedočio i slika na kraju meča kada su mnogi igrači poadali po terenu od umora.

Ipak, nije bilo mnogo uzbuđenja, pa ovaj meč ulazi u konkurenciju za najdosadniji do sada na turniru.