Mitrović i Vlahović

Georgi Licovski/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Fudbaleri Srbije na ovom meču dobili su priliku kakvu su želeli – sve drže u sopstvenim rukama, ali je za 45. minuta protiv Švajcarske viđeno dosta drame.

Švajcarska je povela 1:0 golom Džerdana Šaćirija iz 21. minuta, ali je samo nekoliko minuta kasnije glavom poravnao Aleksandar Mitrović, da bi potom Dušan Vlahović Srbiji doneo prednost.

Izjednačujući gol za Švajcarsku dao je Bril Embolo u 44. minutu.

Srbija je u 10. minutu pogodila i stativu, posle šuta Andrije Živkovića, i imala blagu inicijativu, ali su Švajcarci imali više udaraca na gol i veliku šansu Šaćirija iz 30. minuta.

Pobedom nad Švajcarskom Srbija može da se plasira u osminu finala Svetskog prvenstva, sim ako Kamerunci ne šokiraju Brazil, u kom slučaju će se gledati gol-razlika.

Srbija je u prvom kolu izgubila od Brazila 2:0, potom igrala i 3:3 protiv Kameruna, dok je Švajcarska bila bolja od Kameruna 1:0, ali je takođe poražena od Brazila i to 1:0.

Od dolaska selektora Dragana Stojkovića „orlovi“ su dva puta igrali utakmice u kojima su morali da pobede da bi stigli do cilja – i oba puta su pobedili.

Protiv Portugala su slavili u Lisabonu i plasirali se na Mundijal u Kataru, a protiv Norveške u Oslu su stigli do trijumfa vrednog plasmana u „A“ diviziju Lige nacija.

Srbija i Švajcarska su se i ranije sastajale na Mundijalima, svaki put u grupnoj fazi.

Prvi put je ondašnja Jugoslavija, čiji je Srbija naslednik, slavila rezultatom 3:0 na Mundijalu u Brazilu 1950, dok su Švajcarci pre četiri godine u Rusiji pobedili 2:1.

Sastav Švajcarske

Kobel – Vidmer, Akandži, Šar, Rodrigez – Džaka, Frojler – Šaćiri, Sou, Vargas – Embolo

Sastav Srbije

Milinković-Savić – Milenković, Veljković, Pavlović – Živković, Lukić, Milinković-Savić, Kostić – Tadić – Vlahović, Mitrović

Srbija Švajcarska

Mitrović postiže gol

Prvo poluvreme – ukratko

Meč je počeo loše po Srbiju – Embolo i Džaka pretili su već u prvom minutu i to iz veoma ozbiljne pozicije, ali je Vanja Milinković Savić bio spretniji.

Srbija je zapretila u petom minutu posle kornera, kada je glavom pokušao Milenković.

A pet minuta kasnije „orlovi“ su imali najveću šansu na meču.

Šutirao je Andrija Živković sa ivice kaznenog prostora i pogodio stativu, a posle odbijene lopte Mitrović nije uspeo da ubaci loptu u mrežu.

Rival je zapretio već u 13. minutu, kada je posle odlične akcije šutirao Fojler, ali je pogodio nekog od igrača Srbije u petercu.

Imala je Srbija kakvu-takvu inicijativu na početku meča, pravila pritisak, ali je onda usledio šok.

Džerdan Šaćiri postiže gol u 20. minutu i donosi Švajcarskoj prednost.

Šaćiri je bio strelac protiv Srbije i pre četiri godine, na Svetskom prvenstvu u Rusiji, kada je Švajcarska pobedila 2:1.

Šaćiri gol

Ronald Wittek/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Šaćiri gol

Friedemann Vogel/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Pet minuta kasnije reprezentativci Srbije odradili su istu akciju kao i mnogo puta ranije.

Tadić je probio po levoj strani, centrirao i Mitrović glavom postiže gol – 1:1

Šaćiri je u 30. minutu izašao sam pred Milinkovića Savića, ali nije iskoristio veliku šansu.

Posle takvih promašaja uglavnom stigne kazna – i stigla je.

Tadić je gurnuo loptu ka Vlahoviću, koji postiže gol za 2:1

Vlahović

Gol Vlahovića
Vlahović

Švajcarska je do kraja poluvremena imala još jednu opasnu situaciju pred golom Srbije, ali je Strahinja Pavlović odlično blokirao udarac.

I kada je delovalo da je kraj – izjednačenje, gol je postigao Embolo.