Mark Zakerberg na saslušanju

BBC

Mark Zakerberg je američkim senatorima rekao da je Fejsbuk u neprestanoj bici sa Rusima koji pokušavaju da iskoriste ovu društvenu mrežu.

Osnivač Fejsbuka je odgovarao pred Senatom u vezi sa skandalom navodnog mešanja Rusije u američke izbore 2016, koje se dovodi u vezu sa preduzećem „Kembridž analitika“.

Otkrio je da je Robert Miler, specijalni savetnik koji istražuje ovaj slučaj, intervjuisao zaposlene u Fejsbuku, ali da on nije bio među intervjuisanima.

„Saradnja sa specijalnim savetnicima je poverljiva i želim da budem siguran da neću otkriti ništa što je poverljivo“, rekao je .

Kancelarija Roberta Milera je u februaru osudila trinaest Rusa i tri ruske kompanije zbog mešanja u američke izbore 2016. godine.

Jedna od kompanija je Agencija za istraživanje interneta koju ponekad nazivaju „ruskom trol firmom“. Ova kompanija je imala, kako piše u optužnici, „cilj da poseje seme razdora u američkom političkom sistemu“.

Zakerberg je rekao da Fejsbuk razvija nove alate koji bi trebalo da prepoznaju lažne naloge.

„U Rusiji postoje oni čiji je posao da iskoriste naš sistem i druge internet sisteme. Moramo da uložimo više u razvoj“, rekao je Zakerberg.

Odbio je da odgovori na pitanja senatora na koji način ova društvena mreža može biti bolje zakonski regulisana.

„Ne želim da glasam za veću zakonsku regulaciju Fejsbuka, ali ću glasati. To zavisi od vas. Sporazum o uslovima korišćenja vam ne valja“, upozorio je senator Džon Kenedi.

Zakerberg je na kraju rekao da će podržati zakonsku regulaciju ukoliko se radi o „pravoj regulaciji“. Nije naveo šta pod time podrazumeva.

Osnivač i izvršni direktor Fejsbuka je odgovarao pred nekoliko odbora Senata nakon što je u proteklih nekoliko nedelja otkriveno da je marketinška kompanija „Kembridž analitika“ koristila podatke 87 miliona korisnika Fejsbuka.

Mark Zakerberg je tokom saslušanja rekao i:

  • „Sada je jasno da nismo uradili dovoljno da sprečimo korišćenje ovih alata u pogrešne svrhe“.
  • „Gledano sa ove distance, bilo je pogrešno verovati da će „Kembridž analitika“ obrisati podatke“.
  • Zakerberg „ne smatra“ da Fejsbuk ima monopol
  • Rekao je i da će uvek postojati besplatna verzija Fejsbuka i da postoji mogućnost da ćemo dobiti verziju koja će se plaćati, a na kojoj neće biti reklama

Do prve pauze za vreme saslušanja, cene akcija Fejsbuka porasle su skoro pet odsto, dostižući vrednost od skoro tri milijarde dolara.

Šta stoji iza skandalaKembridž analitika“?

Ova kompanija se povezuje sa kampanjom Donalda Trampa u vreme predsedničkih izbora 2016. godine. Iz ove kompanije tvrde da su učestvovali u Trampovoj pobedi.

Takođe tvrde da ništa od podataka koji se pominju u nedavnom skandalu nije korišćeno za vreme kampanje.

Istraživanja novinara pokazala su da je test ličnosti koji je razvio profesor Aleksandar Kogan sa Univerziteta u Kembridžu služio da se sakupe podaci ne samo o korisnicima Fejsbuka, nego i o njihovim prijateljima. Kogan je podatke prodao kompaniji „Kembridž analitika“.

Obe kompanije krive Kogana. Fejsubuk kaže da je prodavanje podataka sakupljenih na osnovu Koganove aplikacije bilo je protivno uslovima korišćenja.

Sa druge strane, „Kembridž analitika“ tvrdi da nisu bili svesni da su ovi podaci bili prikupljeni na neprimeren način.

Obe kompanije tvrde da su obrisale sve podatke nakon što su postale svesne problema.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari